یواس اوپن ۲۰۲۱: ملکه جدید دنیای تنیس!

اما رادوکانو نوجوان ۱۸ ساله بریتانیایی قهرمان مسابقات ازاد امریکا شد....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، دیشب و در مرحله فینال بخش انفرادی زنان، پدیده نوظهور دنیای تنیس، اما رادوکانو با برتری دو بر صفر برابر لیلا فرناندز کانادایی برنده مسابقات ازاد امریکا شد.


اما در ست اول شروع بهتری داشت و گیم فرناندز را بریک کرد اما بلافاصله، حریف کانادایی امتیاز از دست رفته را جبران کرد و بازی را تا نتیجه ۴-۴ به خوبی پیش برد. رادوکانو که قبل از مسابقه هم در بین کارشناسان بخت بیشتری برای قهرمانی‌اش در نظر گرفته شده بود، عرصه را به فرناندز تنگ و تنگ تر کرد و در نهایت با نتیجه ۴-۶ ست اول را به نفع خود کرد.


فرناندز که مجموعه ای از قهرمانان صاحب‌نام را در راه فینال حذف کرده بود، در ست دوم آغاز بهتری داشت و از حریف پیش افتاد. ولی رادوکانو که بدون از دست دادن هیچ ستی تا فینال یواس اوپن رسیده بود، سعی در حفظ رکورد خود داشت و با برگشتی تماشایی پنج بر دو جلو افتاد. فرناندز گیم سرویس خود را با نجات دادن دو امتیاز قهرمانی برنده شد و دو بار هم تا آستانه گرفتن گیم رادوکانو پیش رفت ولی اما رادوکانوی ۱۸ ساله، دست به کاری بزرگ زد و تبدیل به اولین قهرمان تاریخ گرنداسلم‌ها شد که از مرحله ابتدایی پای به این مسابقات گذاشته است، آن‌هم با رکوردی کم‌نظیر و بدون از دست دادن ست که همگان را به یاد سرینا ویلیامز در مسابقات ازاد امریکا در سال ۲۰۱۴ انداخت.


رادوکانو که خودش متولد کانادا است و از این نظر با لیلا فرناندز، نایب قهرمان شایسته‌ی این مسابقات قرابت دارد، با‌ این قهرمانی علاوه بر کسب جایزه ۲.۵ میلیون دلاری رقابت‌ها، برگی جدید از تاریخ تنیس بریتانیا را ورق زد و به نخستین قهرمان زن انگلیسی یواس اوپن بعد ۵۳ سال تبدیل شد. اتفافی که واکنش ملکه الیزابت را در پیامی همراه داشت :" قهرمانی در یو‌اس اوپن را به تو تبریک می‌گویم. این موفقیتی فوق العاده برای یک جوان کم سن و سال است که نشان از تلاش و پشتکار تو دارد. شک ندارم که عملکرد فوق‌العاده تو و حریفت لیلا فرناندز، الهام‌بخش تنیسور‌های  نسل‌های بعد خواهد بود. برای تو و هواداران پرشمارت بهترین‌ها را می‌خواهم."


رادکانو که به طرز چشم‌گیری پله‌های ترقی را یک‌شبه طی کرد و تا کنون در جدول اصلی مسابقات wta شرکت نکرده است، به جوان‌ترین قهرمان گرنداسلم‌ها بعد از ماریا شاراپووا در سال ۲۰۰۴ نیز تبدیل شد. از طرف دیگر رادوکانو تنها تنیسور تاریخ است که در دومین حضورش در یک گرنداسلم، قهرمان می‌شود. برای درک بهتر سرعت پیشرفت این سوپراستار جدید دنیای تنیس، کافی است بدانیم اولین قهرمانی او در یک تورنومنت تنیس در سال ۲۰۱۸ در انتالیا با جایزه ای ۱۵هزاردلاری همراه بوده و دومین جایزه‌اش که ۲۵ هزاردلار بود، مربوط به قهرمانی اش در سال ۲۰۱۹ در پونه هندوستان بوده است و حالا سومین قهرمانی او در گرنداسلم امریکا و با جایزه‌ای ۲.۵ میلیون دلاری همراه بوده است!

تگ ها


تنیس تنیس