گفت‌وگوی فوتبالی با «فرزاد فرزین»: این پرسپولیس ایده‌آل من نیست

فرزاد فرزین درباره اتفاقات فوتبالی ایران صحبت کرد....

فرزاد فرزین درباره اتفاقات فوتبالی ایران صحبت کرد.

فرزاد فرزین خواننده پاپ ایران درباره فوتبال صحبت کرد.

 

به گزارش مدال، «فرزاد» جدا از حوزه تخصصی اش یعنی صدا و تصویر، همواره یکی از تعقیب کنندگان اتفاقات ورزشی و بویژه فوتبالی بوده است.

 

او جدا از آنکه خود ورزش می کند و در زمینه بوکس و بدنسازی فعالیت دارد، یک پرسپولیسی محسوب می شود که البته به قول خودش دوستان استقلالی زیادی دارد.

کنسرت‌های موفق او در سال ۹۷ در کنار موفقیت آخرین آلبومش و مهمتر از همه علاقه فرزاد به ورزش و فوتبالی بودن او، بهانه هایی بود تا مجله کیهان ورزشی گفت و گویی را با این هنرمند جوان ترتیب بدهد.

بخش های ورزشی این مصاحبه را می خوانید:

*قبل از جام جهانی روسیه برای ملی پوشان ترانه ای را خواندی؛ فکر آن ترانه از کجا آمد؟

- هر چیزی باید سر جای خودش منتشر شود. شما می دانید که من خودم فوتبالی هستم . اتفاقا معتقدم وضع فوتبال مان خوب نیست.

* با بچه های تیم ملی درباره آن ترانه حرفی نزدی؟

-نه اما وظیفه خودم می دانستم تا در آن مقطع آن کار را انجام دهم.

* بازتاب ها چطور بود؟

- این را باید از مردم سوال کنید.

* در آن کار سعی داشتی فرم حماسی را هم لحاظ کنی.

-صدای من در بخش پاپ و راک قابلیت اعتراضی و حماسی دارد. برای من در آن کار اشاره به عرق ملی مهم بود. در چنین کارهایی انتخاب خوب، موزیک خوب، پخش مناسب و مسایل دیگر اهمیت دارد.

* آیا برای اجرای ترانه رسمی تیم ملی قبل از جام جهانی روسیه سراغ توآمدند؟

-همیشه صحبتش بود اما به نتیجه نرسیدیم. من برای مردمم می خوانم و از نظر من کاری که بخواهد حمایت دولتی را داشته باشد اما مردم آن را قبول نکنند ارزشی نخواهد داشت.

*هنوز هم ورزش می کنی؟

-بله، بوکس و فیتنس.

* تو فوتبالیست هم بوده ای؟

-بله، اما بخاطر آسیبی که به کمرم وارد شد نتوانستم بازی کنم.

* چه پستی بازی می کردی؟

-فوروارد.

* مهاجم مورد علاقه ات کیست؟

-به نظرم مثل آقای علی دایی دیگر نیامده است.

* شنیدیم که با علی دایی رفاقت داری.

- علی آقا را خیلی دوست دارم و حتی در افتتاحیه رستورانم ایشان لطف کردند و تشریف آوردند.

* دوستان فوتبالی زیادی هم داری.

-بله. دوستانی مثل «رامین رضائیان»، «محسن مسلمان»، «مهدی رحمتی»، «مهدی طارمی» و ...دارم که البته بخاطر مشغله کاری کمتر رفت و آمد داریم. «علی آقای کریمی» هم هستند که به من لطف دارند. یکبار هم در سال ۹۲ به اتفاق ایشان تندیس انسانیت را دریافت کردیم.

