یونایتد و آرسنال در دست‌های مطمئنی قرار دارند؟

نتایج تیم‌های منچستریونایتد و آرسنال و نحوه علمکرد دو تیم مورد انتقاد هواداران‌شان قرار گرفته و حال این سوال مطرح می‌شود که آیا توپچی‌های لندن و شیاطین سرخ در دست‌های مطمئنی قرار دارند؟...

یونایتد و آرسنال در دست‌های مطمئنی قرار دارند؟

به گزارش مدال، اگر این نکته که دیدار هفته هفتم منچستریونایتد و آرسنال یکی از بدترین تقابل‌های دو تیم در عصر جدید بوده را به عنوان یک اصل غیر قابل انکار در نظر بگیریم، سئوالی در ذهن همگان شکل می‌گیرد که متاسفانه پاسخش مشخص نیست و آن اینکه: «چه چیزی درباره این دو تیم اکنون خوب است؟»

یافتن پاسخ آنچنان که به نظر می‌رسد آسان نیست چرا که نمی‌خواهیم تنها بر اساس همین مسابقه به قضاوت بنشینیم. در شرایط فعلی هر دو باشگاه با مشکلات اساسی و عدیده‌ای دست به گریبان هستند و وضعیت بدی بر هر دو باشگاه حاکم است.

ضمن اینکه هر دو از پایین بودن کیفیت ترکیب‌شان رنج می‌برند و به همین دلیل قضاوت در خصوص کار مربیان واقعا سخت است. با این وجود آنالیزهای دقیق فنی دو تیم باعث ایجاد شک و شبهات بسیاری پیرامون توانایی فنی «اوله‌گونار سولسشر» و «اونای امری» شده است. آیا اصلاً این دو شخص برای حضور در چنین باشگاه‌هایی افراد مناسبی هستند؟

اولین نکته که می‌توان در خصوص شیاطین‌سرخ گفت این‌ست که علیرغم چند صحنه جزئی در دیدار برابر آرسنال یا اشتباه «هری مگوایر» در صحنه گل تساوی توپچی‌ها، سولشائر توانسته تا حدودی در تیم باور دفاعی خود را پیاده کند. در تیم یک استحکام و میل به دفاع قابل مشاهده بود اما این نکته مثبت در دیدار برابر نیوکاسل رنگ باخت و فاز دفاعی شیاطین‌سرخ از هم گسیخته نشان داد. ضمن اینکه شاگردان اوله در امر گلزنی هم ناتوان و بی‌جان ظاهر شده‌اند و نمی‌توانند با گلزنی‌های متعدد، ضعف‌های خط دفاعی خود را به حاشیه برانند.

به بیانی ساده‌تر در حال حاضر یکی از معدود نکات مثبت من‌یونایتد به استحکام مقطعی خط دفاعی است؛ فاکتوری که در دیدار هفته نهم برابر لیورپول و جدال هفته شانزدهم مقابل منچسترسیتی عیار واقعی‌اش مشخص خواهد شد.  ممکن است در دیدار برابر لیورپول و منچسترسیتی این استحکام به شکل اساسی مورد آزمون قرار بگیرد اما اقدام سولسشر بستگی دارد.

منچستریونایتد پس از لیورپول، لسترسیتی، شفیلدیونایتد عنوان چهارمین خط دفاع برتر لیگ برتر انگلیس را تا پایان هفته هشتم از آن خود کرده که البته این عنوان را تا حدود زیادی به مگوایر مدیون است. هری در عقب زمین با اطمینان بیشتری ظاهر می‌شود و قدرت شیاطین سرخ روی دفع توپ‌های هوایی را بالاتر برده. با این وجود مهاجم چابک و فرصت‌شناسی همچون «پیر امریک اوبامیانگ» توانست این استحکام را فرو بریزد و تور دروازه سرخ‌های شهر منچستر را به لرزه درآورد. این اقدام پاشنه آشیل خط دفاعی یونایتد را برای همه تیم‌های حاضر در لیگ برتر عیان ساخت و درست از همین جا بود که نیوکاسل هم قعله شیاطین‌سرخ را فتح کرد.

از توجه به این نکته غافل نشوید که اوبا بزرگترین نکته مثبت آرسنال در این فصل است، مهاجمی که بهترین بازیکن توپچی‌های لندن به حساب می‌آید. «باکایو ساکا» هم کنار امریک عملکرد خوبی تا اینجای فصل ارائه داده و نشانه‌هایی از درخشش در دیگر بازیکنان آرسنال نیز مشهود بوده است؛ از جمله «دنی سبایوس» که قدرت تهاجمی تیمش را به سطحی بالاتر رسانده و «ماتئو گندوزی» هم با سرعت تمام در مسیر پیشرفت در حال حرکت است و کار را به جایی رسانده که «یان رایت» در تمجیدش گفت: «اگر به دنبال بهترین گزینه برای کاپیتانی آرسنال هستید، گوندوزی برای این موضوع فوق‌العاده است. او کسی‌است که تیم را به سمت جلو سوق می‌دهد.» حتی «گرانیت ژاکا» نیز با گرفتن بازوبند کاپیتانی به شدت متحول شده و محکم‌ترین نمایش‌های خود را ارائه می‌دهد، نمایش‌هایی که باعث شده حتی اشتباه او روی گل یونایتد را نادیده بگیریم.

از این نظر می‌توان گفت که «اونای امری» عملکرد بهتری نسبت به «اوله‌گونار سولسشر» از خود به جای گذاشته و تغییراتش در تیم محسوس‌تر بوده اما عدم ارائه بازی‌های تماشاگرپسند باعث شده سرمربی اسپانیایی چندان مورد حمایت سکوها نباشد. با این وجود توپچی‌های لندن در هفته هشتم با یک گل بورنموث را از پیش رو برداشتند و حالا بالاتر از لسترسیتی، چلسی، تاتنهام و منچستریونایتد در رده سوم جدول ایستاده‌اند.

آنالیزها نشان می‌دهد که هر دو تیم تمایل زیادی به دفاع قوی و حمله همه‌جانبه دارند که در این زمینه توپچی‌های لندن تا این لحظه موفق‌تر عمل کرده‌اند و حال باید دید در هفته‌های آتی می‌توانند به ارائه فوتبال زیبا نیز دست یابند یا خیر.

بیشتر بخوانید:

نقشه زیرکانه یوونتوس برای جذب پوگبا

تگ ها


اوله گونار سولسشر اونای امری منچستریونایتد شیاطین سرخ توپچی‌های لندن آرسنال لیگ برتر انگلیس فوتبال جهان یادداشت اختصاصی آرسنال منچستر یونایتد لیگ برتر فوتبال