گزارش ویژه مدال/ آغاز تحرکات زیر پوستی برای تصاحب صندلی ریاست فوتبال

با مشخص شدن زمان برگزاری مجمع انتخابات رئیس آینده فدراسیون فوتبال، گروه‌بندی های مختلف برای حضور در این انتخابات شکل گرفته است....

به گزارش مدال، براساس تقویمی که از قبل برای انتخابات فدراسیون فوتبال در نظر گرفته شده بود، انتخاب جانشین مهدی تاج باید اردیبهشت ماه سال آینده انجام می شد اما وزارت ورزش تمایل داشت این انتخابات قبل از پایان سال جاری برگزار شود تا تکلیف تیم ملی برای حضور در مسابقات انتخابی جام جهانی زودتر مشخص شود.

تصمیمی که درست است
با توجه به شرایطی که تیم ملی فوتبال ایران دارد به نظر می رسد تصمیم فدراسیون و وزارت ورزش در برگزاری انتخابات قبل از پایان سال درست و منطقی بوده است. اما پرسش اصلی در این مورد حتی برای خود مسئولان وزارت ورزش هم این است که؛ چه کسی شایستگی ریاست فدراسیون فوتبال را دارد؟

ورزشی باشد یا سیاسی
اولین پرسشی که در مورد رئیس آینده فوتبال مطرح می شود این است که در شرایط فعلی این رئیس باید فردی از میان اهالی ورزش و فوتبال باشد یا فردی که توانایی لابی سیاسی و گرفتن امکانات برای این رشته از دولت را داشته باشد؟ برخی اعتقاد دارند حضور یک فرد سیاسی می تواند شرایط فوتبال را رو به جلو ببرد و برخی هم همچنان اعتقاد دارند که مدیران فوتبالی بهترین گزینه ها برای ریاست هستند. با این حال هنوز مشخص نیست که احتمال حضور یک چهره سیاسی در انتخاب وجود دارد یا خیر.

دغدغه بزرگ وزارت ورزش
وزارت ورزش هر چند در ظاهر نشان می دهد که دخالتی در انتخابات فدراسیون ها خصوصاً فدراسیون فوتبال ندارد اما از آنجایی که حمایت های مالی را انجام می دهد و وزیر هم باید پاسخگوی نمایندگان مجلس باشد، به موضوع ورود می کند. در این میان دغدغه بزرگ وزارت ورزش این است که چه کسی در بین اهالی فوتبال شایستگی نشستن روی صندلی ریاست فدراسیون را دارد. مسئولان وزارتخانه در حال سبک و سنگین کردن گزینه ها هستند.

تشکیل باندهای فوتبالی برای ریاست
در این میان، گروه ها و دسته های مختلف شاغل در فوتبال هم باندسازی های خود برای حضور در انتخابات فدراسیون را آغاز کرده اند. برخی از مسئولان فعلی فدراسیون که امور را در دست دارند کارشان را از چند روز پیش شروع کردند و در حال رایزنی برای گرفتن نظر مثبت اعضای مجمع هستند.

علاوه بر آنها برخی گروه هایی هم که در انتخابات دوره قبل شکست خورده بودند در حال گردآوری دوستان و افراد صاحب نفوذ هستند تا برای حضور در انتخابات فدراسیون فوتبال آماده شوند.

نقش تاج و کفاشیان
‌‌‌دو رئیس پیشین فدراسیون فوتبال هر چند دیگر نمی توانند در این انتخابات شرکت کنند و از دایره ریاست خارج شده اند اما بدون شک نقش تاثیرگذای در انتخاب رئیس آینده خواهند داشت. در این میان علی کفاشیان بسیار تاثیرگذارتر از مهدی تاج خواهد بود و گفته می شود اکثر روسای هیات ها با وی هم نظر هستند. باید دید کفاشیان از کدام گزینه حمایت خواهد کرد و چه کسی را برای ثبت نام روانه فدراسیون می کند.

بیشتر بخوانید:

پیشنهاد مالی عجیب فدراسیون به برانکو

تگ ها


مهدی تاج فدراسیون فوتبال کفاشیان ریاست فدراسیون فوتبال انتخابات فدراسیون فوتبال ایران فوتبال