*جایی گفتی اوضاع فوتبال ایران را خوب نمی بینی؛ بیشتر توضیح می دهی؟

-ما تیم ملی خیلی خوبی داشتیم اما از نظر نفر فوتبال ما مشکل دارد. تیم سال ۱۹۹۸ ستاره داشت اما امروز در فوتبال ایران ستاره کم شده است. الان نه «دایی» داریم، نه «عابدزاده»، نه «مهدوی کیا» و نه «کریم باقری». «خداداد عزیزی» هم نداریم. مهدوی کیا با سرعتش، کریم باقری با شوتزنی اش، علی کریمی با تکنیکش و علی دایی هم با گلزنی هایش شناخته می شدند. عابدزاده هم جای خودش را داشت. امروز کدام بازیکنان هستند که در حد و اندازه های آنها باشد. برای این است که می گویم فوتبال ما از نظر نفری ضعیف تر شده است.جدا از این موضوع، فوتبال ما ساختارش خراب است.

*اگر بخواهی هنر و ورزش را مقایسه کنی، اوضاع کدام بهتر است؟

-خب هنر هم ایراداتی دارد. اوضاع سینما بهتر از موسیقی است. سینما ۲۰ سال جلوتر است چون سالها موسیقی در ایران فعالیت خاصی نداشت.موسیقی در آن سالها و حتی امروز در مقایسه با سینما دست و بالش بسته است.

* از چه زمانی طرفدار پرسپولیس شدی؟

- (فکر می کند) باور می کنی نمی دانم، خب از بچگی بود.

*چرا پرسپولیس؟

-دلیلش را هم نمی دانم. به هرحال هر کسی بسته به جایی که بزرگ شده و اطرافیانش، تیمی را انتخاب می کند.

* با استقلالی‌ها رابطه ات چطور است؟

-خیلی خوب. من دوستان استقلالی زیاد دارم. آنها در زمره بهترین دوستان من هستند. من بازی های استقلال در لیگ قهرمانان آسیا را پیگیری می کردم و همیشه دوست داشتم برنده باشد. آنجا دیگر بحث ایران وسط است و نباید نگاه رنگی داشت. بعضی وقت ها اتفاقاتی را می بینم که به نظرم زشت است مثل ماجرای بردن پرچم ژاپن به ورزشگاهها. درست است که استقلال و پرسپولیس کری دارند اما در بیرون مرزها همه ما ایرانی هستیم و باید پشت هم باشیم.

*درباره تیم محبوبت صحبت کن!

-این تیم محبوب من نیست و به نظرم آنقدر که باید زهردار نیست. این پرسپولیس را خیلی دوستش ندارم. من دوست دارم تیمم خیلی بهتر از این باشد.

* درباره کارلوس کی روش چه نظری داری؟

-مربی بسیار خوبی بود .ما با کروش در جام جهانی روسیه آبرومندانه و خوب نمایش دادیم. مگر فوتبال ساختار دارد که انتظار داریم بر تیم های بزرگ دنیا و یا همین ژاپن غلبه کنیم؟ کروش که نمی توانست معجزه کند. انتظار داشتیم کروش برای ما مارادونا و بکهام درست کند در حالیکه وظیفه او نبود. من به اخلاق کروش کاری ندارم و پشت پرده ها را هم نمی دانم ولی معتقدم در بحث های فنی به فوتبال ما کمک کرد. درست است که در جام جهانی دفاعی بازی می کردیم اما در بازی با پرتغال اگر مهدی طارمی آن توپ را گل می کرد کل داستان عوض می شد.

*شنیده ایم به «ناصر حجازی» هم علاقه داری.

- ایشان با کلاس ترین بازیکن دوره خودشان بوده است. پرستیژ ناصرخان را دوست داشتم. ایشان فقط متعلق به استقلالی ها نیست و مثل علی دایی که فقط متعلق به پرسپولیسسی ها نیست و همه دوست شان دارند.

* در بین چهره های فوتبالی همواره از «امیرعابدینی» یاد کرده ای؛ دلیل این موضوع چیست؟

- زمانی که کسی جرات ریسک نداشت تا مرا حمایت کند و هیچ شرکتی کارهای مرا قبول نمی کرد امیرخان عابدینی حمایتم کرد و امیدوارم هر جا که هستند موفق باشد.