گزارش ویژه مدال از جدال پیکان-پرسپولیس؛ نبرد شماره 27 با لشگر نصف و نیمه!

دو تیم پیکان و پرسپولیس رو دوشنبه برای بیست و هفتمین بار در تاریخ لیگ برتر مقابل هم قرار می گیرند ......

دو تیم پیکان و پرسپولیس رو دوشنبه برای بیست و هفتمین بار در تاریخ لیگ برتر مقابل هم قرار می گیرند.

 

به گزارش خبرنگار مدال، دو تیم پرسپولیس و پیکان روز دوشنبه دیدار معوقه هفته نهم را برگزار می کنند و به همین دلیل نگاهی داشته ایم به نکات جالب و قابل توجه این بازی.

 

وضعیت دو تیم در جدول

 

 پرسپولیس در حال حاضر با 17 امتیاز از 9 بازی در رده چهارم جدول لیگ برتر قرار دارد و برای آنکه از کورس قهرمانی عقب نماند و در کنار تیم هایی چون پدیده، سپاهان و تراکتورسازی بتواند همچنان یکی از شانس های قهرمانی باشد به 3 امتیاز این بازی نیاز دارد. سرخ پوشان با کسب 5 تساوی و 4 برد در کنار سپاهان دو تیم بدون شکست لیگ هجدهم هستند؛ آنها گرچه با 3 گل خورده فعلا بهترین خط دفاع لیگ برتر را در اختیار دارند اما با از دست دادن حسین ماهینی و محمد انصاری به دلیل مصدومیت به نظر می رسد که شاگردان برانکو برای آنکه بتوانند مانند دو فصل اخیر عنوان بهترین خط دفاع لیگ برتر را به خود اختصاص دهند کاری بسیار سخت و حتی غیرممکن پیش رو دارند.

در آن سوی میدان شاگردان مجید جلالی با کسب 16 امتیاز از 11 بازی گذشته شان در رده ششم قرار دارند و اگر می خواند موقتا هم که شده تا رده چهارم بالا بیایند باید 3 امتیاز این بازی را کسب کنند.

 

آقای گلی که خاموش شد!

 

علی علیپور مهاجم تیم پرسپولیس فصل گذشته با 19 گل توانست آقای گلی لیگ برتر را به دست آورد اما در فصل جاری و با حضور مهاجمانی چون کی روش استنلی و آنتونی استوکس برای کسب این عنوان کار دشواری خواهد داشت. علیپور با گذشت 9 هفته از لیگ هجدهم تنها 3 بار موفق به گلزنی شده و این در حالی است که در جدول برترین گلزنان این فصل، استنلی از سپاهان با 9 گل زده در صدر قرار دارد. خط حمله پرسپولیس در فصل جاری با وجود نفراتی چون نعمتی، علیپور و منشا نتوانسته خیلی خطرناک ظاهر شود، آنها با 9 گل زده در 9 بازی گذشته شان فعلا به نوعی کجدار و مریض روزها را سپری می کنند تا با فرارسیدن نیم فصل مهره های هجومی چون رفیعی، ترابی و شریفی بتوانند کمک حال شان شوند. شاگردان برانکو در مقابل تیم مجید جلالی کار سختی دارند؛ تیم پیکان در 11 دیدار گذشته شان تنها 9 گل دریافت کرده و خط دفاع مستحکمی دارند.

 

انگیزه های نعمتی و منشا

 

سیامک نعمتی و گادوین منشا در ابتدای لیگ هفدهم از پیکان جدا شده و راهی پرسپولیس شدند؛ هردو بازیکن در مسابقات آسیایی برای پرسپولیس بهترین بازی های شان را به نمایش گذاشتند و حالا برای چندمین بار با پیراهن این تیم مقابل تیم سابق شان پیکان قرار می گیرند.

از نکات جالب بازی روز دوشنبه این است که نعمتی به احتمال خیلی زیاد با توجه به مصدومیت ماهینی و انصاری در پست دفاع راست به میدان می رود؛ درواقع پست اصلی نعمتی پیش از پیوستن به پیکان و کار زیر نظر جلالی همین دفاع راست بوده اما او با نظر آقا معلم تغییر پست داد و حالا بار دیگر به پست خود بازمی گردد.

