گزارش ویژه مدال از تمام شماره 10های لیگ برتر/ درخشش صالحی، رونمایی از باقری و حضور شریفی در لیست انتظار

مهاجم گلزن پارس جنوبی و بازیکن جدید آبیهای پایتخت طی 3 هفته اخیر موفقترین شماره 10های لیگ برتر بودهاند ......

مهاجم گلزن پارس جنوبی و بازیکن جدید آبیهای پایتخت طی 3 هفته اخیر موفقترین شماره 10های لیگ برتر بودهاند ...

مهاجم گلزن پارس جنوبی و بازیکن جدید آبی‌های پایتخت طی 3 هفته اخیر موفق‌ترین شماره 10های لیگ برتر بوده‌اند.
به گزارش خبرنگار مدال، قطعا شماره 10 یکی از محبوب‌ترین پیراهن‌ها میان بازیکنان فوتبال است و این روند در فوتبال ایران نیز مشاهده شده تا جایی که طی سالیان اخیر در برخی موارد حتی شاهد تخفیف‌های چند صدمیلیونی از جانب بازیکنان برای به دست آوردن این پیراهن بوده‌ایم. طبق سنت‌های نانوشته فوتبال، شماره 10 به بهترین بازیکن هر تیم در بخش هجومی تعلق می‌گیرد و این روند نیز به طور معمول در فوتبال ایران رعایت شده، هر چند طی سالیان اخیر گاهی این شماره پیراهن به هافبک‌های تدافعی و حتی مدافعین میانی نیز اختصاص یافته است.

شماره تعلق گرفته پس داده نمی‌شود!
طی سالیان اخیر کمتر مشاهده شده که بازیکنی در لیگ برتر شماره 10 را به بازیکن دیگری تعارف بزند، هر چند فصل گذشته عبدالله کرمی پیراهن شماره 10 را در فولاد ره رحیم زهیوی داد و خود پیراهن شماره 6 را بر تن کرد، هر چند در فصل جاری لیگ برتر شاهد چنین اتفاقی نبودیم و از میان بازیکنان شماره 10 فصل گذشته که قراردادهای خود را تمدید کرده‌اند کسی شماره 10 خود را از دست نداده است. محمد نزهتی (سپیدرود)، میلاد میداوودی (نفت مسجدسلیمان)، محمدرضا خلعتبری (پدیده)، رضا خالقی‌فر (ماشین‌سازی/گسترش فولاد)، مهرداد محمدی (سپاهان) و مهدی مومنی (پیکان) 6 شماره 10 فصل گذشته هستند که با همین شماره پیراهن در فصل جدید نیز به میدان می‌روند.

این شماره پرمشتری
به طور معمول در لیگ برتر شماره 10 خالی نمی‌ماند و بازیکنان لیگ برتری به محض اینکه این شماره پیراهن آزاد شود برای در اختیار گرفتن این پیراهن اقدام می‌کنند. در فصل جدید نیز شاهد این روند بودیم و 4 بازیکن که فصل گذشته با شماره پیراهنی به جز 10 در میادین حضور می‌یافتند با جدایی شماره 10های فصل گذشته اقدام به پوشیدن این شماره پیراهن کرده‌اند. طالب ریکانی هافبک تهاجمی صنعت نفت پس از چند ماه حضور در این تیم و با توجه به خالی بودن شماره 10 نفت پس از جدایی فرید کریمی در اوایل فصل گذشته، این شماره پیراهن را در فصل جدید بر تن می‌کند. عبدالله کرمی نیز پس از دایی رحیم زهیوی از فولاد بار دیگر شماره 10 این تیم را بر تن کرده و احسان پهلوان نیز پس از جدایی محمد ابراهیمی از تراکتورسازی شماره 10 جدید این تیم لقب گرفته است. ابراهیم صالحی مهاجم پارس جنوبی نیز که پس از عضویت در سپاهان از این تیم جدا شد و به پارس جنوبی برگشت با توجه به جدایی مهدی زبیدی از تیم، پیراهن شماره 10 پارس جنوبی را به خود اختصاص داده است.

