یک امیدواری بزرگ علیه چند ناامیدی کوچک

تیم ملی فوتبال ایران در حالی عازم یکی از تاریخی‌ترین آوردگاه‌های خود شد که شاید آنطور که باید آماده مسابقات بسیار مهمی که در پیش دارد، نشد....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، من هم یکی از تقریبا پنجاه خبرنگاری بودم که دو سه روزی در جزیره کیش فرصت مشاهده شرایط  تیم ملی فوتبال ایران در یکی از بزنگاه‌های تاریخی آن برایم مهیا شده بود. دوشنبه دهم خردادماه سال ۱۴۰۰ این ماموریت کاری دو سه روزه در حالی برایم تمام شد که نکاتی شدیدا ذهنم را طی مدت حضورم شدیدا به خودشان مشغول کرده بودند و گاها همین نکات موضوع اصلی بحث‌های چند نفره‌امان با دیگر خبرنگاران بود و مقایسه شرایط تیم ملی با دوران گذشته نیز اجتناب ناپذیر می‌شد. 


پس وقتی به برخی دلایل شخصی مسیر متفاوتی نسبت به سایر همکاران مقابلم قرار گرفته بود، در هنگام پرواز بهترین فرصت برای نوشتن در مورد چیزهایی که دیده بودم را پیدا کردم؛ نکاتی که مانند تمام مسائل دیگر در این دنیا مطلق نیستند؛ شاید برخی از آنها درست باشد و برخی‌هایش هم اشتباه، اما به عنوان یک خبرنگار وظیفه خودم دانستم تا حداقل آنها را به آنهایی که مثل خودم دغدغه فوتبال دارند و این روزها به شدت نگران نتایج تیم ملی در مسیر جام جهانی ۲۰۲۲ هستند انتقال دهم. 


ما در آستانه شروع یک رویداد تاریخی دیگر هستیم؛ تورنمتی که نباید اتفاقاتِ آن طوری رقم بخورد که مثل جام جهانی ۲۰۰۲ یا حتی ۲۰۱۰ در آن حضور نداشته باشیم و یک نسل پرستاره دیگرمان هم پاسوز اشتباهات مدیریتی، فنی و تصمیماتی بشود که می‌توانست با سنجش بهتر شرایط و اتخاذ تصمیمات بهتر آینده را طور دیگری رقم بزند. 

*چرا این تعداد رسانه؟!
با جامعه کاری خودمان شروع می‌کنم؛ حضور بیشتر از پنجاه خبرنگار و عکاس و فیلمبردار در جزیره کیش آن هم در شرایطی که ویروس کرونا تمام فعالیت های دنیا را تحت تاثیر خودش قرار داده، شاید از همان ابتدا تصمیم اشتباهی بوده باشد. تصمیمی که احتمالا با در نظر گرفتن مصالحی نظیر حمایت حداکثری از تیم ملی در این برهه سرنوشت ساز از سوی رئیس جدید فدراسیون فوتبال اتخاذ شده بود، اما درنهایت آنچه رقم خورد، بیشتر از حمایت به ایجاد حاشیه پیرامون تیم ملی منجر شد و به خصوص در روز اول انتشار برخی اخبار نادرست از نحوه اقامت خبرنگاران در کیش، موید آن است.

*چرا هتل داریوش؟
انتخاب هتل داریوش برای اسکان بازیکنان تیم ملی در شرایطی که تیم ملی روزهای بسیار حساس و پرمخاطره‌ای را تجربه می‌کند را شاید بتوان یکی از اشتباهات استراتژیک فدراسیون فوتبال به شمار آورد. جایی که بازیکنان و سایر اعضای تیم ملی خیلی راحت در تماس مستقیم با مسافرانی بودند که این هتل را برای اقامتشان در جزیره کیش برگزیده بودند. حتی شنیده می‌شود روز دوشنبه که بازیکنان در حال ترک هتل برای سفر به بحرین بودند، ازدحام زیادی در لابی هتل داریوش ایجاد شده و در شرایطی که مراسم بدرقه تیم ملی با حضور خبرنگاران لغو شد، بسیاری از هواداران تیم ملی و مردم عادی در حال گرفتن عکس و فیلم یادگاری با ملی‌پوشان دیده شده اند! 
در نظر گرفتن یک کمپ در یک کشور دیگر  بهترین انتخاب برای تمرینات متمرکز برای حضور در چهار بازی پیش رو بود اما فدراسیون فوتبال و البته سرمربی تیم ملی از آن غفلت کردند . 


*رفت و بازگشت عجیب اخباری
یکی از عجیب‌ترین تصمیماتی که طی روزهای اخیر علیه تیم ملی گرفته شد، رفت و بازگشت محمدرضا اخباری گلر تراکتور برای مصاف با ماشین سازی بود. مسابقه ای که قطعا می‌توانست بدون حضور محمدرضا اخباری برگزار شود، تا اسکوچیچ یا مسئولان فدراسیون فوتبال مخاطرات رفت و بازگشت این بازیکن به اردوی تیم ملی را به جان نخرند.

