گفتگوی روزنامه قانون با دروازبان تیم فوتسال بانوان

به گزارش مدال به نقل از روزنامه قانون :دختران فوتسال ایران در سال های اخیر درخشش های دلچسبی در سطح بین المللی داشتند و در بین رشته های توپی بانوان ایران، تنها رشته ای بودند كه سكوی آسیایی تصاحب كردند ......

به گزارش مدال به نقل از روزنامه قانون :دختران فوتسال ایران در سال های اخیر درخشش های دلچسبی در سطح بین المللی داشتند و در بین رشته های توپی بانوان ایران، تنها رشته ای بودند كه سكوی آسیایی تصاحب كردند. آخرین مسابقاتی كه تیم ملی فوتسال بانوان ایران در آن حضور پیدا كرد، رقابت های داخل سالن آسیا به میزبانی تركمنستان بود كه دختران فوتسالیست ایران موفق شدند به سكوی سوم دست یافته و مدال برنز این رقابت ها را به گردن بیاویزند. «فرزانه توسلی»، دروازه بان تیم ملی فوتسال زنان ایران در رقابت های تركمنستان بود. بازیكن 31 ساله ایران از عملكرد تیمش در تركمنستان رضایت دارد و معتقد است فوتسال بانوان ایران مدت هاست در مسیر پیشرفت قرار گرفته و آینده درخشانی پیش رو خواهد داشت. با فرزانه توسلی درباره حضور تیم دختران فوتسال ایران در مسابقات داخل سالن تركمنستان و كسب مدال برنز در این رقابت ها به گفت وگو نشستیم، گفت وگویی كه خواندن آن بی شك خالی از لطف نیست.

سطح مسابقات فوتسال بازی های داخل سالن، در بخش بانوان را چطور ارزیابی می كنید؟

سطح مسابقات از نظر كیفى مانند رقابت های جام ملت های آسیا بود وبيشتر تیم هاى خوب در این مسابقات شركت كرده بودند. حتى چندین تیم مانند چین و هنگ كنگ، نسبت به قبل پیشرفت محسوسي داشتند.

با توجه به اینكه بعد از قهرمانی فوتسال ایران در مسابقات جام ملت های آسیا سطح توقعات از این رشته بالا رفته است، كسب مدال برنز نتیجه رضایت بخشی بود؟

بدون شك هدف خودمان كسب مقام قهرمانی در مسابقات تركمنستان بود و همه با این هدف روانه مسابقات شدیم. اما اوضاع همیشه آن طور كه پیش بینی می كنیم پیش نمی رود. باید تاكید كنم كه ما با بدشانسى از فینال و قهرمانى باز ماندیم.

تغییرات کادر فنی آن هم دو ماه مانده به شروع مسابقات، در روند كاری تیم ملی تاثیرگذار نبود؟

در خصوص این تغییرات باید به اين ضرب المثل اشاره كنم كه «ماهى را هر وقت از آب بگیرى تازه است». هرچند به اعتقاد من مسئولان باید كمی زودتر به فكر سر و سامان دادن كادر فنی می افتادند اما در همین مدت كم نیز تغییرات مثبت بود. تیم ما در همه مسابقات خوب كار كرد و نقش كادر فنی در این راستا قابل چشم پوشی نیست.

به اعتقاد شما نگاه فدراسیون به فوتسال بانوان، نگاه عادلانه ای است یا می تواند بهتر باشد؟

واقعیت این است كه به نظر من هنوز جا دارد كه بهتر شود. به عنوان مثال ما اگر قبل تورنمت، مانند سایر رقبا از بازی هاى تداركاتى زیاد بهره می بردیم، در حال حاضر این جایگاه تغییر می كرد و شاید می شد با اشتباهات كمتر، جایگاه بهترى كسب كرد.

فكر می كنید دلیل اصلی باخت مقابل ژاپن و عدم راهیابی به فینال چه بود؟

در برابر ژاپن برخلاف جریان بازى كه ما دربيشتر دقایق سوار بر مسابقه بودیم و موقعیت هاى زیادى خلق كردیم، در نهایت نتوانستیم برنده از زمین بازى بیرون بیاییم.به نظرم اگر موقعیت های ما به گل تبدیل می شد، این دیدار با نتیجه پرگل به سود ما به اتمام می رسید.

چقدر به این موضوع معتقد هستید كه تیم ملی نیاز به تغییر نسل دارد؟

این تیمى كه روانه بازی های تركمنستان شد، بهترین بازیكنان لیگ بانوان را در خود جای داده بود.در خصوص تغییر نسل نیز باید بگویم وقتی بازیكنی خوب ساخته نمی شود، تغییر نسل نیز بی معنی خواهد بود زیرا در فوتبال و فوتسال بانوان، برخلاف فوتسال و فوتبال مردان، استعداد كم است و به زمان نیاز دارد تا بازیكني از نظر فنى خودش را به تیم ملى ثابت كند. این بازیكن سازى به باشگاه های ما مربوط می شود تا تیم ملى بتواند همیشه از پشتوانه خوب برخوردار باشد.

حضور حسین شمس، در كادر فنی تیم چقدر تاثیر گذار بود؟

آقای شمس مدت زمان كمی در كنار تیم ما بودند. این مربی تمام تلاش خود را در راستای موفقیت این تیم كرد و به نظرم باید به كادر جدید زمان داده بشود تا بتوانند خودشان را در جام ملت ها اثبات كنند. هر چند از نظر من، ايشان تا همین جای كار نیز به اندازه لازم انرژى گذاشتند تا بتوانند در این زمان محدود، یك تیم خوب روانه بازی ها كنند.

از دیدگاه شما كه خودتان دروازه بان هستید، دروازه بان كدام تیم ها در این مسابقات كار خوبی داشتند؟

فكر می كنم همه نزدیك به هم كار كردند و هر دروازه بانی در یك بازی، نمایش خوبی داشت و نمی توان تنها از یكی دو نفر نام برد.

اینكه نگاه ها به فوتسال زنان تغییر كرده و همه منتظر قهرمانی در مسابقات پیاپی هستند، كار شما را سخت نمی كند و بار روانی بر عملكرد شما ندارد؟

واقعیت این است كه مسئولیت ما بعد از قهرمانی آسیا بیشتر شده و خودمان نیز می دانیم كه همه انتظار زیادى از این تیم دارند. اما در واقع تا زمانى كه ما حرفه اى به موضوع نگاه نكنیم و حمایت هاى لازم از این تیم صورت نگیرد، تكرار قهرمانى مشكل خواهد بود و این خودش به نوعی، بار روانى روى تیم ایجاد می كند.

 

تگ ها


اخبار روز فوتبال