یک تساوی جنجالی؛ آشفتگی به مدد اینستاگرام!

استقلال در ادامه نتایج سینوسی خود، این بار مقابل پیکان متوقف شد تا باز هم منتقدین فرهاد مجیدی در فضای مجازی، علیه او و تیمش موضع بگیرند....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه ، پیکان در شرایطی به مصاف آبی های پایتخت رفت که با عبدالله ویسی طی ۶ بازی پیاپی، بی شکست مانده بوده و ۵۲۵ دقیقه نیز هیچ بازیکنی، نتوانست قفل دروازه هایراپتیان را بشکند تا این که علی کریمی این طلسم را پس از ۵۶۲ دقیقه شکست. تساوی ۱-۱ استقلال و پیکان باعث شد تا رکورد شکست ناپذیری استقلال مقابل خودرو سازان سفید پوش، به ۱۱ سال ارتقا یابد.


 غرور ناشی از پیروزی های پیاپی مقابل سپاهان و همچنین توجه بیش از حد به قرعه جام حذفی و دربی آینده، در توقف استقلال مقابل پیکان بی تأثیر نبود. شیخ دیاباته به رغم مصدومیت جزئی که داشت، به اصرار خودش در ترکیب اصلی استقلال قرار گرفت تا شاید دلخوری او بابت افشای قراردادش، تا حدی التیام یابد. فرشید اسماعیلی و ارسلان مطهری نیز به علت مصدومیت، همچنان غایب بودند. در غیاب مطهری، عملا انتخاب سیستم ۳-۳-۴ امکان پذیر نبود و زوج دیاباته- قائدی مجددا خط حمله قدرتمند استقلال را تشکیل دادند. به هر حال، استقلال با کسب این یک امتیاز، همچنان در رتبه دوم جدول باقی ماند تا برای کسب عنوان نایب قهرمانی لیگ برتر، چاره ای جز کسب هر سه امتیاز در مسابقه هفته آخر مقابل شاهین بوشهر نداشته باشد. اگر شاگردهای فرهاد مجیدی نتوانند در بوشهر پیروز شوند، آن گاه برای نایب قهرمانی می بایست منتظر عدم پیروزی تراکتور مقابل فولاد خوزستان در اهواز باشند.


با ذکر توضیحات فوق، اکنون ۵ پرده از بازی استقلال و پیکان را مورد بررسی قرار خواهیم داد:


پرده اول- نتایج سینوسی


روند کسب نتایج پُر فراز و نشیب استقلال، برای هواداران بسیار نگران کننده و آزار دهنده است. پس از پایان تعطیلات اجباری کرونایی، استقلال همیشه از عدام تداوم در نتایج خوب رنج برده و فقط یک بار توانست به دو برد پیاپی دست یابد. اگر چه برخی کارشناس ها فشردگی مسابقات و خستگی بازیکن ها را عامل این فراز و نشیب می دانند اما قطعا این دلیل برای اقناع هواداران اکتفا نمی کند. همین شرایط برای سایر تیم ها نیز وجود دارد از جمله تیم پرسپولیس که در همین روزهای فشرده لیگ، به ۱۰ برد پیاپی رسید و قهرمانی خود را بسیار زودتر از حد تصور، قطعی کرد. استقلال پس از پیروزی مقابل صنعت نفت، سپاهان (در لیگ) و سپاهان (در جام حذفی)، بلافاصله در بازی بعدی و به ترتیب مقابل تیم های نساجی، شهر خودرو و پیکان متوقف شد. بعد از آغاز مجدد لیگ، استقلال ۱۳ امتیاز را از دست داد و بدیهی است که همین غفلت ها، سرنوشت قهرمانی ها یا ناکامی ها را تعیین می کنند. یکی از دلایل موفقیت استقلال با آندریا استراماچونی، تداوم بازی های خوب و با کیفیت بود که در این روزها، تبدیل به کیمیا شده است.


پرده دوم- نقاط قوتی که تبدیل به ضعف شدند!


