یوزپلنگان ایرانی در تاشکند

بازی ایران و ازبکستان که فردا 15مهر، ساعت16:30 به وقت تهران در ورزشگاه بنیادکار تاشکند به میزبانی ازبکستان برگزار می شود را می توان مهم ترین و حساس ترین رویارویی دو تیم در سال های اخیر دانست ......

بازی ایران و ازبکستان  که فردا 15مهر، ساعت16:30 به وقت تهران در ورزشگاه بنیادکار تاشکند به میزبانی ازبکستان برگزار می شود را می توان مهم ترین و حساس ترین رویارویی دو تیم در سال های اخیر دانست.

شرایط جدولی و دو پیروزی پیاپی تیم ازبکستان در دو دیدار نخست در رقابت های انتخابی جام جهانی روسیه شرایطی را رقم زده که اکنون می توان مصاف پیش روی تیم های ملی ایران و ازبکستان را مهم ترین دیدارهای این دو تیم در سال های اخیر دانست.

در دوره قبلی رقابت های انتخابی جام جهانی نخستین مصاف دو تیم در این مسابقات به حساب می آمد و هنوز وضعیت تیم ها مشخص نبود اما در این دوره ازبکستان از دو بازی ابتدایی خود شش امتیاز کسب کرده و بالاتر از ایران و کره جنوبی در صدر گروه قرار گرفته و این بازی می تواند سرنوشت مدعیان را تا حدودی مشخص کند.

نگاهی به آمار میانگین سنی و بازی های ملی دو تیم نشان می دهد که باید ازبکستان را تیم قابل احترام و مهمی دانست که می تواند معادلات قبلی را به هم بزند.

تیم ساموئل بابایان با میانگین سنی 26 سال تیم با تجربه و در عین حال جوانی است و با توجه به میانگین بازی های ملی می تواند حریف خطرناکی برای رقبا باشد. میانگین بازی های ملی در این تیم 37 بازی است و این در مقایسه با تیم ایران که میانگین 25 بازی ملی دارد، آمار بهتری است و نشان می دهد که باید فوتبال ایران به خوبی خود را آماده رویارویی با این تیم با تجربه کند.

نامدارترین بازیکن تیم ملی ازبکستان سرور جباروف است که با دو بار انتخاب به عنوان بهترین بازیکن سال آسیا به خوبی کیفیت بازیکنان ازبکستانی را نشان داده است. جالب تر اینکه در تیم ازبکستان با وجود داشتن بازیکن بنامی چون جباروف، احمدف بازیکن 28 ساله تیم کراسنادور روسیه کاپیتان است. یکی دیگر از بازیکنان خطرناک ازبکستان سردار رشیدوف است که در حال حاضر در الجیش قطر بازی می کند و موفق شده در 25 سالگی یازده گل برای تیم ازبکستان به ثمر برساند. بهترین گلزن ازبکستان هم بازیکن سرشناس فوتبال این کشور، الکساندر گینریخ است که در یک سوم بازی های ملی تیم ملی ازبکستان موفق به گلزنی شده است. او در 90 بازی ملی 31 گل به ثمر رسانده و بعد از او جباروف با 25 گل ملی بهترین آمار را دارد.

تیم ملی ازبکستان در ترکیب خود هفت بازیکن لژیونر دارد که در لیگ های قطر، چین، قزاقستان و روسیه بازی می کنند. هر چند شاید به لحاظ تعداد بازیکن لژیونر، تیم ملی ازبکستان بازیکنان کمتری در قیاس با ایران داشته باشد اما شاید حضور بازیکنان لژیونر کمتر در تیم های آسیایی با توجه به برنامه ریزی خاص لیگ های آسیایی یک مزیت باشد و وضعیت را برای آماده سازی تیم ها در اردوهای تیم ملی مساعدتر کند.

تگ ها


فوتبال