یزدانی – تیلور؛ به نمایش چهارم خوش آمدید

شگفت انگیزهای وزن ۸۶ کیلوی کشتی آزاد دنیا مطابق پیش بینی همگان راهی دیدار پایانی قهرمانی جهان شدند....

به گزارش "ورزش سه"، بزرگترین فینال رقابت های کشتی قهرمانی جهان ۲۰۲۱ در اسلو را قطعا در ۸۶ کیلوگرم شاهد خواهیم بود؛ فینالی که پیش بینی آن سخت نبود و حسن یزدانی و دیوید تیلور را در آن خواهیم دید؛ کشتی گیرانی که سه تقابل قبلی شان جزو ماندگارترین مبارزات نسل فعلی به شمار می رود.


حتی اگر تیلور سه مبارزه قبلی را از یزدانی برده باشد بازهم مبارزه چهارم این دو در قهرمانی جهان بلافاصله پس از پایان المپیک نقل محافل کشتی دنیا بود؛ همه در انتظار پرده چهارم مبارزه یزدانی - تیلور بودند و حالا فردا شاهد اجرای این اثر هنری در شهر اسلو نروژ خواهیم بود.

*حسین یزدانی؛ اقتصادی و تکنیکی


-یزدانی پس از استراحت در دور نخست، در دور دوم به مصاف عظمت دولت بیکوف از قزاقستان رفت و موفق شد زیر ۳ دقیقه او را با حساب ۱۲-۲ شکست دهد.


-وی در دور یک چهارم نهایی به مصاف اتهان راموس از پورتوریکو رفت و همانطور که پیش بینی می شد کار سختی برای شکست این کشتی گیر نداشت. یزدانی با ارائه یک کشتی زیبا همراه با فنون اصیل ایرانی، در عرض سه دقیقه راموس را ۱۰-۰ شکست داد.


-کشتی گیر وزن ۸۶ کیلوگرم ایران در مرحله نیمه نهایی به مصاف آرتور نایفونوف، دارنده مدال برنز المپیک و جهان از روسیه رفت و مثل المپیک ۲۰۲۰ که مشکلی برای شکست دادن این کشتی گیر نداشت، این بار هم او را با نتیجه ۸ بر ۲ شکست داده و مقتدرانه فینالیست شد.

*دیوید تیلور؛ مصمم و با انگیزه


 - دیوید تیلور توانست بعد از استراحت در دور اول، بوریس ماکوئف از اسلواکی را ۱۱ بر صفر شکست دهد.


-قهرمان المپیک ۲۰۲۰ در یک چهارم نهایی برابر کشتی گیری از فرانسه قرار گرفت. تیلور این مبارزه را هم در حالی که ۸ بر صفر پیش بود، با ضربه فنی پیروز شد و به نیمه نهایی رسید. 


- دیوید تیلور در مبارزه نیمه نهایی، در حالی که از آباکاروف آذربایجانی ۲ بر صفر عقب بود، توانست با اجرای فنون مختلف چند امتیاز کسب کرده و سپس رقیب خود را ضربه فنی کند. بدین ترتیب این کشتی گیر آمریکایی طبق پیش بینی ها فینالیست شد.

تاریخچه ای که همه می دانیم


این چهارمین کشتی حسن یزدانی و دیوید تیلور خواهد بود؛ کشتی گیر ایرانی طی سه مبارزه قبلی موفق به شکست دادن حریف امریکایی خود نشده است. او هر بار از تیلور پیش افتاده اما حریف در ادامه کار برد را مال خود کرده است. یزدانی در چهارمین فینال جهانی خود به دنبال کسب سومین طلاست؛ او در سال ۲۰۱۸ تنها فینال جهانی خود را به تیلور باخت تا کشتی گیر امریکایی اولین طلای جهانی خود را کسب کند.


یزدانی و تیلور برای اولین بار در جام جهانی ۲۰۱۷ باهم کشتی گرفتند. علیرغم اینکه یزدانی در این کشتی ۳-۰ پیش افتاد اما تیلور توانست در پایان یزدانی را با ضربه فنی شکست دهد. یزدانی در قهرمانی جهان ۲۰۱۸ برای بار دوم مقابل تیلور قرار گرفت و این بار هم پس از اینکه ۶-۲ از حریف امریکایی پیش افتاد در پایان با نتیجه ۱۱-۶ مغلوب تیلور شد. آخرین مبارزه دو کشتی گیر هم در فینال المپیک ۲۰۲۰ بود که دو ماه پیش برگزار شد؛ در این مبارزه تیلور ۴-۳ پیروز شد.

جزوه شب امتحان؛ حتما مطالع شود!


امشب قطعا برای حسن یزدانی شب بسیار ویژه ای است. او به فینالی رسیده که یک ثانیه پس از پایان کشتی فینال المپیک شمار معکوسش را برای آن شروع کرده بود. به هر شکلی که بخواهیم به قضیه نگاه کنیم، این بار دیگر نوبت یزدانی است که بر تیلور پیروز شود. البته نباید این نکته را هم فراموش کنیم که کشتی گیر کشورمان نقص هایی هم داشت که قطعا در فرصت ۴۰ روزه آنها را مورد بازبینی قرار داده است.


تابوی تیلور باید هر چه زودتر شکسته شود تا حسن یزدانی مسیر تبدیل شدنش به یکی از بزرگترین کشتی گیران تاریخ را ادامه دهد؛ این مانع بزرگ در صورتی که در اسلو شکسته شود می تواند سر آغاز دوباره ای باشد بر حکمرانی حسن یزدانی برای ۸۶ کیلوی آزاد دنیا.


برای شکستن این تابو، حسن یزدانی باید به این باور برسد که می توان تیلور را به زانو در آورد، درست مثل سال ۲۰۱۴ که جردن باروز در انتخابی وزن ۷۴ کیلوگرم تیم ملی امریکا، او را روی تشک به سخره گرفت و در نهایت صاحب دوبنده تیم ملی شد.

با مرور دو کشتی تیلور – باروز می توان پی به تاکتیک هوشمندانه جردن برد؛ کشتی گیری که به خوبی از قدرت حریف در گرفتن یک خم و دو خم آگاه بود و در طول مبارزه یا از او فاصله گرفت، یا با خطاهای فنی و زیرکانه دست ها و سر تیلور را در اختیار خود گرفت و یا با پاهای زنده ای که داشت از چنگ زیر گیری های ناگهانی تیلور رها شد.

تگ ها


آزاد کشتی حسن یزدانی