گزارش ویژه/ دربی و اتفاقات جنجالی در اردوی استقلال و پرسپولیس!

از 24 ساعت قبل از دربی هیاهو و هرج و مرج شروع می‌شود و این موضوع موجب می‌گردد که دربی‌ها حتی از بازی‌های ملی هم بعضا هیجان‌انگیزتر و پر تنش‌تر شوند....

از 24 ساعت قبل از دربی هیاهو و هرج و مرج شروع می‌شود و این موضوع موجب می‌گردد که دربی‌ها حتی از بازی‌های ملی هم بعضا هیجان‌انگیزتر و پر تنش‌تر شوند.

به گزارش مدال، منصور پورحیدری و علی پروین همیشه می‌گفتند هفته منتهی به دربی برای ما بهشت است چرا که خود بازیکنان با تمام وجود تمرکز می‌کنند و همه قواعد حرفه‌ای را رعایت می‌کنند و برای قرار گرفتن در ترکیب با هم می‌جنگند. 
در نتیجه این دو مربی کارکشته کار زیادی برای کنترل بازیکنان و مراقبت از آنها نداشتند. 
این قاعده نه امروز که از دهه‌ها سال قبل جا افتاده و در تمام دنیا هم وجود دارد چرا که دربی یک جنگ خیابانی است، جنگی که کوچه به کوچه و خانه به خانه ادامه دارد و هر فردی در خیابان و محل کار و مدرسه و دانشگاه مجبور به جنگ تن به تن در دیار کری‌ها و کشمکش‌ها می‌شود. 
این موضوع موجب می‌شود که دربی‌ها حتی از بازی‌های ملی هم بعضا هیجان‌انگیزتر و پر تنش‌تر شوند. 
پرسش حالا اینجاست که بازیکنان و مربیان شب دربی چکار می‌کنند. 
البته که یک قاعده کلی در این زمینه وجود ندارد اما همینقدر بدانید که با غروب خورشید شب قبل از جنگ آغاز می‌شود. این شب آنقدر بلند و ترسناک است که باید آن را با ورود زمستان در سریال تاج و تخت مقایسه کرد. 
بازیکنان جوان‌تر سعی دارند با شیطنت استرس خود را محدود کنند بزرگترها سعی دارند اهمیت دربی را برای بازیکنان مشخص کنند تا جوان‌ترها بدانند که هر اشتباهی چه عواقبی می‌تواند داشته باشد. 
شاید باور نکنید اما تیمی که بیشتر بتواند از ورود هواداران و هیاهو به اردوی خود جلوگیری کند بسیار جلوتر است چون از شب قبل بسیاری از هواداران به اردو می‌آیند، برخی بلیت می‌خواهند، بعضی عکس می‌خواهند برخی دیگر هم فقط التماس می‌کنند که بازیکنان محبوب شان بازی را ببرند!
استرس زیاد هواداران به بازیکنان
هجوم آنها اما تنش به همراه می‌آورد و نگرانی! در واقع بازیکنان متوجه استرس زیاد از حدی می‌شوند که مخصوصا سر شام کمی دردسر ساز است و مایه پرخوری! 
سر شام دکترها به شدت مشغول هستند، آنها با توجه به وزن بازیکنان میزان دقیق غذا را مشخص می‌کنند، اگر زیاد این‌طرف و آن‌طرف بدوند سرمربی به آنها تذکر می‌دهد که استرس ایجاد نکنند، اگر کم توجهی کنند باز هم تذکر می‌گیرند، خودشان اما از همه معمولا داناتر هستند. هم دکتر حقیقت برای پرسپولیس و هم دکتر ستوده برای استقلال!
هجوم دخترها و پسرها در فضای مجازی شب دربی!
