گزارش ویژه: استوک قرمز نپوش، صدهزار دلار بگیر!

با فاش شدن قرارداد نجومی لیونل مسی با بارسا و مورد توجه قرار گرفتن بندهای بحث برانگیز قرارداد او، مارکا به مرور عجیب ترین بندهایی که در قرارداد ستاره های فوتبال وجود داشته، پرداخته است....

به گزارش "ورزش سه"، افشاگری روزنامه ال موندو در مورد قراردادی که مسی در سال ۲۰۱۷ با بارسلونا امضا کرده بود، همچنان موضوع مورد بحث رسانه ها است. شروط الزام به در هم آمیختگی با جامعه کاتالان ها، آموختن زبان آنها و همچنین دو پاداش چند ده میلیون یورویی تمدید قرارداد و وفاداری به باشگاه از موارد بسیار مناقشه برانگیز در قرارداد لئو مسی و بارسلونا هستند.

هر چند قرارداد ۵۵۵ میلیون یورویی مسی از نظر خوان گاسپار، رییس سابق باشگاه بارسلونا، که نخستین بار در ۱۴ سالگی با مسی قرارداد امضا کرد، هیچ مشکلی ندارد. گاسپار می گوید مسی بیش از دو برابر این مبلغ برای بارسا درآمدزایی کرده و هیچ کدام از شرکا و اسپانسرهای بارسلونا مشکلی با دستمزد نجومی کاپیتان کاتالان ها ندارند. همچنین ستاره ها در جهان ورزش همواره شروطی برای عقد قرارداد تعیین می کنند که گاهی بعضی از این شروط حتی با عقل هم جور در نمی آید.

رییس سابق بارسلونا در ادامه به شروطی مانند: پاداش برای دقایق بازی، پاس گل، گلزنی، کسب قهرمانی و یا رکوردهای دیگر اشاره کرده است. همچنین شرط هایی راجع به مسکن، بیمه و از این قبیل.

در سال های اخیر موارد عجیب و غریبی نیز در قراردادهای بازیکنان دیده شده است، مثل درخواست دریافت پاداش بابت تشویق تماشاگران، پاداش برای لاغر بودن، یا حتی قید شدن تعداد مهمانی های که در طول هفته برگزار خواهند کرد در قرارداد!

تیم ها نیز به نوبه خود، سعی می کنند که با آوردن شروطی در قراردادها خود را در برابر احتمال رخ دادن دوپینگ بیمه کنند. به عنوان مثال بندهایی این نکات را برای ورزشکاران ممنوع می کنند: استفاده از داروها بدون اطلاع باشگاه، شرکت در فعالیت های خطرناکی مثل موتورسواری، اسکی، مشت زنی، دوچرخه سواری و... و حتی سفر به فضا!

از عجیب ترین شروطی که تاکنون باشگاه ها در قراردادهای خود ذکر کرده اند، شرطی است که باشگاه لوانته در سالهای گذشته برای یکی از بازیکنان خود گذاشت که به موجب آن، این بازیکن حق نداشت با بیش از سه نفر در آپارتمان خود زندگی کند!

باشگاه دیگری دو تن از بازیکنان خود را که بیش از همه به مهمانی گرفتن و مهمانی رفتن علاقه داشتند را از بیرون رفتن با یکدیگر در روزهای سه شنبه و پنجشنبه منع کرد.

باشگاه سویا در قرارداد خود با یکی از بحث برانگیزترین ستاره هایش، نوشت که اگر این بازیکن را در حال دعوا ببینند، قرارداد را لغو می کنند.

شرط تشویق از سوی تماشاگران

طبق گزارش شبکه فرانس ۲، نیمار در سال ۲۰۱۸ بابت تشویق تماشاگران در انتهای مسابقه، طلب ۳۷۵ هزار یورو را کرده است. البته نیمار این موضوع را تکذیب کرد. تیاگو سیلوا، هم تیمی سابق او در PSG نیز به همین دلیل ۳۳ هزار یورو در جیب گذاشت.

