یادداشت ویژه / در پرسپولیس مساله این است؛ خطی یا لوزی؛ هت تریک یا بحران؟

برانکو ایوانکوویچ به رغم در اختیار نداشتن پنج ستاره تیمش (جدایی مسلمان، احمدزاده، محرمی و احتمالا کامیابی نیا) و مصدومیت ربیع خواه تا نیم فصل، چندان نگران نیست چون به توان فنی خود و شاگردانش امیدوار است اما به نظر می رسد او بخاطر عدم بهره مندی از هافبک دفاعی به تعداد کافی و حل بحران دفاع راست از ماهینی در این پست بهره برده و با توجه به داشته هایش از روش چهار، چهار، دو لوزی و یک هافبک دفاعی بهره ببرد ......

برانکو ایوانکوویچ به رغم در اختیار نداشتن پنج ستاره تیمش (جدایی مسلمان، احمدزاده، محرمی و احتمالا کامیابی نیا) و مصدومیت ربیع خواه تا نیم فصل، چندان  نگران نیست چون به توان فنی خود و شاگردانش امیدوار است اما به نظر می رسد او بخاطر عدم بهره مندی از هافبک دفاعی به تعداد کافی و حل بحران دفاع راست از ماهینی در این پست بهره برده و با توجه به داشته هایش از روش چهار، چهار، دو لوزی  و یک هافبک دفاعی بهره ببرد. برانکو مدتها از روش لوزی  استفاده کرد و نتایج خوبی هم گرفت اما بعد از بازی با الهلال ترجیح داد از روش چهار چهار دو خطی استفاده کند تا  با حذف هافبک بازی ساز و بهره بردن از دو هافبک دفاعی توان دفاعی تیمش را تقویت کند.حال به بررسی ترکیب احتمالی پرسپولیس در فصل آتی می پردازیم و با شروع فصل این ابهام بزرگ هم برطرف می شود و آنوقت خواهیم دانست که برانکو بخاطر نداشتن دفاع راست تخصصی و کمبود هافبک دفاعی به روش چهار چهار دو لوزی روی می آورد و یا اینکه با استفاده از بازیکنی در پست غیر تخصصی دفاع راست اصرار به استفاده از روش خطی همچون فصل قبل خواهد داشت. 

ترکیب فصل بعد در روش خطی 

برانکو  در سیستم 4_4_2خطی نوراللهی و ماهینی و نیم فصل دوم ربیع خواه را به عنوان هافبک دفاعی در اختیار دارد و در روزهایی  که نوراللهی یا ماهینی مصدوم و محروم باشند شاید تلاش کند  محمد انصاری یا نعمتی را هم همچون ماهینی برای این پست به بازیکنی  کارآمد تبدیل کند. در هافبک راست او بشار رسن را دارد که ستاره بی چون و چرای دربی بود و باور  دارد که این بازیکن ستاره فصل بعد تیمش در فاز حمله  است. در هافبک چپ هم وحید امیری تمدید خواهد کرد وگزینه  اصلی برانکو خواهد بود. این مربی همچنین نعمتی،  عالیشاه و الوان زاده را هم در هافبک چپ در اختیار دارد ضمن اینکه در صورت نیاز عالیشاه، نعمتی و امیری در سمت راست هم می توانند بازی کنند. برانکو فصل بعد را با توجه به  تمرینات آماده سازی  با زوج عالیشاه_ علیپور و یا نعمتی_علیپور آغاز می کند و منشا هم اگر مازاد اعلام نشود باید با عالیشاه و نعمتی رقابت کند تا به عنوان زوج علیپور چه در روش چهار چهار دو خطی و چه لوزی به میدان برود. در دروازه نیز  بیرانوند فیکس است و زوج خلیل زاده و حسینی در قلب دفاع مورد استفاده قرار می گیرند و انصاری مدافع چپ خواهد بود.مساله و دغدغه  اصلی برانکو اما این است که اگر بنا باشد او  از ماهینی در هافبک دفاعی بهره ببرد مدافع راست کارآمد ندارد و از میان سایر نفرات هم بازیکنی نیست که  تجربه بازی در این پست را داشته باشد. با این اوصاف او ناچار است به روش لوزی برگردد و اگر اصرار به بازی با روش خطی داشته باشد یا  باید انصاری و نعمتی  را برای زوج نورالهی در  هافبک دفاعی آماده کرده و مصلح را در دفاع چپ و ماهینی را در دفاع راست بگذارد و یا اینکه با استفاده از ماهینی در هافبک دفاعی از بین مصلح، انصاری و عالیشاه(عالیشاه سابقه بازی در دفاع کناری را در راه آهن و نفت داشته) یک نفر را با تمرینات مستمر تبدیل به مدافع  راستی مطمین کند. 