از جمله شاخصه های بارز استقلال در پیروزی های اخیر به ویژه مقابل سپاهان، خلق موقعیت های متعدد و ارائه بازی سرعتی بود اما یاران مجیدی مقابل پیکان، فقط یک شوت داخل چارچوب زدند و خبری از بازی سرعتی نبود. مجید نامجو مطلق اعتقاد دارد که پیکان به خوبی، عرض و عمق زمین را از استقلال گرفت. استقلال در ۳۰ دقیقه پایانی مسابقه نیز عملا اشتهای خود برای گلزنی را از دست داد و گویی که به تساوی مقابل پیکان راضی بود. برای تیمی که می خواهد در جمع مدعیان باشد، انگیزه، اشتهای گلزنی و هنر پیروز شدن، حرف اول و آخر را می زند اما آبی های پایتخت فاقد این شاخص ها در نیمه دوم بودند. در فوتبال مدرن، پرسینگ نقش به سزایی در موفقیت و کیفیت تیم ها دارد اما کیانوش رحمتی یکی از پیشکسوت های استقلال معتقد است که یاران مجیدی، پرس مناسبی را مقابل شاگردهای ویسی انجام ندادند و ریتم خوبی نداشتند. یک تیم هر چه قدر از لحاظ بدن سازی در شرایط بهتری باشد، برای اجرای پرسینگ نیز از توانایی بیشتری برخوردار خواهد بود. مشکلات بدنی استقلال تا حد زیادی طی دو ماه اخیر کاهش یافته اما در این مسابقه، شرایط دوندگی بازیکن ها بر خلاف چند بازی پیشین، از حد ایده آل به دور بود که البته فشردگی مسابقات و خستگی نیز بی تأثیر نیست. علیرضا اکبرپور معتقد است که به علت بازی دربی، بسیاری از بازیکن ها نگران ساق پای خود بودند و این مورد را نیز می توان به دلایل فوق الذکر اضافه کرد.


پرده سوم- تداخل وظایف در کناره ها!


فرهاد مجیدی در بازی جام حذفی مقابل سپاهان، از ۴ دفاع وسط تخصصی استفاده کرد و با بستن کناره های زمین، به خوبی از سد سپاهان و امیر قلعه نوعی گذشت اما در دیدار با پیکان، باز هم مشکلات در نقاط مختلف خط دفاعی به چشم آمد. وریا غفوری برای دومین بازی پیاپی در پُست هافبک راست به میدان رفت و محمد دانشگر همچون روزهای نخست حضورش در استقلال، در سمت راست خط دفاعی قرار گرفت. به نظر می رسید که تداخلی بین شرح وظایف یا عملکرد غفوری و دانشگر در جناح راست وجود داشت و گاهی دانشگر در نقاطی از زمین حضور می یافت که به غفوری تعلق داشت.


 برخی از هواداران استقلال از عملکرد دانشگر در این بازی راضی نبودند. تداخل این دو بازیکن باعث می شد تا خط دفاعی استقلال در ضد حملات دچار تزلزل شود و وریا نیز نتواند اقتدار همیشگی را در حرکات لب خط و سانتر از جناح راست، به معرض نمایش بگذارد. همان طور که می دانید، دانشگر در تمرینات ماه گذشته نیز بابت همین پیشروی های گاه و بی گاه، مورد انتقاد دو بازیکن با تجربه استقلال قرار گرفته بود که در نهایت، جنجال های زیادی به همراه داشت. استقلال در جناح چپ خط دفاعی نیز مشکلات متفاوتی داشت. توپ های زیادی به هروویه میلیچ سپرده نمی شد و عملا او امکان نفوذ از چپ را نداشت و معمولا به هنگام حرکات لب خط، خیلی دیر به عقب بر می گشت و همین مسئله باعث شد تا جناح چپ خط دفاعی استقلال، چندین بار در نیمه اول خالی شده و حتی در صحنه گل پیکان نیز، ابراهیمی به راحتی توانست از همین جناح یک توپ عالی را برای فراز امامعلی سانتر کند. وقتی جناحین خط دفاعی استقلال از ضرباهنگ مناسب در حرکات رفت و برگشتی برخوردار نباشند، طبیعی است که نباید از کل خط دفاعی این تیم نیز توقع بیشتری داشت. خط دفاعی استقلال همچون دیدار با شهر خودرو و نساجی، ضعف مفرطی در ضد حملات سرعتی و توپ های هوایی داشت.


تغییرات مداوم بازیکن ها در خط دفاعی و یا تغییرات پیاپی شرح وظایف و محل بازی مدافعان استقلال، یکی از مهم ترین دلایل برای عملکرد ضعیف خط دفاعی است و هیچ چیز بهتر از آمار گل های خورده، نمی تواند این ضعف مفرط در فاز تدافعی و دفاع تیمی شاگردهای مجیدی را نشان دهد. استقلال معمولا خیلی راحت گل می خورد و در این بازی هم بعد از دریافت گل، خط دفاعی استقلال تا چند دقیقه بسیار آشفته بود.


پرده چهارم- یک ستون، یک فرمانده!