وقتی این موضوع فاش شد، PSG عنوان کرد که این بازیکنان چنین شرطی را در قرارداد خود داشتند، این پاداش ها همچنین شامل مواقعی می شد که بازیکنان با داوران خوب رفتار می کردند، وقت شناس بودند و یا اینکه درگیر شرط بندی نمی شدند.

نپوشیدن کفشی با استوک قرمز

فوتبال لیک افشا کرده بود که رافائل فان‌درفارت در ۱۴ ماه حضورش در رئال بتیس بیش از ۱۱۴ هزار یورو پاداش دریافت کرد، فقط به خاطر اینکه رنگ استوک‌هایش قرمز نباشد. این موضوع به دلیل رقابت بتیس و سویا به عنوان تیم های همشهری بود.

سواحل اختصاصی، مهمانی ها و داشتن پیش‌خدمت!

ازکوییل لاوتزی پاری سن ژرمن را به مقصد فوتبال چین ترک کرد. در قرارداد او علاوه بر شرط دریافت دقیقه‌ای ۵۵ یورو، همچنین درخواست کرده بود دو خانه مبله، دو خودرو شخصی، یک آشپز و یک راننده شخصی داشته باشد.

همچنین جروینهو وقتی برای بازی به چین رفته بود، از باشگاه درخواست کرده بود که یک ساحل اختصاصی، یک عمارت بزرگ برای زندگی خانواده اش، یک هلیکوپتر و همچنین بلیط هواپیما برای هر وقت که هوس دیدار از کشورش را می کرد، برای او فراهم کنند.

اجازه برای مهمانی

لا ناسیون گزارش کرده بود که زمانی که رونالدینیو در سال ۲۰۱۱ به فلامنگو پیوست، بندی در قرارداد او وجود داشت که به او اجازه می داد هفته‌ای دو بار به میهمانی برود.

رونالدینیو همچنین وقتی برای ادامه فوتبال به مکزیک رفت، درخواست کرده بود یک خانه استخردار، زمین فوتبال ساحلی، زمین فوتبال ۷ نفره و انواع و اقسام نوشیدنی‌ها را برای او فراهم کنند.

خانه ای رو به شمال

یکی از بازیکنان سابق رئال مادرید تنها در صورتی تن به امضای قراداد می داد که برای او خانه ای جدید و رو به شمال آماده کنند تا نور خورشید را در خانه داشته باشد.

پاداش برای اخراج نشدن

لیورپول در قرارداد خود با بالوتلی قید کرده بود که یک میلیون پوند بیشتر به او پرداخت خواهد کردف اگر بیش از سه بار به دلیل رفتار غیر ورزشی از زمین بازی اخراج نشود.

همچنین فیرمینیو شرطی در قرارداد خود دارد که طبق آن می تواند در قبال ۹۸ میلیون پوند لیورپول را ترک کند، به شرط اینکه به آرسنال نپیوندد!

هر فصل یک خانه تازه ساز

جوزپه رینا عاشق خانه های نو بود و جز پاداش های نقدی، در قرارداد خود با آرمینیا بیله فلد بندی داشت که طبق آن هر فصل باید یک خانه جدید برای او می ساختند! مشکلی که او داشت این بود که متراژ خانه را ذکر نکرده بود و باشگاه هم هر فصل خانه هایی لگویی برای او می ساخت.

نفرت از سفر

دنیس برکمپ شرط گذاشته بود که اگر مقصد دور بود،  هیچکس او را مجبور به سفر نکند. او از پرواز وحشت داشت و به همیندلیل بسیاری از دیدارهای اروپایی از دست می داد.

جت شخصی

مارادونا در زمان حضور در امارات یک جت شخصی داشت که هر زمان هوس دیدار خانواده اش را می کرد، او را به آرژانتین می برد.

سفر به فضا ممنوع

باشگاه ساندرلند استفن شوارتز را در یکی از بندهای قرارداد از سفر به فضا منع کرده بود، چرا که این بازیکن پیشتر از علاقه اش به سفر به فضا صحبت کرده بود.

با توجه به این شروط عجیب و غریب، درخواست های مسی در قراردا با بارسلونا دیگر چندان هم غیرعادی به نظر نمی رسند.

تگ ها


لیونل مسی بارسلونا