گولچ و ضرر 1/2 میلیاردی به پرسپولیس

به گزارش مدال به نقل از خبرگزاری فوتبال ایران پارس فوتبال دات کام : فصل گذشته هیچ کس نفهمیدآنتونی گولچمدافع بلند قامت ......

به گزارش مدال به نقل از خبرگزاری فوتبال ایران پارس فوتبال دات کام :

فصل گذشته هیچ کس نفهمید آنتونی گولچ مدافع بلند قامت کروات استرالیایی به چه دلیلی و به خواسته چه کسی به پرسپولیس آمد و چطور جدا شد.

می گفتند حسین هدایتی پول جذب او را داده اما وقتی مشخص شد برانکو هیچ علاقه ای به او ندارد گولچ هم از تیم رفتنی شد.

این مدافع حتی یک بار در لیست ۱۸ نفره پرسپولیس قرار نگرفت و از پرسپولیس رفت.

جالب اینکه پرسپولیس پول رضایتنامه این بازیکن را به باشگاه شریف تیراسول مولداوی نداده بود و یک مشکل این طرف وجود  داشت اما حالا خبر از مشکل دیگری می رسد.

در حالی که پرسپولیس سعی داشت از این بازیکن به خاطر فسخ یکطرفه قرارداد و جدایی اش شکایت کند حالا مشخص شده گولچ به فیفا شکایت کرده و حکم کمیته انضباطی فیفا علیه پرسپولیس هم صادر شده است.

خبر روز پنج شنبه این بود: «آنتونی گولچ مدافع دو رگه استرالیایی کروات سابق پرسپولیس که در ۷ بازی برای این تیم سکونشین بود و در نهایت از جمع سرخ پوشان جدا شد با شکایتی که به فیفا داشت توانست باشگاه پرسپولیس را محکوم به پرداخت جریمه کندروزبه وثوق احمدی رییس کمیته تعیین وضعیت بازیکنان فدراسیون فوتبال با اعلام این خبر گفته بود: «طی دو پرونده برای آنتونی گولچ، پرسپولیس به پرداخت یک مبلغ ۲۷۷ هزار دلار و یک مبلغ دیگر ۴۶ هزار دلار به این مدافع محکوم شده و ظرف ۳۰۰ روز مهلت دارد تا آن را پرداخت کند و یا به دادگاه عالی ورزش نسبت به این موضوع اعتراض کند

هر چند قطعا پرسپولیس به این حکم شکایت خواهد کرد و تجربه نشان داده پروسه پول دادن به آنتونی گولچ طولانی تر از این مهلت ۳۰ روزه خواهد شد اما چیزی که در این خصوص آزاردهنده به نظر می رسد سهل انگاری ها و گاف های بزرگ مسوولان باشگاه پرسپولیس در حوزه مدیریت بازیکنان و مربیان خارجی است و این داستان تلخ همچنان ادامه دارد.

** گاف بزرگ؛ شکایت به کمیته انضباطی بعد از حکم فیفا
اتفاق خنده دار در این خصوص وقتی است که می شنویم باشگاه پرسپولیس در حالی در پرونده شکایت گولچ محکوم به پرداخت ۲۷۷ هزار دلار بابت نقض پرونده و ۴۶ هزار دلار بابت بدهی قبلی (در مجموع ۳۲۳ هزار دلار، حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان) شده که این باشگاه بعد از ترک ایران توسط گولچ به کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال شکایت کرده بود!

روزبه وثوق احمدی روز پنج شنبه در مصاحبه ای با اشاره به این حقیقت تلخ توضیح می دهد: «چهار روز پیش فیفا با ارسال نامه ای به باشگاه پرسپولیس این باشگاه را در جریان محکومیتش در پرونده گولچ قرار داد و با توجه به این موضوع خانمی به نمایندگی از این باشگاه نزد ما مرجعه کرد و خواستار رسیدگی به پرونده گولچ در کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال شد.» وی افزود: «باشگاه پرسپولیس بعد از اینکه گولچ از ایران می رود شکایتی را تنظیم و به کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال ارسال می کند. بعد از مدتی کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال به باشگاه پرسپولیس اعلام می کند مرجع رسیدگی به این پرونده ما نیستیم و در واقع پرونده را رد می کند.
۴ روز پیش که نماینده باشگاه پرسپولیس نزد من آمد قصد داشت نامه ای را به کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال ارسال کند مبنی بر اینکه بار دیگر پرونده گولچ را به جریان بیندازید که من به او اعلام کردم فیفا رای مربوط به پرونده گولچ را صادر کرده و شما هنوز درگیر شکایت خود از این بازیکن به کمیته انضباطی هستید! به نماینده باشگاه پرسپولیس اعلام کردم اگر قصد اعتراض به حکم فیفا در مورد پرونده گولچ را دارند باید به دادگاه عالی ورزش اعتراض کنند نه کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال

** فسخ و شکایت آنتونی گولچ قانونی بود
اما داستان آنتونی گولچ و جدایی اش از پرسپولیس ابعاد دیگری هم دارد و هر روز می توان در خصوص این جدایی و شکایت های طرفین نکته جالبی بیرون کشید.

