گفتگو با مرد تمام نشدنی تنیس جهان

راجر فدرر، مرد شماره دوی تنيس دنيا فاتح رقابتهاي اوپن استراليا، اولين مرحله از رقابتهاي گرندپري فصل شد ......

راجر فدرر، مرد شماره دوی تنيس دنيا فاتح رقابت‌هاي اوپن استراليا، اولين مرحله از رقابت‌هاي گرندپري فصل شد.
فدرر در فينال اين رقابت‌ها توانست در ديداري دشوار با نتيجه نزديك 3 بر 2 در ست‌شماري به برتري برسد و در مجموع به بيستمين عنوان قهرماني‌‌اش در دنياي گرنداسلم‌ها برسد. اين تنيس‌باز 36 ساله سوئيسي كه پيش از اين با 19 قهرماني در گرنداسلم‌ها عنوان‌دار برترين تنيس‌باز عصر اوپن را يدك مي‌كشيد، حالا با قهرماني بيستمش بيش از هر زمان ديگري در دنياي تنيس جاودانه شد. راجر در شرايطي از عنوان قهرماني‌‌اش در رقابت‌هاي اوپن استراليا دفاع كرد كه در اين تورنمنت فقط دو ست را به رقبا واگذار كرد كه همين دو ست هم مربوط به ديدار فينال و رقابت با مارين چيليچ كروات بود. البته چيليچ هم اگرچه تلاش زيادي كرد تا باالاخره دومين بردش در تاريخ مقابل فدرر را كسب كند ولي باز هم در ست آخر كم آورد و 6 بر يك بازي را واگذار كرد. اين دهمين بار بود كه فدرر و چيليچ به مصاف هم مي‌رفتند كه در مجموع نهمين پيروزي براي تنيس‌باز تمام‌نشدني سوئيسي رقم خورد. راجر بعد از رسيدن به قهرماني در اولين گرنداسلم فصل گفت‌وگويي با اكيپ داشته كه بخش‌هايي از آن را از نظر مي‌گذرانيد.
*در بازي فينال و در ست‌شماري كار 2-2 مساوي شد و رقابت به ست پنجم كشيده شد. در ابتداي ست پنجم چه حسي داشتيد؟
راستش فقط به اين فكر مي‌كردم كه هرطور شده نوار گيم بردن‌هاي چيليچ را پاره كنم و هرطور شده يك گيم را به نام خودم ثبت كنم. در ست چهارم او 5 گيم پشت ‌سر هم به برتري رسيد. خب خيلي ساده فقط مي‌خواستم روندش را از كار بيندازم. به خودم گفتم فقط از اين طريق است كه مي‌توانم شانسي براي برنده شدن داشته باشم.
*وقتي قرار شد مسابقه شروع شود دماي هوا 35 درجه بالاي صفر بود و به همين خاطر سقف ورزشگاه بسته شد. از اينكه در فضاي بسته بازي كرديد، غافلگير شديد؟
خيلي مطمئن نيستم چنين تصميمي براي من خوب بود يا نه. مطمئناً مي‌دانم در فضاي بسته بهتر بازي مي‌كنم و در چنين شرايطي بود كه اولين عنوان قهرماني‌ام را هم به دست ‌آوردم ولي اين را هم بگويم كه از گرما هراسي نداشتم. به هر حال اين تصميم من نبود. بيشتر از اين غافلگير شدم كه قانون ضدگرما براي يك مسابقه كه قرار بود شب برگزار شود اعمال شد‌؛ اصلاً قبل از اين چيزي درباره‌‌اش نشنيده بودم. وقتي به ورزشگاه رسيدم، تازه به من گفتند مي‌خواهند سقف ورزشگاه را ببندند و آنجا تازه خبردار شدم‌؛ نيم ساعت قبل از بازي. در نتيجه وقتي چنين اتفاقي يك‌دفعه رخ مي‌دهد تأثيري در شيوه آماده‌سازي آدم به وجود نمي‌آورد.
*36 سال و 20 قهرماني در گرنداسلم‌ها. چطور اين همه انگيزه داريد؟
