یازدهمی ایران در لیگ جهانی؛ ضعف مدیریت

به گزارش مدال به نقل از آی اسپورت -تیم ملی والیبال ایران با لیگ جهانی 2017 خداحافظی تلخی داشت ......

به گزارش مدال به نقل از آی اسپورت - تیم ملی والیبال ایران با لیگ جهانی 2017 خداحافظی تلخی داشت. ایران که امیدوار بود با پیروزی های هفته سوم، در جمع 6 تیم دور بعد صعود کند، در  هر سه بازی شکست خورد و با شکست های سه بر صفر، حتی یک امتیاز هم نگرفت. ایران در هفته اول تنها پیروزی ای که به دست آورده بود، در مقابل لهستان بود. دو تیم جوان شده آمریکا و روسیه هم دو حریف بعدی ایران در هفته سوم بودند. در این شرایط به نظر می رسید ایران بتواند از هر سه بازی هفته سوم نتیجه بگیرد ولی این اتفاق نیفتاد تا ایران بدون امتیاز در رده سوم بماند.

با دو باخت ایران به لهستان و آمریکا، بازی با روسیه تشریفاتی بود ولی نتیجه آن برای روس ها مهم. ایگور کولاکویچ، با ترکیبی متفاوت بازی را شروع کرد و برای اولین بار در این تورنمنت، تیم را با فرهاد سال افزون، رضا قرا، مجتبی میرزاجانپور، میلاد عبادی پور، سامان فائزی، مسعود غلامی و مصطفی حیدری به زمین فرستاد. این تغییر ترکیب در ست اول جواب داد و ایران با اختلاف سه امتیازی جلو بود ولی باز هم اتفاق عجیبی افتاد. با اینکه ایران به امتیاز 24-21 رسید ولی در امتیاز 26، ست را از دست داد. این اتفاق در بازی با آمریکا هم افتاده بود. ایران در دو ست بعدی هم بازنده بود. ناهماهنگی اسپوکرها با پاسور، ضعف در زدن ضربه آخر و... این دو ست را هم از ایران گرفت. شکست به روسیه هرچند تأثیر چندانی در جایگاه ایران نداشت ولی چند سؤال را در پی داشت؛ اینکه چرا ایگور در این بازی هم اعتقادی به تعویض نداشت. او بدون ترس از شکست می توانست تعویض کند ولی مثل همه بازی های قبل، باز هم این کار را انجام نداد تا اصرار او به دست نزدن ترکیب، بدون جواب بماند. در هفته اول که سیدمحمد موسوی به بهانه مصدومیت به ایتالیا نرفت، ایراد گرفتند که مصدومیت موسوی جدی نیست و اگر قرار بوده او بازی نکند، چرا در اردوها حاضر شده و جای یک جوان را گرفته است. حالا این ایراد درباره فرهاد نظری افشار هم صدق می کند. نظری افشار بعد از مدت ها و در 33 سالگی دوباره به تیم ملی دعوت شد ولی ایگور که بعد از بازی اول، او را نیمکت نشین کرد، دیگر در هیچ میدانی به او بازی نداد. این اتفاق این شائبه را تقویت کرده که ایگور بعضی از بازیکنان را بدون شناخت قبلی به تیم ملی دعوت کرده است.

لیگ جهانی 2017 با شکست برای ایران به پایان رسیده. بعضی ها حتی در فضای مجازی، این باخت را به پایان دوره طلایی والیبال ایران تعبیر کرده اند و می گویند دیگر روزهای خوب گذشته به والیبال ایران برنمی گردد. تحلیل آنها این است که بعد از رفتن ولاسکو از ایران، روزهای بد والیبال هم شروع شد و اگر ایران در دو، سه سال گذشته هم در اوج بوده، به خاطر تأثیرات کار ولاسکو بوده. این تحلیل های بدبینانه به خاطر بازی های ضعیف تیم ملی بوده ولی بااین حال، ضعف تیم را نمی شود نادیده گرفت. شاید برای تورنمنت بعدی، نیاز به تغییرات بیشتری باشد، تغییراتی که گفته می شود باید از رأس فدراسیون شروع شود. بعد از حضور محمدرضا داورزنی در معاونت ورزش قهرمانی وزارت ورزش، او از ریاست فدراسیون استعفا داد و به عنوان سرپرست فدراسیون را اداره می کند اما داشتن دو مسئولیت هم زمان، به طور حتم این اجازه را به او نمی دهد که مثل سابق در کنار والیبال باشد. شاید بهتر باشد این ضعف والیبال را به ضعف در مدیریت نسبت داد.

 

 

تگ ها


اخبار روز لیگ جهانی والیبال والیبال