گیگن پرس چیست؟/ همه‌چیز درباره تفاوت‌های تاکتیکی پپ و کلوپ

پپ گواردیولا و یورگن کلوپ به عنوان دو مربی صاحب سبک دنیای فوتبال چگونه از روش پرسینگ استفاده می‌کنند....

کانتر و یا گیگن پرس یک مفهوم بسیار ساده و قابل فهم در فوتبال است. تلاش برای بازپس‌گیری توپ در همان لحظه بدون توجه به سازماندهی کلی تیمی.
در تاریخ فوتبال، کانتر پرسینگ مفهوم جدیدی نیست. فاینورد ارنست هاپل و آژاکس رینوس میشل به چنین سبکی وفادار بودند و پس از از دست دادن توپ سریعا به بازپس‌گیری آن اقدام می‌کردند. منچستر سر مت بازبی نمونه خوبی برای این تاکتیک نیست اما بازیکنان آن تیم هم هنگام از دست دادن توپ با یارگیری منطقه‌ای از ضد حمله رقیب جلوگیری می‌‌کردند. هنوز هم تیم‌های زیادی از این تاکتیک در دنیای فوتبال استفاده می‌کنند. نمونه‌ای از این تیم‌ها دورتموند یورگن کلوپ بود. دیگر مربی که همیشه به بازپس گیری و مالکیت توپ اهمیت می‌دهد پپ گواردیولاست که هم در بایرن و هم در بارسا به این فلسفه اهمیت می‌داد و البته نمونه بارز برای این تاکتیک را می‌توان میلان آریگو ساچی دانست که ۲۵ سال پیش به همراه میلان ۲ بار پیاپی قهرمان اروپا شد هرچند در اجرای این روش تفاوت‌های زیادی وجود دارد.

آریگو ساچی؛ ایده‌ای خام اما خلاقانه
باید به خاطر داشت میلان با هدایت ساچی و با استفاده از این روش توانست بهترین تیم جهان شود. فوتبال دهه ۵۰، ۶۰ و ۷۰ به طرز واضحی با فوتبال دهه ۸۰ و ۹۰ تفاوت دارد. ایده استفاده از بازیکنان قدرتی و سرعتی در دهه ۶۰ به‌وجود آمد که در تیم‌های هلندی و آلمانی استفاده می‌شد. در دهه ۸۰ در سری‌آ تمرکز بیشتری بر فوتبال دفاعی با استفاده از بازیکنان قدرتی شکل گرفت و نتیجه آن رد و بدل شدل میانگین ۱.۹ گل در هر بازی بود. 
در چنین فضایی ساچی تصمیم گرفته فضا را تغییر دهد. او یارگیری نفر به نفر، دفاع عمقی و استفاده از تعدادی محدود بازیکن برای حمله را کنار گذاشت و روی به سیستم ۲-۴-۴ با یارگیری منطقه‌ای، پرس شدید، آفسایدگیری و مالکیت توپ آورد و یکی از مهم‌ترین جنبه‌های این سیستم استفاده از ضد حملات در زمان بازپس گیری توپ بود.
تا قبل از آن زمان، تیم‌ها هنگام از دست دادن توپ به شدت عقب می‌کشیدند و تنها یک یا دو مهاجم را در قسمت جلوی زمینشان نگه‌ می‌داشتند اما میلان متفاوت ساچی در هنگام از دست دادن توپ سریعا اقدام با بازپس گیری آن و ضد حمله می‌پرداخت. ساچی همیشه از یک روش استفاده  نمی‌کرد. برای مثال در دیدار مقابل رئال از سیستم ضدحمله-پرسینگ و یارگیری نفر به نفر استفاده می‌کرد اما در بازی مقابل بایرن در همان سال هنگام  از دست دادن توپ عقب می‌نشست تا به حریف فضا ندهد. روش‌های مورد استفاده توسط ساچی حالا توسط کلوپ و گواردیولا پخته شده است.

کلوپ و گواردیولا؛ مربیانی خوب با اهدافی متفاوت
ساچی از کانتر پرس به عنوان روشی برای فرار از پرس حریف و جلوگیری از حملات رقیب استفاده می‌کرد. زمانی که توپ در اختیار یک بازیکن قرار می‌گرفت، دیگر بازیکنان اقدام به فضاسازی می‌کردند و بازیکن صاحب توپ اقدام به طراحی حمله می‌کرد. در این روش جای خالی بازیکنانی که اقدام به حمله می‌کردند توسط دیگر بازیکنان پر نمی‌شود و همین مسئله فضای زیادی به تیم مقابل می‌دهد اما این روش چیزی نیست که گواردیولا اجرا می‌کند.
گواردیولا همیشه از روش Juego De Posición استفاده می‌کند که بر مالکیت تاکید دارد. در این روش بازیکنان به‌درستی و در زمان درست جمع می‌شوند تا بتوانند ضدحمله تشکیل دهند. در پرس به این روش، حریف مجبور به استفاده از توپ‌های بلند می‌شود. هدف گواردیولا در این روش تنها یک چیز است: به حریف اجازه تفکر برای طراحی حمله ندهید و سریعا توپ را پس بگیرید. بنابراین تیم‌های تحت هدایت پپ به شدت از ضد حمله حریفان و تغییر شکل، در زمان حمله آن‌ها جلوگیری می‌کند و این چیزی است که تفاوت پپ را با کلوپ مشخص می‌کند. ممکن است این تفاوت به دلیل مختلف بودن خاستگاه و فرهنگی متفاوت بین یک مربی اسپانیایی و یک مربی آلمانی باشد. گواردیولا اغلب انتقال به حمله را به عنوان شمایلی برای رسیدن به تملک توپ می‌داند اما کلوپ ضد حمله را بهترین شیوه برای ساختن موقعیت می‌داند.
منطق مشخص است. زمانی که حریف تصمیم به حمله می‌گیرد، بازیکنان، قبل از شکل گیری ساختار هجومی حریف، عناصر را محاصره می کند تا سریعا توپ پس گرفته شود. اگر شما بتوانید در این لحظه توپ را از آن خود کنید به راحتی می‌توانید از فضاهای به وجود آمده استفاده کنید و با بازیکنانتان که پیشتر در جای درستی قرار گرفته‌اند حریف را اسیر کنید.
تفاوت پپ و کلوپ اما یک چیز است. هدف و انگیزه این دو برای استفاده از ضد حملات. تیم‌های پپ توپ را به دلیل پاس‌های زمینی زیاد از دست می‌دهند اما در هنگام هجوم سعی می‌کنند با پاس‌های عرضی فضا ایجاد کنند. در سمت دیگر اما شاگردان کلوپ سعی میکنند با پاس‌های مستقیم توپ را به دروازه حریف برسانند.
تمام این مطالب را بار دیگر مطالعه کنید تا متوجه شوید از سال ۲۰۰۸ این دو مربی تا چه اندازه روی فوتبال تاثیر گذاشته‌اند و ضدحملات این دو تا چه اندازه دارای جزئیات است. پپ و کلوپ بدون شک جزو برتریان مربیان دهه فعلی هستند و فوتبال به آن‌ها مدیون است.

 

بیشتر بخوانید:

سال سیاه مربیان اروپا؛ ۲۸ اخراج در یک سال!

تگ ها


فوتبال جهان یادداشت‌های اختصاصی یادداشت اختصاصی یورگن کلوپ پپ گواردیولا منچستر سیتی لیورپول لیگ برتر فوتبال