گل قرن؛ ستاره آسمانی، تو از چه سیاره‌ای آمده‌ای؟

دیه گو مارادونا زننده گل قرن است؛ گلی که در حضور ۱۱۴ هزار تماشاگر در آزتک مکزیک به پیتر شیلتون زد....

به گزارش "ورزش سه"، گل قرن؛ بله زننده گل قرن کسی نبود جز دیه گو مارادونای حالا فقید.

گل تمام بازی ها و حرکتی که تاریخی شد. گلی که دیه گو به انگلیسی ها در جام جهانی ۱۹۸۶ مکزیک زد. گلی که همه فوتبال دوست ها بی نهایت بار تماشایش کرده اند. گلی که وارد تاریخ جام های حهانی و فوتبال شد و فیفا آن را به عنوان گل قرن ۲۰ نیز معرفی کرد.

مارادونا در بازی با انگلیس در یک چهارم نهایی جام جهانی ۱۹۸۶ دو گل زد و تیمش را یک تنها راهی نیمه نهایی کرد و آنجا نیز خودش کار صعود به فینال را با گلزنی به بلژیک تمام کرد. 

۲۲ ژوئن ۱۹۸۶ ورزشگاه آزتک مکزیک در حضور ۱۱۴۵۸۰ تماشاگر، تیم ملی آرژانتین تنها ۴ سال پس از جنگ مالویناس با بریتانیا، برابر تیم ملی انگلیس قرار گرفت. دقیقه ۹ نیمه دوم آرژانتین به لطف گل دست خدای دیه گو با یک گل جلو بود اما دیه گو یک گل فراموش نشدنی دیگر زد.

شماره ۱۰ از میانه زمین توپ را گرفت و جلو رفت. حالا مارادونا از پیتر بردسلی و پیتر رید گذشته و از میانه میدان نیز عبور می‌کند، سومین ستاره انگلیس، کنی سانسوم نیز در یک تعقیب بیهوده به بردسلی و رید می‌پیوندد.

مارادونا از دست تری بوچر و تری فِنویک نیز فرار کرده و وارد محوطه پیتر شیلتون می‌شود، خورخه والدانو و خورخه بوروچاگا منتظر پاس مارادونا هستند، اما دیه گو هم‌تیمی‌های امیدوار خود را نادیده می‌گیرد.

بعد از طی کردن ۴۵ متر و گذر از سد پیتر شیلتون، دومین تلاش بوچر برای مقابله با مارادونا نیز اثربخش نیست و تکل او نیز نمی‌تواند مانع گل شدن ضربه مارادونا شود. توپ از کنار تیر وارد دروازه می‌شود و ویگتور هوگو مورالس گزارشگر اروگوئه ای-آرژانتینی که در آستانه گریه کردن است می‌گوید: «ستاره آسمانی، تو از چه سیاره‌ای آمده‌ای؟» انگلیسی‌ها حالا با دو گل عقب افتاده‌اند؛ آن هم با گلی که بعدا به عنوان بهترین گل در تاریخ جام‌های جهانی انتخاب شد.

این دو گل و در واقع این بازی مرحله یک چهارم نهایی بعدها در بین اساطیر فوتبال قرار می‌گیرد. اهمیت این بازی بعد از آنکه پیراهن شماره ۱۰ مارادونا را استیو هاج انگلیسی بعد از سوت پایان بازی از دشمن ریزنقش خود گرفت، مشخص می‌شود؛ پیراهنی که تخمین زده می‌شد بالاتر از یک میلیون دلار فروخته شود اما او هرگز حاضر نشد آن را به حراج بگذارد.

تگ ها


مارادونا فوتبال جهان مرگ مارادونا آرژانتین فوتبال