 
*وعده و وعید برای آینده  
یکی دیگر از نکات قابل تامل اردوی تیم ملی حضور مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان در آخرین تمرین تیم ملی درست یک روز پس از  آشکار شدن اختلاف ۳۲ میلیاردی وزارت و فدراسیون بر سر کمک سازمان برنامه و بودجه به فدراسیون فوتبال در مسیر جام جهانی و انتشار مصاحبه و بیانیه علیه یکدیگر در کنار عزیزی خادم و با همراهی کاملا رسمی او بود و از آن عجیب‌تر، وعده اختصاص پاداش بدون محدودیت از سوی وزیر در صورت راهیابی ملی پوشان به مرحله دوم جام جهانی. شاید بهتر بود وزیر ورزش به جای دادن وعده و وعیدهای بدون محدودیت، مبلغ مشخصی را برای ملی پوشان در نظر بگیرد یا حتی برای دلگرمی و تزریق روحیه پیش از سفر به بحرین به اعضای تیم پاداش معینی اختصاص بدهد. درنهایت باید گفت شاید بهتر بود در این شرایط خاص، وزیر ورزش و هیئت همراهش اصلا در جزیره حاضر نمی‌شدند و سلطانی فر با یک تماس تصویری آنچه را که در نظر داشت، به بازیکنان تیم ملی و کادر فنی انتقال می‌داد؛ این حضور شلوغی آخرین تمرین تیم ملی در کیش را دوچندان کرده بود.

*دعوت غیرمنتظره از سیامک نعمتی 
تیم ملی با ۲۶ بازیکن راهی جزیره کیش شد و شب قبل از آخرین تمرین ملی پوشان، سیامک نعمتی با انتشار توئیتی خبر از بازگشتش به تیم ملی داد. این موضوع یکی دیگر از اتفاقات غیرمنتظره پیرامون اردوی تیم ملی بود که باعث تعجب خبرنگاران شد. اینکه اگر بازیکن تیم فوتبال پرسپولیس مدنظر کادر فنی قرار داشت، چرا مانند اردوهای قبلی در فهرست ابتدایی قرار نگرفت. در واقع دلیل این دعوت هنوز مبهم است و باید دید چه در سر کادر فنی تیم ملی می گذشته که این بازیکن را چهار روز پیش از اولین بازی تیم ملی به اردو فراخوانده است. با این دعوت و اضافه شدن سامان قدوس به سایر نفرات، تعداد بازیکنان حاضر در اردو به عدد ۲۸ رسید.

*کادر فنی و انتظارات بالاتر 
دراگان اسکوچیچ به خوبی می داند که این ۴ بازی تاثیر زیادی در سرنوشت کاری او در آینده خواهد داشت. خبرنگاران به دلیل اینکه تنها در ۲ تمرین تیم ملی در روزهای شنبه و یکشنبه در ۱۵ دقیقه ابتدایی حضور داشتند و طی این مدت هم درگیر انجام مصاحبه بودند، چیزی از شرایط فنی و بدنی تیم ملی دستگیرشان نشد، اما شاید این انتظار از سرمربی کروات تیم ملی به عنوان نفر اولی که مسئولیت شکست یا پیروزی بر شانه های او خواهد بود، وجود داشت که از ایجاد بی نظمی هایی که در همان ۱۵ دقیقه مشاهده کردیم، جلوگیری می‌کرد و حتی اگر مسئولان فدراسیون فوتبال در تصمیم گیری اشتباه عمل می کردند، او با مداخله شرایط را آنطور که مناسب تر می داند، تغییر دهد.

*ضعف سازماندهی؛ یک مشکل همیشگی
تیم ملی ایران و به طور کلی ورزش ایران طی سالیان گذشته بارها در آستانه آغاز رویدادهای مهم با مشکلات مربوط به سازماندهی مناسب مواجه بوده و گاها همین اشتباهات سبب ناکامی ورزشکاران ایرانی شده است. با این حال بوده‌اند تورنمنت‌هایی که ضعف سازماندهی را پیش از شروع آنها مشاهده کرده ایم، ولی نیروی انسانی توانمندی توانسته بر این مشکلات فائق بیاید و اتفاقات خوشی را در تاریخ ورزش ایران رقم بزند. تیم ملی فوتبال ایران نیز در این برهه ستاره های تاثیرگذاری را در اختیار دارد که نشان داده اند با توانایی های که از خود نشان داده اند، می‌توانند این بزنگاه تاریخی را نیز با موفقیت پشت سر بگذارند.

احمدرضا خلیلی

بیشتر بخوانید:

اعلام زمان کنفرانس‌های مطبوعاتی در گروه C

سهمیه دوم را برای ایران یا بحرین می‌گذاریم

 

 

تگ ها


تیم ملی ایران فوتبال ایران لیگ برتر خلیج فارس فوتبال