گزارش ویژه از هزینه های شکایت استقلال به CAS

صدیقی کارشناس حقوقی فوتبال، از شکایت استقلال به دادگاه CAS انتقاد کرد و اعلام کرد که این پرونده از همان مراحل اولیه مشخص بوده که نتیجه‌ای نخواهد داشت....

صدیقی کارشناس حقوقی فوتبال، از شکایت استقلال به دادگاه CAS انتقاد کرد و اعلام کرد که این پرونده از همان مراحل اولیه مشخص بوده که نتیجه‌ای نخواهد داشت.

به گزارش مدال، صدیقی کارشناس حقوقی فوتبال ضمن انتقاد از شکایت باشگاه استقلال که یک پرونده ایرانی را به دادگاه CAS برده و از ابتدا هم مشخص بود این شکایت نتیجه ای نخواهد داشت، هزینه های این شکایت را سیصد  تا  چهار صد میلیون تومان دانسته‌ اما به نظر می رسد هزینه های این شکایت با توجه به افزایش نرخ دلار بسیار بیشتر از این ارقام  باشد.

 به حق داوری که CAS دریافت کرده و بسیار بیشتر از چهارصد میلیون تومان بوده هزینه سفر و اقامت  ده نفر از طرفین پرونده و وکیل خارجی استقلال را اضافه کنید. از دو  باشگاه هفت نفر و از فدراسیون و سازمان لیگ هم سه نفر به سوییس رفتند. با نرخ های کنونی هزینه سفر به سوییس و اقامت حداقل دو سه روزه چقدر می شود؟ 

البته هنوز فاش نشده که دادگاه عالی ورزش استقلال  را محکوم به پرداخت هزینه سفر و اقامت سایر طرفین پرونده کرده یا نکرده، ولی قطعا حق داوری پرونده بیشتر از سیصد چهارصد میلیون تومان بوده است.

باشگاه استقلال یک وکیل خارجی هم در این پرونده داشته که در دادگاه CAS و جلسه نهایی حضور یافته بود و گفته می شود که آنها وکیل داخلی هم داشته اند. 

طبق اخبار دریافتی CAS مبلغی را به عنوان داوری در پرونده موقتا از استقلال دریافت کرده، که گفته می شود 64 هزار فرانک سوییس بوده که حدود هشتصد میلیون تومان می شود  و سایر هزینه ها و حق داوری بعد از صدور رای کارشناسی و اعلام خواهد شد.

 این دادگاه در حکم خود قید کرده هشتاد درصد حق داوری را باشگاه استقلال باید پرداخت کند و مابقی را سایر طرفین درگیر در پرونده باید بپذیرند و این یعنی اینکه بیست درصد مابقی بایستی از سوی فدراسیون، سازمان لیگ و پرسپولیس پرداخت شود. 

گویا باشگاه پرسپولیس هم در این پرونده خواهان دریافت خسارت عدم برگزاری بازی (درآمد بلیط فروشی و اسپانسری و...) شده که دادگاه آن را نپذیرفته و احتمالا به همین دلیل درصدی از هزینه داوری به پرسپولیس تحمیل شده باشد اما جالب اینکه فدراسیون و سازمان لیگ هم بایستی حدود هفت درصد از هزینه این شکایت را همچون پرسپولیس پرداخت کنند.

در حکم صادره قید شده که جریمه پنجاه میلیون تومانی استقلال که کمیته استیناف ضمن تایید حکم کمیته انضباطی مبنی بر سه بر صفر شدن نتیجه بازی در نظر گرفته ملغی می شود.

از باشگاه پرسپولیس سه نفر (عرب، ذاکر و حسینی) از باشگاه استقلال چهار نفر (خطیر، وکیل خارجی و یک خانم از کارمندان باشگاه یه عنوان مترجم و فتحی) و از فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ هم سه نفر (حسن زاده، فتاحی و خسروی مشاور حقوقی) عازم سوییس شده بودند و بایستی این هزینه ها را هم مدنظر داشت.

این پرونده به گفته خطیر و  درخواست باشگاه استقلال قرار بود با یک قاضی و در ابوظبی  برگزار شود تا هزینه کمتر داشته باشد، اما سازمان لیگ آن را نپذیرفت و خواهان  برگزاری دادگاه در سوییس مقر دادگاه عالی ورزش و با سه قاضی شد. خطیر گفته بود پرسپولیس جامی که گرفته را باید پس بدهد.
دادگاه CAS در حکم سی صفحه ای خود علاوه بر تشریح شکواییه، دفاعیات برخی مستندات ارایه شده و اظهارنظرها و اقرارها را در دادنامه تشریح کرده و در بخش جداگانه ای هم هزینه های این شکایت و حق داوری را قید  کرده و باید دید درباره هزینه سفر و اقامت چه تصمیمی اتخاذ شده است.

آیا هزینه سفر شش نفر از پرسپولیس و فدراسیون را هم باید استقلال پرداخت کند؟ گویا در دو باشگاه و سازمان لیگ و فدراسیون افرادی در حال ترجمه این حکم سی صفحه ای هستند. متن حکم بزودی در سایت CAS منتشر می شود. همچون پرونده طارمی دادگاه در صفحه آخر متن خود خلاصه رای را اعلام داشته است. حکم دادگاه برای پرونده طارمی نوزده صفحه داشت و در این پرونده مشتمل بر سی صفحه است.

برخلاف اخبار منتشره باشگاه استقلال قصد شکایت با دادگاه لاهه را ندارد چون خود فتحی گفته نود و پنج درصد احکام در لاهه تایید می شود و شانسی نداریم. البته به گفته صمد ابراهیمی پرونده را می توان به دادگاه فدرال سوییس ارجاع داد که هزینه های سنگینی دارد نه به لاهه که فتحی از آن نام برده.

بیشتر بخوانید:

انصراف استقلال از ارسال پرونده سوپرجام به دادگاه لاهه

تگ ها


دادگاه جهانی ورزش دادگاه حکمیت ورزش رای دادگاه سوپرجام پرونده سوپرجام اعلام رای سوپرجام رای سوپرجام فوتبال