یزدانی: چند ماه قبل فوتبال و والیبال بازی می‌کردم!

نایب قهرمان وزن ۶۵ کیلوگرم کشتی آزاد جهان می گوید راهی به جز رفتن به یک یا دو وزن بالاتر ندارد....

به گزارش "ورزش سه"، امیرمحمد یزدانی که میهمان برنامه امروز دایره طلایی بود، در خصوص روندی که بعد از شکست در مسابقه انتخابی تیم ملی برای المپیک طی کرد تا به جهانی نروژ رسید، عنوان کرد: وقتی حضور در المپیک را از دست دادم، یک مدت به کل تمرین را رها کردم. با بچه ها فوتبال و والیبال تمرین می کردم و بعد پدرم و مربیانم جمع شدند و از من خواستند که برگردم و تمرین کنم. خدا هم نتیجه زحماتم را داد و توانستم در جهانی نروژ مدال بگیرم.


خانواده ام نمی گذارند کشتی را کنار بگذارم


وی در مورد اشتباهاتی که در برخی کشتی هایش از جمله فینال جهانی داشت، گفت: یک جاهایی اشتباه پیش می‌آید، من سعی کردم کم اشتباه تر از سال های گذشته ام کشتی بگیرم اما دوباره این اشتباه را در فینال تکرار کردم. باز هم باید بیشتر روی این مسئله کار کنم تا اشتباهاتم در کشتی کمتر شود.


یزدانی در پاسخ به این سوال که با توجه به سنش آیا به رکورددار شدن در کشتی فکر می کند؟، گفت:  حقیقتا اهدافم روز به روز بیشتر می شود و به چیزهای بیشتری فکر می کنم. از همین حالا به جهانی سال بعد فکر می کنم، درواقع اگر خودم هم بخواهم کشتی را کنار بگذارم، خانواده ام نمی‌گذارند، من یک خانواده عاشق کشتی دارم که همه دوست دارند رکورد بزنم و من هم دنبال این مسئله هستم.


به فامیل بودن با رضا و حسن یزدانی افتخار می کنم


این کشتی گیر که در عضویت تیم سهند ارس در لیگ برتر است، در این باره افزود: در سال های گذشته هم زیر نظر علیرضا رضایی در تیم دانشگاه آزاد، لیگ جهانی و امیدهای آسیا کشتی گرفتم. صمیمیت خاصی بین ما هست، تیم منسجمی داریم و از کشتی گیران خوبی بهره می بریم. تمرینات مان هم به خوبی برگزار می شود.


امیرمحمد یزدانی که اقوام پرافتخاری در کشتی دارد، در این خصوص گفت: فامیل بودن این بزرگان برای من افتخاری است و از همه آنها در کارم الگوبرداری کرده ام. پیش از جهانی نروژ با حسن آقای یزدانی تمرین زیر کتف انجام می‌دادیم. برادان واگذاری و آقا رضای یزدانی هم در کشتی خیلی به من کمک کردند. ضمن اینکه جدا از بحث های فنی، در مورد نحوه زندگی یک قهرمان هم با من صحبت کرده اند و دستبوس همه آنها هستم.


دیگر نمی توانم در ۶۵ کیلو بمانم


وی در مورد اینکه چه برنامه ای برای وزنش در آینده دارد، عنوان کرد: به علت اضافه وزن فکر نمی کنم در ۶۵ کیلو بمانم، اینکه به ۷۰ یا ۷۴ کیلو بروم، بستگی به شرایط وزنی ام دارد. در بازی های آسیایی مسابقات در ۶ وزن المپیکی پیگیری می شود و باید ببینم زورم به ۷۴ کیلوها می رسد که به این وزن بروم یا نه. همان زمان هم که در ۶۵ کیلو کشتی می گرفتم وزنم نسبت به بقیه خیلی بیشتر بود و با رژیم وزنم را نگه می داشتم.


وی خود را طرفدار دو تیم فوتبال منچستریونایتد و پاری سن ژرمن دانست و امیرحسین زارع و محمد نخودی را رفقایش در اردوی تیم ملی خواند و ادامه داد: خیلی با هم رفیقیم. امیرحسین خیلی اهل پلی استیشن نیست، اما با نخودی پی اس بازی می کنیم و بازی اش خوب است. غول مرحله آخر در پی اس محمدرضا گرایی است!


هر پاداشی گرفتیم، با پیگیری دبیر بود


یزدانی همچنین با اشاره به موفقیت تیم ملی در نروژ گفت: تمرینات خوبی را در اردو پشت سر گذاشته بودیم، از نظر روحی شرایط مناسبی داشتیم. ما بزرگترهای خیلی خوبی داشتیم، کاپیتان تیم ما حسن یزدانی، اسطوره کشتی ایران است، امیرحسین زارع هم در عین جوانی مدال المپیک داشت و با تمام قدرت مان در جهانی شرکت کردیم. در چند وزنی هم که مدال نگرفتیم، بچه ها شایسته مدال بودند که با اشتباه خودشان به مدال نرسیدند. در واقع می توانستیم در ۱۰ وزن مدال بگیریم.


وی با اشاره به استقبال خوب مردم جویبار از او، تاکید کرد که مسئولان نگاه ویژه ای به موفقیت های کشتی نداشته‌اند و گفت: در مورد پاداش، در درجه اول از علیرضا دبیر تشکر می کنم که هر پاداشی گرفتیم با پیگیری او بوده است. در استان هم مراسمی برگزار شد و یک سری جوایزی به ما دادند اما مسئولان شهرستان انگار نه انگار که اتفاقی افتاده و ظاهرا طبق عادت سه نفر هر سال بوده اند و باز هم مدال گرفته اند. ما اصلا نماینده مجلس مان را ندیدیم، اما به تنگابن که نگاه می کنیم حتی به عرفان الهی که در جهانی مدال نگرفته هم جایزه ای داده اند که برای سال بعد انگیزه داشته باشد. کاش بقیه شهرها هم از مسئولان تنکابن یاد بگیرند.


یزدانی با اشاره به تحصیلش در رشته حقوق دانشگاه آزاد واحد جویبار و همکاری این دانشگاه با قهرمانان، در خصوص استخدامش در نهادهای دولتی خاطرنشان کرد: باز هم دست آقای دبیر درد نکند که موضوع اشتغال همه بچه ها را پیگیری کرد و کد استخدامی ما را گرفتند. قرار است در آموزش و پرورش استخدام شوم.


امیدوارم در لیگ با شاخیف کشتی بگیرم


این کشتی گیر ۲۱ ساله ضمن قدردانی از همه مربیانی که تا امروز زیر نظرشان کار کرده، درخصوص حضور شاخیف در لیگ برتر گفت: شاخیف خیلی کشتی گیر مودبی است، با هم رفیقیم. شماره تلفنم را گرفت و خواست که به لیگ ایران بیاید. دوست دارم با هم کشتی بگیریم. امیدوار هستم در مرحله نیمه نهایی هم حضور داشته باشد و بتوانیم کشتی بگیریم چون سال آینده بعید می دانم در ۶۵ کیلو باشم. کشتی گرفتن در لیگ با خارجی های شاخص خیلی در روحیه کشتی گیران ما تاثیر دارد. انگیزه ای که  امیرحسین زارع از بردن گنو پتریاشویلی در لیگ گرفت، خیلی به ارتقای کشتی اش کمک کرد.

تگ ها


آزاد امیرمحمد یزدانی کشتی