یادمان آستوری؛ هوای بنفش سری‌آ

در آستانه سالروز درگذشت داویده آستوری، بازیکنان و هواداران سری‌آ صحنه‌های زیبایی خلق کردند....

در آستانه سالروز درگذشت داویده آستوری، بازیکنان و هواداران سری‌آ صحنه‌های زیبایی خلق کردند.

در آستانه سالروز درگذشت بازیکن سابق تیم ملی ایتالیا و مدافع تیم فیورنتینا، بازیکنان و هواداران سری‌آ یاد او را گرامی داشتند. 
این مدافع ۳۱ ساله سال گذشته در تاریخ ۴ مارچ در هتل و در حالی که هم‌تیمی‌هایش خود را آماده بازی مقابل اودینزه می‌کردند، به دلیل ایست قلبی درگذشت. حالا پس از یک سال از این اتفاق در دقیقه ۱۳ تمام بازی‌های این هفته سری‌آ به پاس احترام به او و شماره سیزدهی که بر تن می‌کرد به مدت چند لحظه قطع شد. مرور اتفاقاتی که در یک سال گذشته، پس از درگذشت آستوری رخ داده نشان می‌دهد این مدافع ایتالیایی تا چه اندازه میان هواداران و بازیکنان محبوب بوده است.
پس از درگذشت آستوری، یکی از دیوارهای اطرف گیت بلیت فروشی استادیوم آرتمیو فرانکی به نام او نامگذاری شد و بسیاری از هواداران فیورنتینا پس از فوت او در چند ماه گذشته گل، عکس و یادگاری‌های آستوری را در آن‌جا قرار می‌دهند. زمین تمرین فیورنتینا نیز پس از این اتفاق به یاد او «سنترو اسپورتیوو داویده آستوری» نامیده می‌شود.

 

یادمان آستوری؛ هوای بنفش سری‌آ

روزی که خبر فوت آستوری اعلام شد تمام شهر دچار شوک شد. داریو ناردلا، شهردار فلورانس پس از این اتفاق در بیانیه‌ای از تلاش‌های آستوری به عنوان کاپیتان تیم شهر فلورانس تمجید کرد و از او به عنوان یکی از مهم‌ترین بازیکنان تیم ملی ایتالیا نام برد. همچنین پس از انتشار خبر مذکور، باشگاه چاپه‌کوئنسه نیز که خود در سال ۲۰۱۶ بازیکنانش را در یک سانحه هوایی تراژدیک از دست داده بود سریعا برای خانواده آستوری پیغام تسلیت فرستاد اما غمگین ترین یادبود، نامه‌ای بود که ریکاردو ساپونارا، هم‌تیمی آستوری نوشت:
«کاپیتان.. کاپیتان من. چرا امروز از اتاقت بیرون نیامدی تا با ما صبحانه بخوری؟ چرا مثل همیشه کفشهایت از از بیرون اتاق مارکو اسپورتیلو برنداشتی و پس از آن آب پرتغال بنوشی؟ به ما می‌گویند زندگی ادامه دارد و ما باید این داستان را پشت سر بگذاریم اما نبود تو در تیم چگونه خواهد بود؟ دیگر چه کسی هر روز صبح در کافه تریا با لبی خندان به ما صبح به خیر می‌گوید؟ چه کسی درباره اتفاقات شب گذشته از ما سوال می‌کند و به بازیکنان جوان پند و اندرز می‌دهد؟ با چه کسی به رستوران‌های فلورانس برویم یا بازی‌های کامپیوتری انجام دهیم؟ برگرد.. برگرد... ما هنوز فیلم لالالند را تا انتها ندیده‌ایم. فلورانس منتظر تو است تا قراردادت را تمدید کنی. هرجا هستی از دروازه ما محافظت کن و به ما دستور بده تا تیممان شکل بگیرد. کاپیتان من ... کاپیتان همیشگی من!»
بازیکنان فیورنتینا تنها بازیکنان ناراحت نبودند زیرا قبل از پیراهن بنفش، آستوری بازیکن رم بود و قرمزپوشان شهر رم هم در در اولین مسابقه پس از این رویداد به آستوری احترام گذاشتند. یوونتوسی‌ها هم بلافصله پس از بازیشان خود را به مراسم رساندند. درنهایت غمگین‌ترین روز برای شهر فلورانس فرا رسید. ۸ مارچ هزاران نفر به باسیلیکا دی سانتا آمدند تا با کاپیتانشان وداع کنند.

 

یادمان آستوری؛ هوای بنفش سری‌آ

پس از این مراسم در اولین مسابقه فیورنتنیا، هواداران در دقیقه ۱۳ به تشویق آستوری روی‌ آوردند و بادکنک‌های بنفش به آسمان فرستادند. فدریکو برناردسکی نیز جزو کسانی بود به شدت دچار مشکلات روحی شده بود و تصمیم گرفت شماره ۱۳ را به یاد آستوری روی دستانش خالکوبی کند. آستوری در تیم ملی هم بازی کرده‌بود و در بازی ایتالیا مقابل انگلیس، در ورزشگاه ویمبلی هم یاد آستوری گرامی داشته شد. همچنین در ابتدای امسال، بعضی از کاپیتان‌ها تصمیم گرفتند از قانون همسان بودن بازوبند کاپیتانی تخطی کنند و خطر محرومیت را برای خود بخرند و روی بازوبند به شماره ۱۳ محبوب فیورنتینا اشاره کنند.
امسال اولین سالگرد درگذشت آستوری است اما یادبودها و مراسم‌هایی که به مناسبت درگذشت او برگزار می‌شود نشان از محبوبیت و تاثیر او در باشگاهش و تیم ملی ایتالیا دارد.