یحیی پولسازترین مربی ایرانی می‌شود

تیم‌های باشگاهی ایران در مرحله گروهی لیگ قهرمانان بیش از یک میلیون دلار را به عنوان پاداش به دست آوردند....

به گزارش "ورزش سه"، سرخپوشان پایتخت که چیزی حدود ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار از کنفدراسیون فوتبال آسیا طلبکار هستند، بیشترین مقدار جایزه را در فصل جاری به نام خود ثبت کردند. آن‌ها ۵ پیروزی به دست آوردند و با ۳۹۵ هزار دلار از هندوستان خارج شدند و حالا فرصت این را خواهند داشت تا بیشترین مقدار جایزه در تاریخ لیگ قهرمانان را به نام خود ثبت کنند.

در لیگ قهرمانان ۲۰۲۱ ای اف سی ترجیح داده که قوانین مالی اش را تغییر ندهد و رقم ۵۰ هزار دلار را برای هر پیروزی و ۱۰ هزار دلار برای نتیجه تساوی پرداخت کند. همچنین صعود به مرحله یک هشتم نهایی ۱۰۰ هزار دلار، یک چهارم نهایی ۱۵۰ هزار دلار و نیمه نهایی ۲۵۰ هزار دلار برای هر تیم در بر دارد. کسب مدال نقره ۲ میلیون دلار و قهرمانی نیز مثل سال‎‌های گذشته ۴ میلیون دلار پاداش برای هر تیمی به ارمغان می‌آورد. همچنین ای اف سی برای هر مرحله، هزینه‌ای را برای اقامت تیم‌ها در نظر دارد.

* فرصت رکوردزنی برای درآمدزایی تیم‌های ایرانی
تیم فوتبال استقلال در مجموع توانست ۳۱۵ هزار دلار جایزه به دست آورد و تراکتور ۲۸۵ هزار دلار به دست آورد و تیم فولاد با کسب یک پیروزی و دو تساوی، ۱۱۵ هزار دلار به دست آورد تا در مجموع یک میلیون و ۱۱۰ هزار دلار پاداش برای تیم‌های ایرانی ثبت شود که بیشترین رقم در بین تمام کشورهای حاضر در لیگ قهرمانان محسوب می‌شود.

این در حالی است که به دلیل محدودیت در مبادلات بانکی ایران با سایر کشورها، پرسپولیس هنوز نتوانسته پاداش صعود به فینال لیگ قهرمانان ۲۰۲۰ را به خزانه خود بیاورد و با شرایط فعلی، جایزه دیگر تیم‌های ایرانی نیز فقط روی کاغذ خواهد بود.

با این حال اما نمایندگان ایران فرصت ویژه‌ای دارند تا بیشترین مقدار درآمدزایی در تاریخ لیگ قهرمانان برای کشور ایران را به نام خود ثبت کنند. پیش از این در سال ۲۰۱۸ پرسپولیس تا فینال و استقلال تا یک چهارم نهایی پیش رفتند و توانستند رقمی بالغ بر ۳.۵ میلیون یورو را کسب کنند. حالا اگر هر سه تیم ایرانی با پیروزی به مرحله یک چهارم نهایی صعود کنند، درآمدشان در مجموع به ۱.۸ میلیون دلار خواهد رسید و البته یک بازی را باید مقابل هم برگزار کنند که این خود درآمدی حداقل ۳۰۰ هزار دلاری را برای یکی در بر خواهد داشت. حال اگر این نتایج با صعود به فینال همراه شود، فوتبال باشگاهی ایران را صاحب حداقل ۴ و حداکثر ۷ میلیون دلار پاداش می‌کند.

* استقلال و تراکتور در مسیر پرسپولیس؟
البته شاید محاسبه تجمعی پاداش‌ها چندان درست نباشد چرا که تیم‌های ایرانی جوایز خود را برای تیم خود هزینه میکنند و در واقع این‌که رکوردی در زمینه درآمدزایی به ثبت برسد، شاید برای دیگر تیم‎‌ها اهمیت معنوی داشته باشد. با این وجود، ورود رقمی ۷ میلیون دلاری به فوتبال ایران که شاید تراکنش سالیانه‌اش در بازار نقل و انتقالات به نیمی از این رقم هم نرسد، یک اتفاق بزرگ است و می‌تواند سه تیم پرسپولیس، استقلال و تراکتور را با تحول روبرو کند.

به طور مثال پرسپولیس با صعود به نیمه نهایی سال ۲۰۱۷ و فینال ۲۰۱۸ توانست مطالبات برانکو ایوانکوویچ را تا حدی پرداخت و برای خرید بازیکنان سطح بالا و استخدام گابریل کالدرون اقدام کند. البته که مدیریت وقت پرسپولیس (حمیدرضا گرشاسبی و ایرج عرب) می‌توانستند برای پاداش آن فصل پرسپولیس، برنامه ریزی بهتری انجام دهند و پرداخت‌ها را در مسیر قرارداد انجام دهند.

* یحیی، پولسازترین مربی؟ پرسپولیس، پولدارترین تیم؟
نکته مهم دیگر در این زمینه، مربوط به یحیی گل‌محمدی است. او که فصل گذشته برای پرسپولیس درآمد ۲.۷ میلیون دلاری را به دست آورد، حالا خود را در قامت مربی ۳ میلیون دلاری مطرح کرده و اگر بتواند بار دیگر پرسپولیس را تا فینال پیش ببرد، آمارش را به بیش از ۵ میلیون دلار خواهد رساند که بیشترین میزان درآمدزایی برای یک مربی ایرانی محسوب می‌شود.

از طرف دیگر سرخپوشان پایتخت با ۵ پیروزی، فرصت این را پیدا کرده‌اند تا بیشترین مقدار پاداش در تاریخ لیگ قهرمانان آسیا در یک فصل را به نام خود ثبت کنند. اگر پرسپولیس با کسب ۴ پیروزی و ۲ تساوی دیگر به عنوان قهرمانی دست پیدا کند، به جایزه ۵ میلیون دلاری دست خواهد یافت و با خزانه مملو از دلار، به استقبال نقل و انتقالات زمستانی خواهد رفت. نباید فراموش کرد که در صورت قهرمانی آسیا، هر تیم با صعود به جام باشگاه‌های جهان، صاحب درآمدی دیگر هم خواهد شد.

به نظر شما در نهایت تیم‌های ایرانی چه میزان پاداش را از لیگ قهرمانان آسیا به دست خواهند آورد؟

تگ ها


پرسپولیس تهران لیگ قهرمانان آسیا یحیی گل محمدی