بازیکنان به دلیل شرایط هرج و مرج بیشتر نسبت به دیدارهای قبل، تمایل به ماندن در لابی دارند اما سرپرستی که موفق شود همه بازیکنانش را به اتاق‌ها راهنمایی کند قطعا آرامش بیشتری به بازیکنانش داده است. شاید حتی جمع کردن موبایل‌ها بهترین سنت قدیمی به جا مانده از دوران پروین و پورحیدری باشد چرا که بازیکنان شب قبل از بازی مورد هجوم دخترها و پسرها در دربی قرار می‌گیرند و خیلی‌ها هم هستند که با تلفن زدن‌های متوالی بلیت بازی را می‌خواهند. 
در این شرایط سرپرست و یکی دو تن از مربیان در لابی می‌مانند تا کسی وارد و خارج نشود، در این شب مربیان آرزو دارند که اعضای هیات مدیره به اردو نیایند چون این هم یک تنش و یک ایجاد حساسیت دیگر است. البته حضور مدیرعامل و قول پاداش می‌تواند برای تیم مفید باشد. 
آغاز شب طولانی و آغاز به کار جاسوس‌ها!
شب طولانی تقریبا از ده شب آغاز می‌شود، اما تا ساعت دوازده بعضا بازیکنان برای خوابیدن سراغ دکترها را می‌گیرند و آنها هم نمی‌توانند قرص خواب به بازیکنان بدهند چون دوپینگ محسوب می‌شود . 
صبح معمولا از ساعت۸:۳۰ صداهای بیرون از هتل بازیکنان را بیدار می‌کند، این زمان اوج کار جاسوس‌هاست، جلسه فنی یا برگزار شده یا در حال برگزاری است، پیدا کردن ترکیب تیم مقابل مهم‌ترین کار روز دربی است. خبرنگارها و لیدرها و نفوذی‌ها و ... از همه ارتباط‌هایشان استفاده می‌کنند تا زودتر بفهمند که ترکیب تیم مقابل چیست. 
این جدال گاهی به ورزشگاه آزادی و به هنگام گرم کردن هم می‌کشد و مدیران رسانه سعی می‌کنند چند دقیقه‌ای دیرتر لیست را به مسئول استادیوم که مدام از این رختکن به آن رختکن در می‌زند بدهند. 
سرپرست‌ها طبق معمول باید ده جفت چشم داشته باشند، راه پله‌ها، لابی، اتاق کنفرانس و ... دقیقا همه جا را باید زیر نظر داشته باشند و پزشک‌ها هم باید مراقب آشپرخانه و نوع مواد غذایی مصرفی را کنترل کنند. 
ساعت‌ها کند می‌گذرند و سرپرست‌ها و مدیر رسانه‌ای خسته شده‌اند، آنها همان پیش از دربی توانشان تحلیل رفته است.
قهر بازیکنان و پتانسیل مخابره خبر
بازیکنانی که در ترکیب نیستند قهر می‌کنند، بعضا شاکی می‌شوند و حرف هم می‌زنند، جاسوس‌ها هم دقیقا دنبال همین بازیکنان می‌گردند. 
اتوبوس تقریبا سه ساعت قبل از بازی دم در هتل است، بازیکنان نذر می‌کنند، بعضا توبه می‌کنند و از زیر قرآن رد می‌شوند، همه مصمم هستند، باید ببینی کدامشان دربی بازتر و پرروتر و محکم‌تر هستند از نظر شخصیتی
کدامشان می‌توانند زیر 90 دقیقه هیجان و فحش و حساسیت خودشان را حفظ کنند و دستورات تاکتیکی را وسط بزن بزن‌های گلادیاتور گونه اجرا کنند.

*محمد سررشته‌داری

بیشتر بخوانید:

گزارش مدال از ۸۹ دربی پایتخت/آبی ها پیشتاز در تعداد بردها

تگ ها


استقلال پرسپولیس دربی 90 آندره آ استراماچونی گابریل کالدرون بازیکنان استقلال بازیکنان پرسپولیس هواداران استقلال هواداران پرسپولیس لیگ برتر فوتبال ایران محمد سررشته‌داری فوتبال