گزارش ویژه؛ 14 میلیارد پرداختی برای بازی نکردن بازیکنان استقلال/سرخابی ها همچنان رکورد می زنند!

مدال/ مطمئنا مهمترین دلیل ضعف باشگاه های ایران نسبت به باشگاه های اروپایی، ضعف در بخش حقوقی آنها است ......

مدال/ مطمئنا مهمترین دلیل ضعف باشگاه های ایران نسبت به باشگاه های اروپایی، ضعف در بخش حقوقی آنها است. در واقع تقریبا همه قراردادهای تیم های ایرانی اشکالاتی دارد و به همین دلیل سر کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال همیشه شلوغ است و از آن بدتر اینکه کمیته انضباطی فیفا هم پرونده های زیادی از ایران دارد، قرارداد یالزده  و پروپئیچ در زمان مدیریت افتخاری از فاجعه هم گذشته و امروز سر و صدای زیادی به پا کرده است. 
در واقع استقلال رکورد پول مفت دادن به برخی بازیکنان را در سه سال اخیر زده است و این حتی از پرداخت ها در بندهای صد و دویست هزار دلاری هم بدتر است که بازیکنانی مثل تیام، مجید حسینی، جباروف و ... داشتند رو رفتند. 
استقلال پروپئیچ را در حالی از لیست کنار گذاشته که این بازیکن رسما یک سال از قراردادش با استقلال مانده بود، نگاهی به اینستا گرام پروپئیچ بیننده را عصبی تر می کند، او در طول این یک سال با زن و بچه اش مدام در سفر بود و هر لحظه با لبخندی بلند در یک گوشه دنیا حضور داشت و البته می دانست که با وجود قرارداد با استقلال پولش را در نهایت از استقلال خواهد گرفت. 

بازی نکن پول بگیر!
مگویان هم دقیقا مثل پروپئیچ بود، او هم کنار گذاشته شد در حالی که از قرارداد سه ساله اش یک سال باقی مانده بود و او هم به ارمنستان رفت و روی مبل لم داد تا پول را بفرستند دم درب خانه اش آن هم بدون حتی یک روز تمرین یا بازی در تیم استقلال!
یالزده که از این دو هم بدتر بود، در مورد قرارداد با او چیز زیادی هنوز نمی دانیم اما این را می دانیم که دعوت نامه اش آنقدر غیر حرفه ای بسته شده بوده که آن دعوت نامه به منزله قرارداد یالزده از دید خودش قلمداد شده و هم امضا داشته و هم رقم قرارداد و ... 
او حتی مثل پروپئیچ و مگویان هم نبود که یک یا دو سال برای استقلال بازی کنند و برای سال آخر کنار گذاشته شوند، بلکه فقط یک توک پا به ایران آمده و در تست پزشکی رد شده و حالا با توجه به آن دعوت نامه ادعای غرامت 450 هزار دلاری کرده است!


14 میلیارد تومان برای بازی نکردن!
300 هزار دلار برای پروپئیچ،250 هزار دلار برای مگویان و 450 هزار دلار برای یالزده را با هم جمع می کنیم می شود یک میلیون دلار که با احتساب دلار 14 هزار تومانی می شود 14 میلیارد تومان ناقابل!
بخش تحقیق و تفحص مجلس دقیقا کجاست که از افتخاری و توفیقی سوال کند این دو بزرگوار چگونه برای بازی نکردن بازیکنان خارجی چنین بدهی بزرگی را که به اندازه همه بدهی های تاریخ این باشگاه به بازیکنان خارجی اش تا کنون بوده ایجاد کنند. 

استقلال شهر بازی بازیکنان خارجی !
جدا آقایان افتخاری و توفیقی اصلا می دانستند مدیریت در فوتبال چیست و بدهی یا پرداخت پول به بازیکنان به ازای بازی کردن آنها در ترکیب تیم است که رخ می دهد نه برای بازی نکردن؟ 
به نظر می رسد این دو مدیر استقلال را شهر بازی بازیکنان خارجی کرده اند که می آیند و تفریحی می کنند و پول هم می گیرند و می روند دور دنیا را در هشتاد روز می زنند! آنها امروز سکوت کرده اند و جوابی به پرسش های بیشمار خبرنگاران و مردم نمی دهند اما به نظر می رسد تاریخ باشگاه استقلال هرگز مدیرانی با اینهمه ضعف به خود ندیده است. آنها 4 میلیارد بدهی مدیران پیشین را هزاران بار در بوق و کرنا کردند اما خودشان هم بدهی بیشتری گذاشتند هم بابت بازی نکردن بازیکنان بدهکار شده اند که این دومی از اولی هم بدتر است. 

فتحی می توانست تیام را برگرداند اما فقط قیمت را بالا برد؟
این هم اما پایان کار نیست، همین دو روز پیش امیر حسین فتحی اعلام کرد که 350 هزار دلار از تیام گرفته در حالی که پیش از این می گفتند تیام 200 هزار دلار می توانسته طبق قرارداد بدهد و برود اما مدعی شده که به جای این رقم 350 هزار دلار گرفته است!
اینجا قرارداد حتما اشکال داشته اما عملکرد فتحی هم برای ما سوال است و آن سوال اینست: اگر فتحی توانسته مسئولان عجمان را قانع کند که بند دویست هزار دلاری کفایت نمی کند، این یعنی آنکه تیام را می توانسته به استقلال برگرداند چون یا دویست هزار دلار درست بوده یا نبوده و اگر درست نبوده معنایش اینست که تیام بازیکن استقلال است پس چرا فتحی در این شرایط سخت استقلال ترجیح نداده تیام را برگرداند و اصرار داشته که پول بیشتری بگیرد و به ایران برگردد؟
همین سوال پیرامون مجید حسینی هم مطرح می شود به این مضمون که یا می تواند صد هزار دلار بدهد و برود یا اینکه بازیکن استقلال بی دفاع امروز است و فتحی به جای بالاتر بردن قیمت می توانسته حسینی را برگرداند، عین این سوال برای جباروف هم پیش می آید.

پرسپولیس هم شبیه استقلال 
در پرسپولیس تهران هم اوضاع بهتر از این نیست و ، به عنوان مثال اوکراینی هایی که سال گذشته به ایران آمدند بیشتر نقش مارکوپولو را داشتند چون بازی نکردند و پولشان را گرفتند و رفتند و معلوم نیست که چه کسانی از این انتقال ها سود بردند. اوکراینی ها البته تنها موارد در پرسپولیس نبوده اند و بازیکنان دیگری هم در این تیم بوده اند که بازی نکرده اند و پولشان را تا سنت آخر از باشگاه گرفته و رفته اند، در مورد پرسپولیس مطلبی جدا گانه طی روزهای آینده خواهیم نوشت.

تگ ها


لیگ برتر خلیج فارس فوتبال