یک اشتباه بزرگ در انعکاس خبر فوتبالیست چاق چینی

پخش شدن خبر بازی کردن پسر ۱۲۶ کیلویی مالک باشگاه زییو کوژو در مسابقات این تیم، در روزهای گذشته تبدیل به سوژه خنده در شبکه های اجتماعی شده است. اما اصل موضوع چیست؟...

به گزارش "ورزش سه"، پس از انتشار عکس هایی از بازی کردن پسر چاق و سنگین وزن مالک یک باشگاه چینی در بازی های این تیم، اکنون رسانه های چینی می گویند که فوتبال چین به خاطر این اتفاق تبدیل به مضحکه جهانیان شده است.

بازی های فصل جدید لیگ فوتبال چین در اوایل ماه می آغاز شد. تیم زیبو کوژو در تاریخ چهارم ماه می برابر تیم سیچوان  بازی کرد. خبر منتشر شده این بود که در این بازی هی شیهوا، فرزند مالک باشگاه، نیز به میدان آمد و در آخرین دقایق بازی در زمین حضور داشت.

پس از گذشت تقریبا یک ماه از این اتفاق، رسانه های خارجی نیز به این موضوع علاقه نشان دادند. خبرگزاری های ورزشی مانند Roma Sport، Aspen، Ball و غیره نیز با انتشار عکس هایی از هی شیهوا به این موضوع پرداخته اند.

چینی ها می گویند که این خبرگزاری ها همه دست در دست هم ناگهان به دلیلی نامعلوم این گزارش را هماهنگ با هم منتشر کرده اند و از اتفاقی که در این تیم افتاده است برای تمسخر فوتبال چین استفاده می کنند.

خبرگزاری های غربی بار دیگر با انتشار فیک نیوز -خبرهای دروغین و ساختگی- و به تمسخر فوتبال چین پرداخته، امری که مردم این کشور را عصبانی کرده است.

در این گزارش ها آمده است که که مالک این باشگاه دست به خرید باشگاه زیبو کوژو زده است تا آرزوی پسرش را برای فوتبالیست شدن برآورده کند. اما همه این گزارش ها مرتکب یک اشتباه بزرگ شده اند. با نگاهی دقیق تر به تصویر پسر چاقی که دارد ضربه کرنر را می زند، مشخص می شود که او هی شیهوا نیست و ژو گوانگنان، مالک و باشگاه جیلین بایجیا است.

چینی ها معترفند که این درست است که فوتبال چین و رفتار حرفه ای مالکان باشگاه ها در این کشور باید بهبود بیابد، اما ادعا می کنند اینکه رسانه های غربی چنین داستانی را بر مبنای یک دروغ بسازند هم اصلا اخلاقی نیست.

حضور بستگان مالکان میلیارد باشگاه های چینی در این تیم ها امری مرسوم است و حتی در سوپر لیگ چین نیز تعدای از بستگان مالکان باشگاه ها در تیم های حرفه ای این کشور بازی می کنند.

در ابتدای فصل باشگاه دسته دومی زیبو کوژو درآمدی نداشت و در آستانه منحل شدن بود. شرکت سیچوان هواکان کنترل این باشگاه را در دست گرفت و بنیانگذار و رییس این شرکت، هی شیهوا بازیکنان جدیدی را برای بازی کردن در این تیم به خدمت گرفت و نام خودش را نیز در فهرست این بازیکنان اضافه کرد. او که از کودکی علاقه زیادی به فوتبال داشته است می گوید که قصد ندارد به هیچ عنوان در کار سرمربی تیم دخالت کند یا در تمرینات و بازی های این تیم اخلال ایجاد کند. شینهوا نمی خواهد که حضور او در ترکیب این تیم به هیچ وجه عملکرد تیم را با مشکل مواجه کند.

در بازی ذکر شده برابر سیچوان هم شیهوا پس از مصدومیت یکی از بازیکنان در وقت های اضافه و با شماره ۱۰ وارد میدان شد و دقایق کوتاهی بازی کرد.

شیهوا بر خلاف ادعای رسانه های اروپایی فرزندی ندارد و اکنون چینی ها از این موضوع ناراحت هستند که با وجودی که جهان هیچ توجهی به فوتبال چین ندارد اما بیش از ۱۰ روز است که داستانی دروغین درباره فوتبال چین در رسانه های غربی مطرح شده است.

روزنامه های چینی در نهایت مشخص کرده اند که فرد چاق آبی پوشی که در عکس ها از او به عنوان پسر ۱۲۰ کیلویی شیهوا یاد شده، در واقع مالک ۳۳ ساله جیلین بایجیا است که ژو گوانگنان نام دارد و عکس هم مربوط به آخرین بازی این تیم در فصل ۲۰۱۹ است. این باشگاه در لیگ دسته سوم بازی می کرد و در همان سال نیز منحل شد.

خبرگزاری های اروپایی حتی از عکس هایی از یکی از فیلم های کمدی سینمایی چین نیز برای تمسخر این موضوع  استفاده کرده اند!

چینی ها همچنین به شدت از این موضوع ناراحتند که اشتباه یک رسانه به سرعت به تمام روزنامه ها و رسانه های ورزشی در سراسر جهان سرایت کرد و هیچ کدام از این خبرگزاری های معتبر به خود زحمت ندادند تا اصل داستان را کشف کنند.

تگ ها


چین