گزارش ویژه/ پرسپولیس برای جذب مدافع 3 روز مهلت دارد

عدم جذب بازیکن به اندازه کافی در خط دفاعی یکی از معضلات این روزهای پرسپولیس محسوب می‌شود....

عدم جذب بازیکن به اندازه کافی در خط دفاعی یکی از معضلات این روزهای پرسپولیس محسوب می‌شود.

پرسپولیس در شرایطی که می‌توانست در نقل و انتقالات زمستانی چند بازیکن جدید دیگر به لیست خود اضافه کند به جذب 7 بازیکن بسنده کرد تا امروز در غیاب دو مدافع اصلی خود ناچار به استفاده از یک بازیکن غیرتخصصی در خط دفاعی باشد.
به گزارش خبرنگار مدال، پرسپولیس امروز در شرایطی میهمان نفت مسجدسلیمان خواهد بود که چند بازیکن اصلی این تیم به دلیل مصدومیت شرایط بازی در ترکیب سرخ‌ها را نخواهند داشت. سیدجلال حسینی و شجاع خلیل‌زاده که پیش از این بازی در مجموع تنها یک بازی را از دست داده بودند در این دیدار حضور نخواهند داشت و این در حالی است که بازیکنانی چون محمد انصاری و حسین ماهینی در جریان نیم‌فصل نخست با مصدومیت شدید مواجه شده بودند و محسن ربیع‌خواه و آدم همتی نیز در اردوی زمستانی این تیم با مصدومیت روبه‌رو شدند تا پرسپولیس با لشکری از بازیکنان مصدوم راهی مسجدسلیمان شود. اتفاقی که در نیم‌فصل نخست با پنجره‌های بسته برای این تیم رخ داده بود و حال با پنجره‌های باز برای سرخ‌ها تکرار شده است.

یک نیم‌فصل فشرده با 24+1 بازیکن!
پس از پشت سر گذاشتن محرومیت فیفایی قابل انتظار بود که پرسپولیس زمستان پر رفت‌و‎آمدی را داشته باشد. جذب 5 بازیکن در تابستان قطعی شده بود و به این جمع نادری و بودیمیر اضافه شدند تا با توجه به جدایی منشا، علوان‌زاده، بهاروندی و عباسیان و انتقال قرضی طاهرخانی به سپیدرود، تعداد بازیکنان حاضر در لیست پرسپولیس به 26 برسد که در این میان نام دو بازیکن مصدوم به (ماهینی و انصاری) نیز دیده می‌شد. در حقیقت برانکو در آغاز نیم‌فصل دوم تنها 24 بازیکن در اختیار داشت که 3 نفر از این جمع دروازه‌بان بودند تا به عبارت بهتر برای 10 پست درون زمین، تنها 21 بازیکن در اختیار وی باشد. در این میان حسین ماهینی تمرینات نرم خود را آغاز کرده و پس از نوروز شرایط بازی خواهد داشت با این حال حتی حضور 25 بازیکن نیز برای تیمی که هفته‌های فشرده‌ای را در پیش دارد کافی به نظر نمی‌رسد.

بازیکنانی که جذب نشدند
سرخ‌ها در تعطیلات نیم‌فصل تلاش نافرجامی برای جذب سینا مریدی داشتند. این انتقال با مخالفت باشگاه فولاد به نتیجه نرسید و در این میان واکنش پرسپولیسی‌ها جالب بود، چرا که پرسپولیسی‌ها نه تلاش مجددی برای جذب این بازیکن کردند و نه اینکه گزینه دومی داشتند. برانکو ایوانکوویچ سرمربی این تیم پیش از آغاز تمرین روز 5 آذر در مصاحبه با خبرنگاران از جذب چند بازیکن زیر 23 سال در نقل و انتقالات زمستانی خبر داد با این حال تنها بازیکنی که در این رده سنی به جمع سرخ‌ها اضافه شد محمد نادری با قراردادی قرضی بود. برخلاف وعده آن زمان سرمربی سرخ‌ها، بازیکنان جدید زیر 23 سال به جمع پرسپولیسی‌ها اضافه نشدند و این در شرایطی رخ داد که پرسپولیس می‌توانست با خارج کردن نام انصاری از لیست خود تا سقف 3 بازیکن بالای 21 سال با استفاده از سهمیه آزاد فیفا و تا سقف تعداد مجاز بازیکن زیر 21 سال به لیست خود اضافه کند.

 لیست خالی و چند علامت سوال
در لیست بزرگسال پرسپولیس 2جای خالی وجود دارد و در لیست زیر 23 سال سرخ‌ها نام تنها 3 بازیکن مشاهده می‌شود تا در این بخش نیز 6 جای خالی در لیست این تیم باقی‌مانده باشد. لیست سهمیه امید پرسپولیس نیز با احتساب دو بازیکن جدا شده قرضی 10 جای خالی در لیست زیر 21 سال و 14 جای خالی در لیست زیر 19 سال دارد. با چنین ظرفیتی برای جذب بازیکن، سرخ‌ها در نقل و انتقالات زمستانی منفعل بودند و آن گونه که برانکو پیش از اردوی پرسپولیس در قطر اعلام کرد لیست این تیم برای نیم‌فصل دوم با 26 بازیکن که دو نفر از آن‌ها مصدوم هستند بسته شده است. حتی اگر برانکو روی خلوت بودن تمرینات مصر باشد هم انفعال باشگاه پرسپولیس در جذب بازیکن زیر 23 سال (همان طور که برانکو صراحتا به آن اشاره کرده بود) قابل قبول نخواهد بود.

مدافع جدید؟ بعید است
پرسپولیس در عمق خط دفاع کمبود دارد و این کمبود در بازی با نفت مسجدسلیمان کاملا مشهود خواهد بود. با توجه به مصدومیت‌ها، پرسپولیس برای 4 پست دفاع تنها 5 بازیکن تخصصی در اختیار دارد و در هر دیداری که حداقل دو مدافع این تیم شرایط بازی نداشته باشند با یک مدافع غیرتخصصی بازی خواهد کرد. پرسپولیس البته به زودی حسین ماهینی و محسن ربیع‌خواه را در خط دفاع در اختیار خواهد داشت اما این دو نیز هیچ گاه مدافع میانی به طور تخصصی نبوده‌اند و به نظر می‌رسد تنها 3 مدافع میانی تخصصی برای یک نیم‌فصل فشرده کافی نیست. پرسپولیس در حال حاضر شرایط جذب بازیکن آزاد در خط دفاعی دارد و با توجه به خالی بودن سهمیه خارجی، امگان جذب بازیکن خارجی نیز وجود خواهد داشت. با این حال با توجه محدودیت زمانی در ثبت اسامی بازیکنان برای لیگ قهرمانان آسیا (یک هفته پیش از بازی نخست مرحله گروهی، کمتر از 3 روز دیگر) و تاکید برانکو به بسته شدن لیست نقل و انتقالات بسیار بعید است که شاهد جذب بازیکن جدید در خط دفاعی پرسپولیس طی روزهای آتی باشیم و سرخ‌ها فصل را با حسینی، خلیل‌زاده و نادری و حضور موقت گزینه‌هایی چون ماهینی و ربیع‌خواه در قلب خط دفاع به پایان خواهند برد.