باشگاه پرسپولیس در حالی در پرونده شکایت آنتونی گولچ محکوم شد که پیش از این بارها رسانه ها به این مورد اشاره داشتند اما هر بار مسوولان باشگاه پرسپولیس در مورد پرونده این بازیکن تاکید کردند که این باشگاه تخلفی در مورد گولچ مرتکب نشده و بر عکس آنها شاکی هستند که چرا گولچ رفته و به ایران برنگشته است.

شاید مسوولان باشگاه پرسپولیس نمی دانستند که وقتی بازیکن خارجی ۳ ماه حقوقش عقب بیفتد می تواند بعد از یکی دو بار هشدار به باشگاه، قراردادش را فسخ کند.

کاری که گولچ انجام داد و برای رسیدن به پول قراردادش از باشگاه پرسپولیس به فیفا شکایت کرد.

جالب اینکه باشگاه پرسپولیس هم برای محکوم کردن گولچ به کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال شکایت می کند و بعد از مدتی کمیته انضباطی این پرونده را رد کرده و خود را مرجع رسیدگی به این پرونده نمی داند!

پس از گذشت مدتی فیفا باشگاه پرسپولیس را محکوم به پرداخت طلب گولچ می کند و جای شکرش باقی است پرسپولیسی ها راهکار رسیدگی به این پرونده را پیدا کرده و با راهنمایی مسوولان فدراسیون قصد دارند پرونده گولچ را به دادگاه عالی ورزش ببرند.

حالا باشگاه پرسپولیس فقط یک ماه فرصت دارد تا طلب گولچ را پرداخت کند یا اینکه اعتراض خود را به دادگاه عالی ورزش ببرد.

البته اگر قرار باشد باشگاه پرسپولیس این پرونده را به دادگاه عالی ورزش ببرد باید مبلغ قابل توجهی را هم به این دادگاه پرداخت کند. در ادامه اگر رای نهایی دادگاه عالی ورزش هم به ضرر پرسپولیس باشد آن وقت درصدی به طلب گولچ به عنوان جریمه اضافه خواهد شد.

** رقم قرارداد واقعی اش دو برابر بوده
گولچ بدون حتی یک دقیقه بازی و حتی نشستن روی نیمکت پرسپولیس از این باشگاه شکایت کرده و بعید نیست با ادامه پیدا کردن این پرونده باشگاه پرسپولیس چیزی بیشتر از ۲/۱ میلیارد متضرر شود.

اما عجیب اینجاست که غیر از مساله آمدن، رفتن و شکایت آنتونی گولچ در خصوص مبلغ قرارداد این بازیکن هم ابهاماتی وجود دارد.

در فهرست بازیکنان فصل گذشته پرسپولیس مبلغ قرارداد آنتونی گولچ در سازمان لیگ ۶۶۰ میلیون تومان ثبت شده بود اما سوال اینجاست که با وجود ثبت این عدد در سایت سازمان لیگ چطور رقمی که فیفا باشگاه پرسپولیس را محکوم به پرداخت کرده ۳۲۳ هزار دلار است آن هم در شرایطی که گولچ مبلغی را نیز به عنوان پیش قرارداد از باشگاه پرسپولیس دریافت کرده است.

این تناقض نشان می دهد مبلغی که باشگاه پرسپولیس به سازمان لیگ اعلام کرده تقریبا نیمی از رقم قرارداد واقعی است که آنتونی گولچ با باشگاه پرسپولیس امضا کرده است.

در این مورد رسانه ها و هواداران پرسپولیس منتظر توضیح مسوولان این باشگاه هستند هر چند ارائه این توضیحات چیزی در اصل قضیه را تغییر نمی دهد و پرسپولیس به خاطر سوء مدیریت ها در جذب بازیکنان خارجی ناکارآمد رقم گزافی متضرر شده است.

 

تگ ها


اخبار روز پرسپولیس فوتبال