گفت‌وگوی مارکا با شواین‌اشتایگر: بایرن و رئال همیشه رقیب اصلی هم هستند

شواین اشتایگر اعتقاد دارد شرایط در آمریکا با اروپا تفاوت زیادی دارد....

شواین اشتایگر اعتقاد دارد شرایط در آمریکا با اروپا تفاوت زیادی دارد.

باستین شواین اشتایگر که سابقه حضور در منچستر یونایتد را دارد هم اکنون در باشگاه شیکاگو فایر آمریکا بازی می‌کند. او با تیم‌ملی آلمان افتخارات زیادی کسب کرده و یکی از متعصب‌ترین هافبک‌های تاریخ بایرن مونیخ بود. مصاحبه او با نشریه مارکا خواندنی است:
تو یک ستاره بزرگ دنیای فوتبال بودی، در MLS چه می کنی؟
خانواده‌ام در آمریکا خوشحال هستند و این مسئله اولویت من است. MLS در مقایسه با دیگر لیگ‌ها سطح پایین تری دارد و هرکسی می‌تواند قهرمان آن شود اما تا ۱۰ یا ۱۵ سال دیگر می‌تواند به سطح اول فوتبال اروپا برسد.
چه چیزهایی باید در MLS پیشرفت کند؟
MLS نوپاست و فرق زیادی با لیگ های اروپایی دارد. MLS بیشتر فیزیکی است  اما باید تقویت شود. در آمریکا تماشاگران بسیار بیشتر از ایتالیا و فرانسه هستند و من از این مسئله لذت می برم. اینجا ورزشگاه‌ها همیشه مملو از تماشاگر است.
این مسئله که تو از اروپا آمدی فشار را برای بهتر بازی کردنت بیشتر نکرده است؟
چرا... اما فوتبال یک بازی تیمی است. رقبا می‌دانند چه کسی را مهار کنند. آن‌ها احمق نیستند و مسئولیت‌ها تقسیم شده است!
آیا در زمان حضورت در MLS چیز جدیدی هم یاد گرفته ای؟
بله. برخی مسائل تاکتیکی مانند جا به جایی در زمین و یا تخریب حریف.
تو همیشه در یونایتد، بایرن یا تیم ملی آلمان برای کسب جام می‌جنگیدی. حالا هم وضعیت به همین ترتیب است؟
من همیشه می‌خواهم برنده باشم. سال گذشته ما به نیمه نهایی رسیدیم و امسال امیدوارم بازی‌های بزرگمان را با برد پشت سر بگذاریم. ما از لحاظ ذهنی آمادگی خوبی داریم و می توانیم با شور و هیجان مناسب در بازیمان موجب آزار حریف شویم.
تو در اروپا شهرت زیادی داری، می‌توانی در آمریکا مانند مردم عادی زندگی کنی؟
اینجا قدم زدن در خیابان بسیار راحت است اما فراموش نکنید در یک شهر ورزش دوست زندگی می‌کنم. اما مجموعا اینجا برای من زندگی راحت تر است.
مثلا... می‌توانی به راحتی به سوپرمارکت بروی؟
بله می‌توانم. اینجا به آن شدت در کانون توجهات نیستم و به همین دلیل آمریکا را انتخاب کردم. اگر نیاز به آرامش داشته باشم می‌توانم به راحتی هرجا که خواستم بروم.
کدام بازیکن خارجی اینجا توجه تو را جلب کرده است؟
زلاتان... رونی... و تا حدودی داوید ویا. ویا بازیکن فوق‌العاده‌ای بود و من از ژاپن رفتن او بسیار تعجب کردم. این خبر خوبی برای MLS نبود. هر زمان فرصتی پیش می‌آمد با او صحبت می‌کردم.  در MLS بازیکنان می‌توانند در کنار فوتبال زندگی باکیفیتی داشته باشند.
برخورد رسانه‌ها با فوتبال چگونه است؟
تفاوت با اروپا زیاد است. این‌جا ممکن استیک تصمیم اشتباه داوری رخ دهد اما مانند اروپا همه یک هفته درباره آن صحبت نمی‌کنند!
به بایرن برمی‌گردی؟
به عنوان بازیکن (می‌خندد)؟
نه!
همه‌چیز امکان دارد اما حالا من یک بازیکن هستم. نمی‌دانم در آینده چه اتفاقی رخ خواهد داد.

