گزارش ویژه مدال از خارجی های لیگ برتر/رکورد دست کدام تیم هاست؟

پنجره نقل و انتقالات تابستانی لیگ برتر در حالی بسته شد که تیمهای حاضر در لیگ برتر 25 بازیکن خارجی را در لیست بازیکنان خود قرار دادهاند ......


پنجره نقل و انتقالات تابستانی لیگ برتر در حالی بسته شد که تیم‌های حاضر در لیگ برتر 25 بازیکن خارجی را در لیست بازیکنان خود قرار داده‌اند.
به گزارش خبرنگار مدال، ساعت 24 روز گذشته پنجره نقل و انتقالات فوتبال ایران پس از 84 روز رسما بسته شد و تیم‌های لیگ برتری (به استثنای پرسپولیس که از جذب بازیکن محروم است) تا زمان باز شدن پنجره نقل و انتقالات زمستانی پس از پایان هفته پانزدهم تنها قادر به جذب بازیکنان آزاد و یا ثبت بازیکنان زیر 21 و زیر 19 سال عضو آکادمی خود خواهند بود. به همین بهانه نگاهی داشته‌ایم به تمامی بازیکنان خارجی حاضر در لیگ برتر، با این توضیح که هر تیم لیگ برتری مجاز به جذب 4 بازیکن خارجی با شرط حضور یک بازیکن آسیایی در این لیست خواهد بود.

صدرنشینی استقلال، پرسپولیس، فولاد و تراکتورسازی
چهار تیم استقلال، پرسپولیس، تراکتورسازی و فولاد تیم‌هایی هستند که از سه بازیکن خارجی در لیست خود بهره می‌برند. استقلال مارکوس نویمایر آلمانی، الحاجی گرو اهل نیجریه و همام طارق عراقی را در لیست خود قرار داده است که تمامی این بازیکنان در تابستان امسال جذب این تیم شده‌اند. پرسپولس به اجبار هر سه بازیکن خارجی خود را حفظ کرده و بوژیدار رادوشوویچ کروات، گادوین منشا اهل نیجریه و بشار رسن عراقی سه بازیکن خارجی این تیم در فصل جاری به شمار. تراکتورسازی نیز سه خرید خارجی داشته و آنتونی استوکس از ایرلند جنوبی، لی اروین از اسکاتلند و یوکیا سوگیتا از ژاپن سه بازیکن خارجی فعلی این تیم هستند. تراکتورسازی یک بازیکن خارجی دیگر (هری فوریستر) را نیز به خدمت گرفته بود که وی با جدایی از این تیم به ماشین‌سازی پیوسته است. فولاد نیز سه بازیکن برزیلی به نام‌های شیمبا، تارتا و نوگته در اختیار دارد که شیمبا نام آشنایی برای فوتبال‌دوستان ایرانی است و دو بازیکن دیگر اخیرا به عضویت فولاد درآمده‌اند.

ذوب‌آهن، سپاهان، صنعت نفت و ماشین‌سازی با دو خارجی
دو تیم اصفهانی به همراه صنعت نفت و ماشین‌سازی چهار تیم لیگ برتری هستند که 2 بازیکن خارجی در لیست خود به ثبت رسانده‌اند. ذوب‌آهن ادی هرناندز هندوراسی و ماریون سیلوا برزیلی را جذب کرده و سپاهان کیروش استنلی مهاجم برزیلی فصل گذشته ذوب‌آهن و ولادیمیر کومان هافبک مجارستانی را به خدمت گرفته است. صنعت نفت نیز در کنار حفظ کرار جاسم عراقی، جاناتان بالوتلی برزیلی را به خدمت گرفته است. نفت یک بازیکن اهل کیپ‌ورد دیگر نیز جذب کرده بود که این بازیکن (لوییز سوارز) روز گذشته با فسخ قرارداد از جمع نفتی‌ها جدا شد تا صنعت نفت با دو بازیکن خارجی فصل را ادامه دهد. ماشین‌سازی نیز در کنار حفظ فرناندو خسوس برزیلی، هری فوریستر وینگر انگلیسی تراکتورسازی را نیز به خدمت گرفته است. ماشین‌سازی پیش از این مذاکرات مثبتی را با یک مهاجم کامرونی داشت که هنوز خبری از حضور این بازیکن در تبریز نشده و به نظر می‌رسد این انتقال نیز لغو شده تا ماشین‌سازی نیز با دو بازیکن خارجی فصل را ادامه دهد.

پنج تیم با یک بازیکن خارجی
پدیده، پیکان، سایپا، نساجی و نفت مسجدسلیمان 5 تیم لیگ برتری هستند که تنها یک بازیکن خارجی در اختیار دارند. کلاودیر مارینی مهاجم برزیلی فصل گذشته استقلال خوزستان تنها بازیکن خارجی پدیده است که هنوز مجوز بازی وی برای پدیده صادر نشده و پیکان نیز تنها مگنو باتیستا هافبک دفاعی برزیلی فصل گذشته صنعت نفت را جذب کرده است. سایپا نیز با ساموئل سارفو مدافع میانی اهل غنا تمدید کرده و نساجی جرجی ولسیانی مدافع میانی فصل گذشته ذوب‌آهن را به خدمت گرفته است. موسی کولیبالی اهل مالی نیز تنها بازیکن خارجی نفت مسجدسلیمان به شمار می‌رود.

سه تیم بدون بازیکن خارجی
استقلال خوزستان، پارس جنوبی و سپیدرود سه تیم لیگ برتری هستند که بازیکن خارجی به خدمت نگرفته‌اند و با بازیکنان ایرانی فصل را ادامه خواهند داد. هر سه تیم با مشکلات مالی مواجه هستند و نوسانات نرخ ارز احتمالا از دلایل اصلی عدم حضور بازیکنان خارجی در این سه تیم به شمار می‌رود. با این حال در کنار این سه تیم، سایر تیم‌های لیگ برتری نیز استقبال چندانی از بازیکنان خارجی نداشته‌اند و هیچ کدام از تیم‌های لیگ برتری از تمام ظرفیت بازیکنان خارجی خود استفاده نکرده است. 4 سهمیه خارجی برای 16 تیم به معنای ظرفیت حضور 64 بازیکن خارجی در لیگ برتر خواهد بود و حضور 25 بازیکن به معنای استفاده 39 درصد این ظرفیت خواهد بود.

تگ ها


فوتبال