یادداشت؛ تیم ملی در اندیشه قهرمانی جام ملت‌ها

ما همه امکانات و نیروهای انسانی را در اختیار داریم و با این جهش ایجاد شده نیاز به یک برنامه تقریباً ۵ ماهه داریم تا معیارهای امروز جام ملتها را تغییر دهیم و هم قهرمانیها در سالهای دهه شصت و هفتاد را تکرار کنیم و این فاصله طولانی را در نوار موفقیتهای خود برداریم ......

ما همه امکانات و نیرو‌های انسانی را در اختیار داریم و با این جهش ایجاد شده نیاز به یک برنامه تقریباً ۵ ماهه داریم تا معیار‌های امروز جام ملت‌ها را تغییر دهیم و هم قهرمانی‌ها در سال‌های دهه شصت و هفتاد را تکرار کنیم و این فاصله طولانی را در نوار موفقیت‌های خود برداریم.
 جهانگیر کوثری: جام ملت‌های آسیا و اهمیت استراتژیک آن در فوتبال ما و تداوم راهی که در جام جهانی ۲۰۱۸ نقطه عطف آن بود؛ همه امکانات و نیرو‌های انسانی را در اختیار داریم و با این جهش ایجاد شده نیاز به یک برنامه تقریباً ۵ ماهه داریم تا معیار‌های امروز جام ملت‌ها را تغییر دهیم و هم قهرمانی‌ها در سال‌های دهه شصت و هفتاد را تکرار کنیم و این فاصله طولانی را در نوار موفقیت‌های خود برداریم. امارات مکان مناسبی است تا در فصل مناسب جوی (دی‌ماه) با انبوه تماشاگرانی که در آن کشور داریم و حس عجیب وطن‌پرستی هم دارند، به رکورد تازه‌ای در قهرمانی جام ملت‌های آسیا دست پیدا کنیم. این‌بار ۲۴ تیم به میدان می‌آیند و مدعیانی، چون کره جنوبی، ژاپن، استرالیا، عربستان، قطر و امارات حریفان ما خواهند بود. اولین قهرمانی ما که در سال ۱۹۶۸ شکل گرفت، با بهترین ستاره‌های آن زمان ما تثبیت شد. در تهران و در امجدیه ایران با گل‌های همایون بهزادی و پرویز قلیچ‌خانی بر رژیم اشغالگر پیروز شد و ایران طعم قهرمانی در جام ملت‌ها را چشید. همایون بهزادی با ۴ گل بهترین گلزن جام شد. حسن حبیبی، عزیز اصلی، جعفر کاشانی، مصطفی عرب، مهراب شاهرخی، حسین فرزامی، علی جباری، حمید امینی‌خواه، پرویز قلیچ‌خانی، همایون بهزادی، حسین کلانی، اصغر شرفی، اکبر افتخاری، فریبرز اسماعیلی، غلام وفاخواه و... ستاره‌های ایران در آن دوره بودند که بدون شکست قهرمان جام شد. محمود بیاتی سرمربی تیم ایران مقابل ۳۰ هزار تماشاگر در امجدیه بر رژیم اشغالگر غلبه کرد. ما دو دوره یکی در سال‌های ۱۹۷۲ و دیگری ۱۹۷۶ نیز این قهرمانی را تکرار کردیم تا به یک رکورد عالی دست پیدا کنیم. از آن زمان تا به امروز به دلیل رشد فوتبال نزد کشور‌های جنوب شرقی و غرب آسیا و آمدن استرالیا در جمع آسیایی‌ها قادر نبودیم از تمامی پتانسیل خود استفاده کنیم و حالا بعد از جام جهانی ۲۰۱۸ این فرصت پیش آمده است تا پس از ۴۲ سال این مهم را انجام دهیم. برای کارلوس کی‌روش نیز این مسابقات فرصتی است تا در عرصه قاره نیز خود را به اثبات برساند و با موفقیت و در اوج پیروزی‌های ایران با ما وداع بگوید. ۴۲ سال پیش حشمت مهاجرانی با اسکلت تیمی که به جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین رفت، یعنی رشیدی، نظری، عبداللهی، ذوالفقارنسب، اسکندریان، قاسم‌پور، پروین، قلیچ‌خانی، خورشیدی، ناصر نورایی، روشن و مظلومی با گل علی پروین موفق شد کویت را با ماریو زاگالو شکست دهد و قهرمان آسیا شود. حشمت مهاجرانی یک رقیب تاریخی برای کی‌روش است و این مرد پرتغالی باید از او نیز عبور کند.

 

تگ ها


ایران فوتبال