از تمرين كردن خوشم مي‌آيد، تورنمنت‌هاي زيادي هم شركت نمي‌كنم تا سفرهاي زياد هم نروم و اذيت نشوم. از اين گذشته تيم فوق‌‌العاده‌اي هم اطرافم دارم و در پايان هم وقتي اين‌طور بازي مي‌كنم مي‌بينم كه پدر و مادرم چقدر مفتخر و خوشحال هستند. اين مورد من را خوشحال مي‌كند و انرژي مي‌دهد تا بهتر بازي كنم. مطمئناً وجود همسرم هم بسياري از موارد را ممكن مي‌كند. بدون حمايت همسرم نمي‌توانستم اين همه سال در سطح بالا بازي كنم. در نتيجه براي اينكه امروز من در اين جايگاه قرار بگيرم بايد همه قطعات پازل كنار هم جور باشند.
*مثل سال گذشته و بازي فينال مقابل رافائل نادال، مارين چيليچ هم سر آخرين امتياز كه منجر به قهرماني شما مي‌شد، درخواست «چلنج» (بازبيني ويدئويي) داد. اين موضوع خوشحالي شما را خراب كرد؟
راستش كمي عجيب بود. از خودم مي‌پرسيدم: «اشتباه كردم كه فكر كردم تمام شده است؟ آيا زود خوشحالي كرده‌ام؟» تقريباً دوباره نتيجه را شمردم. آنجا بود كه تازه متوجه شدم مارين درخواست چلنج داده است ولي خب اين موضوع حق او است چون نمي‌شود شما به خاطر ادب زياد يك مسابقه را به خاطر آخرين امتياز از دست بدهيد! به هر حال احساس بدي نداشتم‌؛ در گيم‌شماري 5 بر يك جلو بودم در گيم آخر هم امتيازها 40 بر صفر به سود من بود. به اندازه كافي ريلكس بودم.
*خب، حالا براي ادامه مسير چه‌كار خواهي كرد؟ قرار است مدت زيادي در همين سطح بازي كنيد؟
راستش هيچ نظري ندارم. در طول 12 ماه 3 گرنداسلم برده‌ام و خودم نمي‌توانم چنين چيزي را باور كنم. به هر حال ديگر به عهده خودم است كه برنامه خوب و دقيقي را بچينم. به هر حال، سن هيچ مشكلي نيست و فقط يك عدد است.
1
راجر فدرر اولين تنيس‌باز تاريخ است كه توانسته دو گرنداسلم مختلف را 6 بار و يا بيشتر ببرد‌؛ ويمبلدون 8 بار و ملبورن 6 بار.
3
فدرر سومين تنيس‌باز تاريخ است كه 4 گرنداسلم با سني بيش از 30 سال به دست ‌آورده است: 2 بار ويمبلدون و 2 بار استراليا. پيش از او دو ورزشكار استراليايي به نام‌هاي راد ليور و كن راسول چنين كاري كرده بودند.
4
فدرر چهارمين ورزشكاري است كه از مرز 20 گرنداسلم گذشته است‌؛ پيش از او مارگارت كورت (24)، سرنا ويليامز (23) و اشتفي گرف (22) موفق به انجام چنين كاري شده‌اند.
6
با 6 قهرماني در اوپن ملبورن، فدرر در كنار روي امرسون و نواك جوكوويچ، ركورددار قهرماني در اين تورنمنت شد. او با 8 قهرماني در ويمبلدون ركورددار است و به صورت مشترك با 5 قهرماني در يو اس اوپن هم ركورددار است.
10
فدرر همين حالا 10 درصد از همه گرنداسلم‌هايي كه در عصر اوپن برگزار شده را برده است. (از سال 1968 تا به حال 200 گرنداسلم برگزار شده است)
14
قبل از اينكه فدرر قهرمان ملبورن شود 14 ساعت زمان گذشت (به طور دقيق‌تر 13 ساعت و 53 دقيقه). يك ساعت و نيم بيشتر از ركورد مطلقش در ويمبلدون سال 2003 كه اولين قهرماني‌‌اش در گرنداسلم‌ها بود. آن سال 12 ساعت و 25 دقيقه وقت گذاشت.
96
با كسب بيستمين عنوان قهرماني‌‌اش در گرنداسلم‌ها راجر فدرر در مجموع به نود و ششمين جام دوران حرفه‌اي‌‌اش رسيد. او تقريباً همه جام‌هاي مهم را برده و هنوز مدال طلاي المپيك يك نفره را در كارنامه كم دارد.

تگ ها


اخبار روز تنیس