یادداشت؛ مقایسه تدارکات تیم ملی ایران با رقبای آسیایی/ کی روش حرف حساب می‌زند!

به قلم محمد سررشته داری، روزنامه نگار و مشاور رسانه ای مدال مدال/کی روش چه می گوید؟ کی روش چه می خواهد؟ ......
به قلم محمد سررشته داری، روزنامه نگار و مشاور رسانه ای مدال


مدال/کی روش چه می گوید؟ کی روش چه می خواهد؟ ...

به قلم محمد سررشته داری، روزنامه نگار و مشاور رسانه ای مدال


مدال/کی روش چه می گوید؟ کی روش چه می خواهد؟ کی روش چرا قراردادش را نمی بندد، کی روش چرا بد قلقی می کند؟
این پرسش ها این روزها جلوی چشم همه فوتبال دوستان رژه می رود، برخی هم هستند که البته زیر بار مشکلات خیلی زود از کوره در می روند و می گویند بهتر است که کارلوس از ایران برود و دیگر بهانه هم نگیرد. اما آنها که مدیریت کرده اند و یا اندکی صبور تر هستند پرسش بعدی را با جزئیات بیشتری می خواهند و می پرسند دقیقا کی روش چرا در حال فریاد زدن است؟


کی روش تدارکات مناسب می خواهد
دوباره نگاه می کنیم، کی روش تدارکات مناسب برای قهرمانی در آسیا می خواهد. او برخلاف بسیاری از مربیان ایران می داند که استفاده از هوش لحظه ای و کوچینگ بازی و خلاقیت فردی بازیکنان نمی تواند یک تیم را موفق کند بلکه تدارکات فوق العاده، تمرکز زیاد و بازی تدارکاتی و دیدن همه برنامه های پیش بینی نشده و پیش بینی شده است که می تواند یک تیم را قهرمان آسیا کند و لاغیر. 
به همین دلیل کی روش هر دو پا را در یک کفش کرده و می گوید باید به هر شکل ممکن تیم ملی درست تدارک دیده شود و البته وقتی فدراسیون فوتبال نتوانسته هنوز حتی بازی تدارکاتی بعدی را هماهنگ کند و یا پول و ارز دولتی ندارد که برای اردوی تدارکاتی بلند مدت تری هزینه کند، عملا کی روش دستش بسته شده و هنوز قراردادش را نبسته است. 
اسلامیان عضو هیات رئیسه آنقدر جدی از رفتن کی روش می گوید که در بخشی از حرف هایش اعلام می کند که کی روش از کره جنوبی پیشنهاد داشته است. در واقع وقتی عضو هیات رئیسه فدراسیون فوتبال چنین می گوید دیگر ماجرا تا انتها مشخص و معلوم است. 
کی روش می ماند اما او برای موفق شدن ابزار لازم دارد و این دغدغه این روزهای فوتبال ایران است. 

رقبا بازی می کنند و ما تماشا
کی‌روش چندی پیش در مصاحبه‌ای به آماده سازی تیم‌هایی مانند ژاپن، استرالیا، کره‌جنوبی  و ... اشاره کرد و قهرمانی در آسیا با حضور چنین تیم‌هایی را دشوار دانست چرا که برنامه این‌ تیم‌ها از الان برای رسیدن به قهرمانی آسیا مشخص است.
برای نمونه تیم ملی ژاپن قبل از جام ملت‌های آسیا، تورنمنت چهار جانبه‌ای با حضور تیم‌های کاستاریکا، پاناما و شیلی برگزار می‌کند و در خلال این تورنمت چند دیدار دوستانه هم خواهد داشت.
در سوی دیگر تیم ملی کره جنوبی هم از حضور تیم‌های کاستاریکا و شیلی در ژاپن استفاده کرده و در همین زمان با این دو تیم دیدار خواهد کرد که آماده سازی خوبی برای این تیم محسوب می‌شود.
تیم ملی قطر نیز فعلا سه بازی تدارکاتی خود را قطعی کرده و در ماه‌های پیش رو با تیم ملی سوئیس، چین و ویتنام دیدار می‌کند.
تیم ملی چین شش بازی تدارکاتی برابر تیم‌های کلمبیا، پاراگوئه، بحرین، قطر، بحرین، هند و تاجیکستان قطعی کرده است.
امارات، میزبان جام ملت‌های آسیا نیز دو بازی تدارکاتی خود برابر آندورا و ترینیداد و توباگو را نهایی کرده است.
تیم‌های مختلفی از الان چندین و چند بازی مهم را نهایی کردند اما فعلا مسئولان فوتبال ایران در خواب هستند و شاید می‌خواهند چند ماه دیگر که در هماهنگ کردن بازی‌های تدارکاتی ناکام ماندند، با بیان این که تیمی برای بازی کردن باقی نمانده، عذر بدتر از گناه بیاورند.


به جای تدارکات به دنبال جاسوس!
در گام بعدی باید دوباره پرسید که او – کارلوس کی روش چه می گوید؟ کی روش فریاد می زند که فدراسیون فوتبال جاسوس دارد و این جاسوس حرف های او و تصمیم های فدراسیون فوتبال را به بیرون اطلاع می دهد، این هم نکته بسیار درست و درخواست بسیار حرفه ای است که کی روش دارد، او نمی خواهد از هیچ تصمیمی دیگران در آسیا با خبر باشند، نه در مورد مدعوین به تیم ملی و نه هیچ نکته دیگری در مورد بازی تدارکاتی و ....
به هر حال در حالی که تنها دیدار قطعی تدارکاتی ما همان بازی با ازبکستان بوده که انجام شد و بعد از آن هنوز بازی مهم دیگری را نتوانسته ایم برای تیم ملی هماهنگ کنیم کی روش می داند و می فهمد که این کافی نیست، او هر چقدر هم مربی خوبی باشد می داند که موفقیت های جدید روی اتفاقات رقم نمی خورند بلکه باید بازی تدارکاتی و اردوی درست داشت و همه چیز را تحت کنترل گرفت تا موفق شد. باید دید در نهایت کار به کجا می کشد؟