 

برتری مطلق پرسپولیس

 

تیم‌های پرسپولیس و پیکان برای بیست و هفتمین بار به مصاف هم می‌روند که در 26 دیدار رو در رو در کارنامه بازی‌های این دو تیم در تاریخ ادوار لیگ برتر، 17 برد برای سرخپوشان، 5 برد برای پیکان و 4 تساوی به ثبت رسیده است.

 

در انتظار گل شماره 71

 

سهم سرخ ‌پوشان از 70 گلی که در دیدارهای رو در روی پرسپولیس - پیکان به ثمر رسیده 46 گل و سهم پیکان هم 24 گل است تا به این ترتیب علاقمندان به فوتبال دوشنبه در انتظار به ثمر رسیدن گل شماره 71 در این دیدار باشند.

 

پیکان و 4 فصل غیبت در لیگ برتر

 

پیکان در فصل‌های پنجم و یازدهم و سیزده و پانزدهم در لیگ برتر حضور نداشته تا در تاریخچه دیدارهای پرسپولیس - پیکان در این دو فصل خبری از بازی‌‌های دو تیم نباشد.

 

سنگین ترین باخت و پرگل ترین بازی

 

برتری 4 بر 3 پیکان فصل ششم به عنوان پرگل‌ترین و برتری 6 بر صفر پرسپولیس در نیم فصل اول رقابت‌های لیگ 12 به عنوان مقتدرانه‌ترین پیروزی در تاریخچه دیدارهای دو تیم به ثبت رسیده است، ضمن اینکه در 25 دیدار گذشته دو تیم جز دو دیدار، در سایر دیدارها نتیجه تساوی بدون گل به دست نیامده است و تنها 4 دیدار از تقابل های گذشته دو تیم با تساوی به پایان رسیده تا حالا احتمال برد یکی از دو تیم در دیدار روز دوشنبه از احتمال وقوع نتیجه تساوی بیشتر باشد.

 

سناریوی ویژه

 

در 9 تقابل گذشته دو تیم پرسپولیس و پیکان سرخ ها 20 بار دروازه حریف را گشوده اند و اما پیکانی ها تنها سه بار موفق به گلزنی مقابل پرسپولیس شده اند.

 

راه دور پیکان برای رسیدن به دروازه پرسپولیس

 

پیکان در 6 تقابل گذشته دو تیم فقط دو بار موفق شده دروازه پرسپولیس را باز کند. این در حالی است که در بازی روز دوشنبه به نظر می رسد که شاگردان جلالی برای رسیدن به دروازه پرسپولیس در غیاب بیرانوند، نوراللهی، انصاری و ماهینی کار راحت تری پیش رو دارند.

 

علیپور و منشا با سابقه گلزنی به پیکان

 

از تیم کنونی پرسپولیس، علیپور با سه گل، سابقه باز کردن دروازه پیکان با پیراهن سرخ را در کارنامه دارند؛ ضمن اینکه گادوین منشا هم در دیدار برگشت فصل گذشته دو تیم یکی از 3 گل پرسپولیس را وارد دروازه پیکان کرد.

 

فقدان بزرگ پرسپولیس

 

احمد نوراللهی که حالا مورد توجه کارلوس کی روش هم قرار گرفته و شب گذشته نخستین بازی ملی اش در تیم بزرگسالان را مقابل تیم ترینیداد و توباگو تجربه کرد یکی از غایبان پرسپولیس مقابل پیکان است. نوراللهی یکی از بهترین و موثرترین مهره های تیم برانکو در فصل جاری بوده و غیبت او ممکن است برای پرسپولیسی ها گران تمام شود اما فراتر ازاین مسئله؛ شماره 8 سرخ ها در لیگ های 14 و 15 با پیراهن پرسپولیس برابر تیم محید جلالی گلزنی کرده و می توانست در روزی که شاید تعداد شاگردان برانکو به سختی به عدد 11 می رسد کمک بزرگی برای تیم اش باشد.

 

7 تقابل برای برانکو-جلالی

 

از زمانی که برانکو ایوانکوویچ روی نیمکت سرخ ها نشسته است 7 بار با مجید جلالی در تیم هایی چون سایپا و پیکان رو به رو شده است که حاصل آن 3 تساوی، 2 باخت و 2 برد برای سرمربی پرسپولیسی ها بوده است.

تگ ها


پرسپولیس فوتبال