6 شماره 10 در اختیار بازیکنان جدید
در فصل جدید لیگ برتر، 6 تیم لیگ برتری پرسپولیس، استقلال، ذوب‌آهن، نساجی، سایپا و استقلال خوزستان پیراهن شماره 10 خود را در اختیار بازیکنان جدید گذاشته‌اند. در میان شماره 10های جدید لیگ برتر، نام محسن مسلمان بهترین گلساز فصل گذشته (ذوب‌آهن)، رحیم زهیوی (سایپا)، ایوب کلانتری (استقلال خوزستان)، محمدصادق بارانی (نساجی)، روح‌الله باقری (استقلال) و مهدی شریفی (پرسپولیس) دیده می‌شود که از این جمع مسلمان و باقری در هر 3 بازی فصل جدید در ترکیب اصلی حضور داشته‌اند و کلانتری در یکب زای بازیکن اصلی بوده و در 2 بازی دیگر به عنوان بازیکن ذخیره وارد زمین شده است. همچنین زهیوی در 2 بازی در زمین حضور داشته و بارانی تنها در هفته نخست به میدان رفته است. شریفی نیز با توجه به محرومیت نقل و انتقالاتی پرسپولیس، تا نیم‌فصل اجازه بازی برای این تیم را نخواهد داشت.

شماره 10ها در 3 هفته اخیر چه کرده‌اند؟
در میان شماره‌ 10های لیگ برتر، محمد نزهتی از سپیدرود با حضور کامل در 3 بازی، تنها مرد 270 دقیقه‌ای این گروه است. مهرداد محمدی، روح‌الله باقری و محسن مسلمان نیز به ترتیب 258، 253 و 251 دقیقه برای سپاهان، استقلال و ذوب‌آهن به میدان رفته‌اند. ابراهیم صالحی، محمدرضا خلعتبری، عبدالله کرمی، رضا خالقی‌فر، رحیم زهیوی و میلاد میداوودی نیز به ترتیب 234، 225، 207، 162، 157 و 153 دقیقه در زمین حضور داشته‌اند که در میان این نفرات، زهیوی و میداوودی در هفته سوم بازی نکرده‌اند. کلانتری، پهلوان، ریکانی، مومنی و بارانی نیز به ترتیب 124، 116، 15 و 12 دقیقه برای استقلال خوزستان، تراکتورسازی، پیکان و نساجی بازی کرده‌اند که دقایق نسبتا کمی برای این بازیکنان محسوب می‌شود و مهدی شریفی نیز همان‌طور که گفته شد تا نیم‌فصل اجازه پوشیدن پیراهن پرسپولیس در یک میدان رسمی را نخواهد داشت.

عملکرد درخشان صالحی، رونمایی از پدیده‌ای به نام باقری
در میان شماره‌ 10های فعلی لیگ، ابراهیم صالحی 2 گل زده، مهرداد محمدی با یک گل و یک پاس گل، روح‌الله باقری با یک پاس گل و تاثیر مستقیم روی یک گل دیگر و زحیم زهیوی یک پاس گل طی 3 هفته اخیر به ثبت رسانده‌اند که در این میان روند گلزنی ابراهیم صالحی در پارس جنوبی سبب شده وی موفق‌ترین شماره 10 لیگ باشد. روح‌الله باقری هم که در روزهای نخست پیوستن وی به استقلال انتقادات زیادی از اختصاص شماره 10 به وی صورت گرفته بود در 3 بازی اخیر شایستگی‌های خود را در زمین اثبات کرده است. همچنین بازیکنی چون صادق بارانی که در نساجی تنها 12 دقیقه به میدان رفته و یا مهدی مومنی با شماره 10 اغلب روی نیمکت پیکان قرار می‌گیرد را می‌توان شماره 10های ناکام فصل جاری معرفی کرد.