گزارش ویژه؛ اصرار عجیب به برگزاری فشرده لیگ

برنامه فشرده لیگ برتر در نیم‌فصل دوم منجر به اعتراض اکثر تیم‌های لیگ برتری شده است....

کمیته مسابقات سازمان لیگ در حالی اصرار به برگزاری دیدارهای فصل جاری لیگ برتر با فواصل زمانی کم دارد که بررسی تقویم فوتبالی فصل جاری نشان می‌دهد این اقدام سازمان لیگ توجیه مناسبی ندارد.
به گزارش خبرنگار مدال، پس از تعطیلی نزدیک به دوماهه، لیگ برتر از دو هفته پیش آغاز شده و هفته نوزدهم (چهارمین هفته از نیم‌فصل دوم) امروز با یک دیدار آغاز خواهد شد. پس از تعطیلی طولانی مدت نیم‌فصل که به دلیل حضور تیم ملی در جام ملت‌های آسیا اعمال شده بود دیدارهای نیم‌فصل دوم با ترافیک شدیدی در حال برگزاری است تا جایی که پارس جنوبی جم امروز برای چهارمین بار در 17 روز اخیر به میدان خواهد رفت تا حتی تیم‌هایی که در جام حذفی و یا لیگ قهرمانان آسیا نیز حضور ندارند با ترافیک وحشتناکی در لیگ برتر به میدان بروند. 

تعطیلی‌های نامتعارف
مطابق تقویم فیفا، هر سال ایامی برای بازی ملی در نظر گرفته می‌شود و طبق این تقویم، در ماه‌های شهریور، مهر، آبان، اسفند/فروردین، خرداد 5 بازه زمانی برای این بازی‌ها در نظر گرفته شده که از این 5 بازه زمانی، 4 بازه با لیگ برتر ایران در تداخل زمانی است تا حداقل نزدیک به 40 روز از هر فصل لیگ برتر به دلیل اردوهای ملی تعطیل باشد. با این حال این تعطیلی امسال به دلیل برگزاری جام ملت‌های آسیا (که در فیفا دی برگزار نمی‌شود) و درخواست سرمربی سابق تیم ملی برای برپایی اردویی 3 هفته‌ای پیش از این بازی‌ها در فصل جاری بیش از 90 روز خواهد بود و همین موضوع سبب شده تا لیگ برتر در فصل جاری با تراکم بالا و بازی‌هایی با فاصله زمانی کم برگزار شود.

نیم‌فصلی که 26 روز آب رفته!
با وجود اینکه نیم‌فصل دوم فصل جاری لیگ برتر 45 روز دیرتر از موعد مشابه در فصل گذشته آغاز شده (هفته شانزدهم فصل گذشته اول دی و نیم‌فصل دوم فصل جاری لیگ برتر 15 بهمن آغاز شد) اما تاریخ در نظر گرفته شده برای پایان فصل تنها 19 روز با موعد مشابه در فصل گذشته تفاوت خواهد داشت (فصل گذشته در 7 اردیبهشت سال جاری به پایان رسید و فصل جاری 26 اردیبهشت سال آینده خاتمه خواهد یافت) تا در این میان نیم‌فصل دوم فصل جاری 26 روز از نیم‌فصل دوم فصل گذشته کوتاه‌تر باشد. نیم فصل دوم فصل گذشته 127 روز طول کشیده و نیم‌فصل دوم فصل جاری طبق برنامه اعلام شده در 101 روز برگزار خواهد شد.

وقتی خبری از بازی‌های ملی نیست
اصرار به تراکم شدید نیم‌فصل دوم در شرایطی است که تیم ملی بازی مهمی در پیش ندارد و هنوز سرمربی خود را نشناخته است. نخستین بازی رسمی بعدی تیم ملی شهریور ماه سال آینده و در چارچوب بازی‌های مقدماتی جام جهانی 2022 برگزار خواهد شد. در چنین شرایطی اصرار به پایان زودهنگام لیگ برتر از سوی سازمان لیگ موضوعی است که هنوز از جانب کمیته مسابقات این سازمان دلیلی برای آن عنوان نشده است. با تصمیم کمیته مسابقات سازمان لیگ، ترافیک شدید در شرایطی به نیم‌فصل دوم اعمال شده که فصل گذشته با وجود در پیش بودن جام جهانی نیز چنین برنامه‌ای برای لیگ برتری‌ها در نظر گرفته نشده بود و ترافیک شدید بازی‌ها در مقطع فعلی و اصرار کمیته مسابقات به برگزاری بازی‌ها با این ترافیک در نوع خود اقدامی کاملا عجیب است.

نادیده گرفتن لیگ قهرمانان در برنامه‌ریزی
یکی از بزرگ‌ترین نقص‌های تقویم فصل جاری فوتبال ایران، عدم در نظر گرفتن بازی‌های تیم‌های لیگ برتری در لیگ قهرمانان آسیا بوده است. در نیم‌فصل نخست، به جز دیدارهای پرسپولیس و استقلال در لیگ قهرمانان (که حضور این دو تیم در این مرحله از قبل مشخص بود) سازمان لیگ احتمالات صعود این دو تیم به مرحله نیمه نهایی و فینال را در نظر نگرفته بود تا بازی 3 بازی پرسپولیس به دلیل تداخل زمانی با بازی‌های لیگ به تعویق بیفتد. حال نیز کمیته مسابقات عملا برنامه‌ای برای بازی‌های سایپا و ذوب‌آهن که در پلی‌آف لیگ قهرمانان به میدان رفتند نداشته تا هر کدام از این دو تیم عملا دو بازی معوقه داشته باشند و حال با صعود ذوب‌آهن به مرحله گروهی مشخص نیست این تیم چه زمانی خواهد توانست بازی‌های معوقه خود را برگزار کند!

در انتظار پاسخ سازمان لیگ
کمیته مسابقات سازمان لیگ و در راس آن سعید فتاحی رئیس این کمیته همه روزه در پاسخ به اعتراض تیم‌های لیگ برتری به برنامه فشرده بازی‌ها تنها از هماهنگی سال گذشته با تیم‌های لیگ برتری صحبت می‌کنند و این در حالی است که حداقل در یک مورد برانکو ایوانکوویچ سرمربی پرسپولیس مدعی شده که گزینه دیگری به جز گزینه مذکور پیش روی‌شان نبوده و دیگر سرمربیان لیگ برتری همچون یحیی گل‌محمدی نیز تلویحا اعتراض خود را به این برنامه‌ریزی اعلام داشته‌اند. اصرار سازمان لیگ به پایان فصل جاری لیگ برتر در روز 26 اردیبهشت و پیگیری دو بازی جام حذفی در دهه اول خرداد رویه‌ای عجیب است که هنوز مسئولین این سازمان دلیلی برای آن عنوان نکرده‌اند. این در حالی است که به جز 3 روز در خرداد سال آینده که به دلیل تقارن با لیالی قدر امکان برگزاری بازی در آن‌ها مهیا نیست امکان برگزاری بازی‌های لیگ تا 13 خرداد فراهم خواهد بود.

 

تگ ها


لیگ برتر خلیج فارس فوتبال