یو‌اس اوپن ۲۰۲۱: کرونا جوکوویچ را حذف می‌کند؟

دور اول مسابقات تنیس آزاد امریکا با صعود مدعیان قهرمانی به مرحله بعدی در بخش مردان و زنان به پایان رسید....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، به مانند شب نخست مسابقات، این بار هم بازی‌های بخش زنان شگفتی خاصی نداشت و بخت های بزرگ قهرمانی موفق به صعود به دور بعد شدند. اشلی بارتی، زن شماره یک تنیس دنیا، به راحتی و در دو ست پیاپی موفق شد ورا زووناروا روسی را شکست دهد. اشلی که در دنیای تنیس به ملکه اسلایس هم شهرت دارد، باز هم با تلفیق ضربات کنترلی و هجومی خود، حریف پر سابقه‌اش  را سردرگم کرد و با نمایشی کم اشتباه راهی دور بعد شد. پترا کویتووا قهرمان دو دوره ویمبلدون هم هرکوگ را در کمتر از ۷۰ دقیقه شکست داد تا در دور بعد یو‌اس اوپن ۲۰۲۱ حاضر باشد. ایگا شوایتک لهستانی بخت هفتم قهرمانی هم با برتری دو صفر برابر جمی لب امریکایی به دور بعد صعود کرد. اما هیجان‌انگیز ترین رقابت دیشب به مسابقه بیانکا اندرسکو و ویکتوریا گلوبیچ سوییسی مربوط می‌شد. جایی که اندرسکو قهرمان سال ۲۰۱۹ مسابقات، شروع سختی داشت و بعد از بالا و پایین شدن چند‌باره ی برتری در مسابقه بین دو حریف، نهایتا قهرمان کانادایی بود که با تکیه بر ریترن‌های پرقدرت خود توانست فاصله ایجاد شده در ست‌های اول و سوم را جبران کند و به برتری دو‌بر‌یک دست پیدا کند.


در بخش مردان هم مثل شب اول، شاهد برگشت‌های تماشایی و مسابقاتی طولانی بودیم. پابلو کارنو بوستا دارنده برنز المپیک که پارسال هم به جمع چهار‌نفر برتر رقابت‌ها رسیده بود، بعد از آنکه در دو ست نخست ماکسیم کریسی امریکایی را مغلوب کرده بود، اسیر بازگشت پرانگیزه حریف شد و در نهایت بازی را واگذار کرد. اما این تمام ماجرای کامبک‌ها نبود، فابیو فونینی تنیسور پراوازه ایتالیایی هم بعد از برتری در دو ست نخست برابر واسک پاسپیسیل، موفق به حفظ پیروزی نشد تا حریف سخت کوش کانادایی با یک بازگشت اعجاب انگیز در تایبریک ست پنجم فونینی را شکست داده و راهی دور بعد شود. ساشا زورف قهرمان المپیک توکیو و نایب‌قهرمان دوره گذشته هم در ادامه روند خوب خود موفق شد سم کوئری امریکایی را در سه ست شکست دهد و به دور بعد راه پیدا کند. ساشا در این مسابقه هم به لطف سرویس های پرقدرت و البته بکهند‌های ویرانگرش حریف باسابقه خود را مغلوب کرد. دنیس شاپووالو بخت هفتم قهرمانی هم کار سختی برابر دلبونیس نداشت و به راحتی به مرحله بعد رسید. متیو برتینی نایب قهرمان ویمبلدون ۲۰۲۱ نیز در مسابقه ای نزدیک ژرمی شاردی فرانسوی را از دور رقابت‌ها کنار زد و به دور دوم صعود کرد.


نهایتا در شلوغ‌ترین مسابقه شب دوم، نواک جوکوویچ صرب پای به ورزشگاه ارتور اش گذاشت و در حالی‌که بازهم دچار چالش‌هایی با تماشاگران ورزشگاه بود، موفق شد هولگر رون، تنیسور ۱۸ ساله و آینده‌دار دانمارکی را با نتیجه سه‌بر‌یک شکست داده و راهی دور بعد شود. نوله که ست اول را با بازی روانش در ۲۶ دقیقه به نفع خود تمام کرد، در ست دوم اسیر انگیزه حریف جوان خود شد. هولگر رون که از جوکوویچ به عنوان اسطوره و الگوی ورزشی خود یاد می‌کند، در تایبریک و به لطف حمایت تماشاگران استادیوم، توانست نتیجه را به نفع خود رقم بزند.


 نوله که پیش از این هم بارها مورد غضب تماشاگران در کورت‌ها و کشورهای مختلف قرار گرفته بود، این بار هم بعد از خطاهای سرویس یا از دست دادن امتیاز‌های خارج از فشار شاهد تشویق تماشاگران به سود حریف بود. هرچند به مانند همیشه با بی اهمیتی نسبت به این موضوع روحیه خود را حفظ کرد و نهایتا با پیروزی در ست‌های سوم و چهارم راهی دور بعد شد. بلک گریفین بسکتبالیست مشهور تیم برکلین نتز هم از تماشاگران حاضر در استادیوم بود که برای حمایت از جوکوویچ به ارتور اش امده بود.


اگرچه نواک بخت نخست قهرمانی در یو‌اس اوپن ۲۰۲۱ به شمار می‌رود اما احتمال حذف این تنیسور افسانه‌ای هم کم نیست. با توجه به قوانین مسابقات و دستورالعمل‌هایی که سازمان‌دهندگان تنیس ازاد امریکا وضع کرده‌اند، نظر به اینکه نوله اقدام به واکسیناسیون علیه کرونا نکرده، اگر در طول مسابقات هر‌یک از اعضای تیم وی مبتلا به ویروس کووید شوند، جوکوویچ هم ناچار به کناره‌گیری از مسابقات خواهد شد. اتفاقی که برای ژیل سیمون فرانسوی هم رخ داد و با توجه به مثبت شدن تست مربی‌اش و  عدم واکسیناسیون قبلی توسط سیمون، بدون آنکه از خودش تستی گرفته شود از مسابقات اخراج شد. با این حساب امسال هم مهمترین رقیب جوکوویچ در کسب قهرمانی یو‌اس اوپن، نه بازیکنان قدرتمند نسل جدید، که عوامل بیرونی هستند. پارسال هم نواک در مرحله یک‌چهارم نهایی بخاطر برخورد ناخواسته توپش در خارج از زمان برگزاری امتیاز با داور خط، دیسکالیفه شد و از دور رقابت ها کنار رفت.

تگ ها


تنیس تنیس