گفت‌وگوی مارکا با شواین‌اشتایگر: بایرن و رئال همیشه رقیب اصلی هم هستند

درباره دیدارهای تاریخیتان با رئال مادرید چه چیزی را به خاطر داری؟
به خوبی یادم می‌آید. اولین بار در سال ۲۰۰۳ و در برنابئو. من نیمه دوم به بازی آمدم و رو به روی زیدان بازی کردم که ۵ دقیقه بعد به ما گل زد! بازی مقابل او برای من بسیار مفید بود و با بررسی حرکات او نکات زیادی یاد گرفتم.
رئال همیشه ازآن تیم می‌ترسید...
بله. ما رقیب اصلی آن‌ها بودیم و مردم رقابت جالبی را بین ما مشاهده می‌کردند. به هم احترام می‌گذاشتیم و از لحظات حضورم در سانتیاگو برنابئو لذت بردم.
کدام بازیکن رئال تو را آزار می‌داد؟
من همیشه بازی دی‌ماریا را تحسین می‌کردم. بازی ۴-۰ در نیمه نهایی لیگ قهرمانا را به خاطر دارم. او ما را بسیار اذیت کرد.
مهم‌ترین بازیکن اسپانیایی هم نسلت که تو را تحت تاثیر قرار داد چی کسی بود؟
می‌توانم به رائول، گوتی و هیه‌رو اشاره کنم. آن نسل بارسلونا که در تیم ملی اسپانیا حضور داشتند هم عالی بودند. ژاوی و راموس هم همین‌طور!
تو در ۷ تورنومنت بزرگ با تیم‌ملی آلمان بازی کردی و در ۶ مورد از این تورنومنت‌ها به نیمه نهایی رسیدی. فینال یورو ۲۰۰۸ و جام جهانی ۲۰۱۰ که اسپانیا قهرمان شد هم جزو این تورنومنت‌ها بود.
ما تمام تلاشمان را انجام می‌دادیم و نمونه اش فینال وین بود. در آن زمان اسپانیا نزدیک به 15 بازیکن با سطحی عالی داشت و ما اینگونه نبودیم. شکست دادن لاروخا بسیار سخت بود.
از نیمه نهایی جام جهانی ۲۰۱۰ چه چیزی را به خاطر داری؟
گل کارلوس پویول را... شانس‌های زیادی در نیمه دوم داشتیم. آن را به خاطر دارم و البته شما به عنوان یک فوتبالیست برخی صحنه‌ها را با جزئیات بیشتری در خاطر دارید. برد در آن بازی حق اسپانیا بود. آن‌ها فوق‌العاده ظاهر شدند و همگی قبول داشتیم که اسپانیا از ما بهتر است.
در مورد وضعیت فعلی یونایتد چه نظری داری؟
منچستر باشگاه بزرگی است. من سال اول بسیار خوبی در منچستر داشتم اگرچه مصدوم بودم. در ادامه فصل وضعیت به خوبی پیش نرفت و تصمیم گرفتم به آمریکا بیایم. منچستریونایتد باز هم به دوران باشکوهش باز خواهد گشت. امیدوارم برای آن‌ها بهترین‌ها را آرزو دارم.
فینال امسال در ورزشگاه اتلتیکو برگزار می‌شود...
من ذهنیت اتلتیکویی‌ها را دوست دارم. آن‌ها مانند جنگجوها در قالب یک تیم بازی می‌کنند. دیدن بازی آن‌ها لذت‌بخش است. اخیرا در واندا مترو پولیتانو بودم.
در آینده قصد داری مربی شوی؟
 نمی‌توانم خودم را در قامت سرمربی تصور کنم اما آینده قابل پیش بینی نیست!