یار همیشگی کلوپ؛ تحلیل موشکافانه از مردی به نام ژلیکو بواچ

دست‌نوشته‌ای درباره ژلیکو بواچ، یار همیشگی و دستیار کلوپ....

دست‌نوشته‌ای درباره ژلیکو بواچ، یار همیشگی و دستیار کلوپ.

جستجوی آرسنال برای پیدا کردن مربی جدید و ملاقات با ژلیکو بواچ، دستیار یورگن کلوپ ، و این پنهان کاری باعث اخراج مردی شد که ۱۷ سال همراه کلوپ بوده. چیزی از بواچ میدانید یا فقط نام او را بعد از باخت به ستاره سرخ شنیده اید؟!  آرسنال باعث شد یکی از متخصص ترین مربیان تاریخ لیورپول از باشگاه اخراج شود. صفر تا ۱۰۰ بواچ در ۶ بند: 
یار همیشگی کلوپ
از ماینتس گرفته تا بروسیا دورتموند و حتی اخرین هفته حضورش در لیورپول. کلوپ او را «مغز متفکر» می‌نامد و می‌گوید: «ژلیکو استاد تمام تمرینات است و من هرروز از او چیزهای جدید یاد می‌گیرم.» اما بعد از ملاقات پنهانی سران آرسنال با او، یکی از همکاری‌های بسیار سودمند و موفق در فوتبال از هم پاشید! لیورپول یک مربی واحد در زمین تمرینی نداشت. 

پیمانی که کلوپ پایبندش بود! 
حدودا در سال ۱۹۹۴ در ماینتس دو بازیکن بلندپرواز در حال برنامه‌ریزی برای مربی شدن بودند. کلوپ می‌گوید: «ما آن زمان به توافق رسیده بودیم که هرکسی اول مربی شود دیگری باید به عنوان دستیارش کار کند.» 
وقتی بواچ در سال ۱۹۹۸ مربی‌گری تیم دسته پایینی نئوکرشن را بر عهده گرفته بود کلوپ هنوز در ماینتس بازی می‌کرد. اما وقتی کلوپ در سال ۲۰۰۱ مربی ماینتس شد بواچ به مشارکت و همکاری با او پرداخت. کلوپ با داشتن بواچ در کنارش باعث صعود ماینتس و سپس رسیدنش به لیگ اروپا در جام یوفای ۲۰۰۶-۲۰۰۵ شد. اما وقتی باهم در دورتموند بودند سیستم کلوپ شکوفا شد و با همراهی بواچ در کل جهان مشهور شدند.

آنها مکمل یکدیگرند
هیچ شکی وجود نداشت از اینکه کلوپ با رفتن به دورتموند باید بواچ را هم با خود ببرد. رئیس باشگاه ماینتس هارالد اشتروتس گفت: «بدون شک دوست داشتم که بواچ را به عنوان مربی ماینتس معرفی کنم اما همه می‌دانستند که کلوپ بدون بواچ نمی‌تواند از پس دورتموند برآید، ما هم این موضوع را درک کردیم.»
کلوپ برون‌گراست و بواچ درون‌گرا. آن دو مکمل همدیگر بودند و کلوپ به بواچ کاملا اعتماد داشت. کلوپ در طول مسابقات کنار زمین سر از پا نمی‌شناسد و بواچ جلسات تمرینی را با نگاهی موشکافانه ولی کاملا خونسرد نظارت می‌کند. 
مت هوملس: «بواچ ایده‌های تاکتیکی زیادی داشت که بخش بزرگی از تمرینات ما را شامل می‌شد. اگر کسی در تاکتیک‌ها اشتباه می‌کرد بواچ بود که بازی را نگه می‌داشت و شیوه صحیح حرکات را به ما گوشزد می‌کرد. او در بازی‌ها بلافاصله متوجه پیشرفت بازیکنان می‌شد.»
کلوپ می‌گفت: من از مردی حرف میزنم که تاثیر زیادی در دوبار قهرمانی بوندسلیگا و صعود به فینال لیگ قهرمانان  دارد: «ژلیکو خبره فوتبال است، متخصص و استاد.»
اشتروتس (از اعضای کادر فنی دورتموند) می‌گفت: «کلوپ کسی بود که با شیوه خاص خودش تیم را بالا می‌برد و بواچ با استراتژی مخصوصش تیم را هدایت می‌کرد.»

شخصیت مبهم بواچ : مرد آرام!
بواچ که مردی آرام و ساکت است و خیلی کم پیش می‌آید که با مطبوعات مصاحبه کند. این مرد بوسنیایی همیشه دوست دارد که دور از جنجال و قیل و قال باشد و کارش را با خوشحالی دور از چشم رسانه‌ها انجام می‌دهد. 
همین موضوع باعث شده که تا حدی برای خیلی‌ از مردم و حتی برخی از همکارانش ناشناخته باشد. کلوپ یک‌بار گفته بود که: «بهرحال ما از راه تله‌پاتی با هم ارتباط برقرار می‌کنیم.»
متخصص و حرفه ای 
بواچ  یک‌بار سکوتش را شکست و در صحبت با نشریه هواداران دورتموند گفت: «من فقط وقتی حرف می‌زنم که چیزی برای گفتن داشته باشم. در شغل ما لازم نیست دو یا سه نفر صحبت کنند. بیش از این اضافه کاری‌ست.» اما دور از چشم رسانه‌ها همه چیز می‌تواند عوض شود. 
هافبک دورتموند نوری شاهین می‌گوید: «بواچ آرام است مگر اینکه خطایی از کسی سر بزند.»

نتیجه گیری
او هنوز هم شخصیت و آینده مبهمی دارد، آنچه قطعیت دارد این است که دیگر او را کنار کلوپ نخواهیم دید. اینکه کلوپ توانسته این مرد را تخلیه اطلاعاتی کند تا دیگر به او نیازی نباشد بستگی به نظر شما دارد ولی من میدانم بواچ اگر صاحب تیمی شود بر خلاف تمام انتظارات تبدیل به یکی از مربیان بالا مقام و سرشناس در جهان فوتبال می‌شود.

 

منبع: کانون هواداران لیورپول