در مجموع به نظر می رسد منطقی ترین تصمیم برانکو  این باشد که او با توجه به داشته هایش و جدایی چهار بازیکن فیکس فصل قبل از روش چهار چهار دو لوزی  بهره ببرد اما چه بسا که او بمنظور استحکام سیستم دفاعی تیمش مشکل مدافع راست و کمبود هافبک دفاعی را به نوعی حل کرده و بازهم تیمش را به روش خطی به میدان بفرستد. 

ترکیب فصل بعد در روش لوزی. 

. اگر برانکو اجبارا و یا با توجه به داشته ها  به بازی با روش چهار چهار دو  لوزی روی بیاورد ماهینی مدافع راست تیم و جانشین محرمی خواهد شد و انصاری در دفاع چپ و زوج خلیل زاده و حسینی هم در دفاع وسط بازی می کنند. در این روش نوراللهی تنها هافبک دفاعی تیم خواهد بود و  بشاررسن عراقی به عنوان هافبک بازی ساز به میدان می رود. بشار  در پست  هافبک نفوذی به کرات بازی کرده ضمن اینکه نعمتی هم توانایی بازی در این پست را دارد. در هافبک چپ امیری و در هافبک راست عالیشاه گزینه های اصلی خواهند بود. بطور کلی برانکو از بین نعمتی، عالیشاه و امیری دو نفر را برای هافبک چپ و راست انتخاب و هر کدام که انتخاب نشوند زوج علیپور در خط حمله خواهند شد و منشا هم باید با آنها رقابت کند.

امید یا ناامیدی 

برانکو از انصاری بازیکن تستی و لیگ یکی تیم فجر سپاسی ستاره ملی پوش ساخت و مسلمان ستاره رو به افول که یحیی گل محمدی و اسکوچیچ در ذوب و فولاد عذرش را خواسته بودند را احیا کرد و به اوج رساند و حالا هم می تواند برخی مهره ها که هیچ کس روی آنها حساب نمی کند را با تلاش مضاعف و تصمیمات درست به مهره های کارآمد و پدیده های جدید تبدیل کند.البته  درست است که همین تیم فصل قبل هم ضمن حفظ مهره ها بایستی  تقویت می شد اما برخی کارشناسان مدعی هستند هواداران پرسپولیس با دانش برانکو و  این ستاره ها نباید خیلی نگران باشند بلکه حال که با مردودی ستاره آزمون وفاداری و اعلام خبر جدایی شان ناراحت و شوکه هستند به این فکر کنند که با حمایت خود و اعتماد به مربی و بازیکنان موجود می توانند به فردایی بهتر امیدوار باشند... در یادداشت بعدی نگاهی خواهیم داشت به نیمه پر و خالی لیوان تیم مدافع عنوان قهرمانی. آیا سرخ ها در فتح جام هت تریک می کنند یا با ناکامی در رقابت با پنج مدعی دیگر(استقلال، سایپا، ذوب آهن، سپاهان و احتمالا تراکتورسازی)  فصلی پر تنش و جنجال را در پیش رو خواهند داشت. 

یادداشت حسین قدوسی در سایت مدال

تگ ها


یادداشت‌های اختصاصی حسین قدوسی پرسپولیس لیگ برتر خلیج فارس فوتبال