گلری که از زیر سایه یک پیرمرد در آمد (عکس)

محمد الشناوی سنگربان بلند قامت الاهلی، با درخشش در دیدار مقابل پالمیراس زمینه ساز پیروزی تیمش و کسب عنوان پنجم جام جهانی باشگاه ها بود....

به گزارش "ورزش سه"، دیدار رده بندی هفدهمین دوره رقابت های جام جهانی باشگاه ها، امروز در استادیوم اجوکیشن سیتی دوحه میان تیم های الاهلی مصر و پالمیراس برزیل برگزار شد که پس از ۹۰ دقیقه تلاش دو تیم، بازی با نتیجه تساوی بدون گل به پایان رسید تا بدون وقت های تلف شده، دو تیم مستقیم به سراغ ضربات پنالتی بروند که در نهایت این دیدار با برتری نماینده مصر به پایان رسید.


محمد الشناوی سنگربان ۱۹۱ سانتی متری الاهلی، ستاره تیمش در ضربات پنالتی بود. پس از اینکه بدر بانون پنالتی اول الاهلی را به گل تبدیل کرد، رونیلسون داسیلوا باربوسا ملقب به رونی هافبک ۲۵ ساله و بزریلی پالمیراس پشت ضربه اول این تیم قرار گرفت. دورخیز بلند او و حرکت اسلومیشن به سمت توپ، ذهن ها را به سمت پنالتی عجیب سیمونه زازا در یورو ۲۰۱۶ و بازی مقابل آلمان انداخت. اما رونی هر چقدر در رقص پا خوب بود، ضربه پنالتیش را بد زد و از او بهتر، الشناوی بود که پنالتی او را مهار کرد.


در ادامه، اتفاق عجیب از دست رفتن پنالتی های دوم و سوم الاهلی و پنالتی دوم پالمیراس بود به نحوی که دو تیم پس از زدن ۳ ضربه پنالتی، به تساوی ۱ – ۱ رسیده بودند. ویورتون دروازه پالمیراس یک  پنالتی را مهار کرد و ضربه دیگر به بیرون رفت، لوئیز آدریانو بازیکن پالمیراس نیز پنالتی اش را به بیرون زد هر چند که الشناوی به درستی به سمت توپ حرکت کرده بود.


در نهایت کار به ضربات پنالتی پنجم رسید که جونیور ضربه الاهلی را وارد دروازه کرد تا این تیم ۳ بر ۲ پیش بیفتد. فیلیپه ملو کاپیتان پالمیراس و ستاره سالهای گذشته یوونتوس، اینتر و گالاتاسرای پشت پنالتی پنجم ایستاد. ضربه او به سمت راست الشناوی سنگربان الاهلی زده شد و او با یک پرش بلند و زیبا، به خوبی پنالتی ملو را مهار کرد تا الاهلی عنوان سوم جام جهانی باشگاه ها را از آن خود کند.


محمد الشناوی که ستاره الاهلی در این دیدار بود، با ۱۹۱ سانتی متر قد، خیلی دیر به عنوان سنگربان اصلی تیم ملی مصر برگزیده شد. او همواره زیر سایه عصام الحضری سنگربان کهنه کار مصری قرار داشت. الحضری که از سال ۱۹۹۶ در تیم ملی مصر حضور داشت، تا جام جهانی ۲۰۱۸ نیز در ترکیب کشورش قرار گرفت و آخرین بازی ملی اش نیز مقابل عربستان در جام جهانی روسیه بود که الحضری با ۴۵ سال و ۱۶۱ روز سن رکورد مسن ترین بازیکن تاریخ جام جهانی را به خودش اختصاص داد.


حضور در ۱۵۹ بازی ملی توسط الحضری باعث شد تا دیگر دروازه بانان مصری زیر سایه او قرار بگیرند اما الشناوی با درخشش در دروازه الاهلی، جای الحضری پیرمرد را در تیم ملی کشورش گرفت و در دو دیدار نخست مصر در جام جهانی ۲۰۱۸ مقابل روسیه و اروگوئه درون چارچوب تیم ملی کشورش بود. او ۵ قهرمانی مصر و یک لیگ قهرمانان آفریقا و چند جام داخلی دیگر با الاهلی کسب کرده و اکنون با درخشش در جام جهانی باشگاه ها، جایگاهش را به عنوان سنگربان شماره یک تیم ملی مصر محکمتر کرده و در سن ۳۱ سالگی امیدوار است تا بتواند راه عصام الحضری را ادامه دهد.

تگ ها


الاهلی مصر مصر