آن روز که کارلوس کی‌روش به تقدیر از روزبه چشمی پرداخت، شاید خیلی ها از جمله بسیاری از هواداران استقلال نیز حرف مرد پرتغالی را باور نمی کردند اما این روزها چشمی به پختگی فوق العاده ای رسیده و یک رهبر تمام عیار برای خط دفاعی استقلال است. اگر چه خط دفاعی استقلال عملکرد خوبی نداشته اما این بدان معنی نیست که تک تک مدافعان این تیم، ضعیف یا بی کیفیت هستند بلکه عملکرد فردی آنها بد نیست. ضعف اساسی خط دفاعی استقلال، در دفاع تیمی است و بسیاری از کارشناس ها به این موضوع اشاره کرده اند. وقتی کی‌روش تصمیم گرفت که چشمی را از پُست هافبک دفاعی به قلب خط دفاع انتقال دهد، انتقادات زیادی به این مربی و همچنین به عملکرد خود چشمی صورت گرفت که البته بسیاری از این انتقادات، وارد بود زیرا روزبه چشمی برای تطبیق با پُست جدیدش، به ماه ها و حتی بیش از یک سال نیاز داشت. خیلی ها می گفتند که او باید به هافبک دفاعی باز گردد تا دوباره به همان بازیکن با کیفیت گذشته تبدیل شود اما مجیدی نیز همچون استراماچونی و کیروش، از این بازیکن در قلب خط دفاع بازی گرفت و اکنون می توان کیفیت فوق العاده چشمی را به چشم دید. به راستی که او، ستون خط دفاعی استقلال در این روزهاست.


اما استقلال هر گاه یک فرمانده در میانه زمین داشته، نتایج خوبی گرفته است. وقتی که امید ابراهیمی فرمانده معروف آبی ها، این تیم را ترک کرد، جای خالی یک فرمانده به شدت احساس می شد. علی کریمی این روزها تبدیل به همان فرمانده گمشده در میانه زمین شده و کیفیت بازی هایش، حیرت انگیز است. کریمی را نباید صرفا یک هافبک دفاعی از جنس بازیکن های جنگنده و تخریبی پنداشت بلکه او می تواند همچون دوران حضورش در سپاهان، در نقش یک پاسور، بازیساز از عقب، توپ پخش کن، مغز متفکر، تعیین کننده نبض بازی، طراح، گل ساز و حتی گلزن ظاهر شود. کریمی مقابل پیکان، برای دومین بازی پیاپی توانست طی یک حرکت ترکیبی و با یک شوت زمینی سر ضرب از حوالی محوطه جریمه، گلزنی کند. حضور مسعود ریگی در کنار او باعث شده تا کارهای تخریبی و دفاعی به ریگی سپرده شود و کریمی فضای بیشتری را به دست آورده و در پخش توپ، حفظ توپ و فاز هجومی، مشارکت بیشتری داشته باشد. ۱۱۵ لمس توپ، ۸۹% دقت پاس و یک گل زده باعث شد تا عملکرد عالی کریمی تکمیل شود. هیت مپ بازی نشان داد که او در همه جای زمین حضور داشت.


پرده پنجم- جنجالیه جنجالی!


اگر چه محمد دانشگر در چند بازی اخیر، کیفیت فنی خوبی داشت اما برای دومین بار طی دو هفته اخیر، از اردوی استقلال اخراج شد. نمایش نه چندان مناسب  و سپس مصدومیتش باعث شد تا دانشگر در نیمه دوم تعویض شود. او که سابقه برخوردهای نامناسب در تیم را دارد ، سپس به دخالت در موضوع تدارکات تیم و نبود او در رختکن پرداخت که نه ارتابطی به او داشت و نه چیز مهمی بود.


دخالت دانشگر در این موضوع، اختلافاتی را به وجود آورد که از رختکن به اتوبوس و سپس به اینستاگرام کشیده شد. استوری جنجالی دانشگر در نیمه های شب، همه چیز را به هم ریخت. او باز هم جنجال آفرین اردوی تیمش بود و برای سومین بار در این فصل، از اردوی استقلال کنار گذاشته شد. اول این که هر مربی حق دارد که خودش تصمیم بگیرد چه کسانی باید داخل رختکن حضور یابند و هیچ بازیکنی حق ندارد که در این موضوع دخالت کند. البته جا گذاشتن چند بازیکن از اتوبوس، جای دفاع ندارد و هیچ توجیهی برای آن پذیرفتنی نیست. به نظر می رسد که همه این نوع مشکلات، بسیار راحت تر قابل حل هستند و معمولا در همه تیم ها نیز رازهای زیادی درون رختکن وجود دارند اما این رازهای مگو در همان رختکن باقی می مانند.


اگر این رازها به اتوبوس کشیده شد، قطعا مجموعه اداره تیم در آن  مقصر است و وظیفه او بود که چنین مشکلی را مدیریت می کرد و اگر این رازها به فضای مجازی کشیده شد، قطعا آن بازیکنی مقصر است که به خود جرأت می دهد تا در اعماق نیمه شب، به جای استراحت، در اینستاگرام چرخ بزند و محرمانه ها را بر ملا سازد و جنجال به پا کند!


 البته با نگاهی ژرف تر، باز هم می توان نتیجه گرفت که جای یک مرد با تجربه، کار کشته و کاریزماتیک با هر عنوان و پُست، روی نیمکت استقلال و در کنار فرهاد مجیدی، برای مدیریت این نوع حواشی بسیار لازم است اگرچه در فوتبال حرفه ای، همیشه حق با مربی است و بازیکن باید مطیع محض باشد حتی اگر از پیشنهادهایی وسوسه انگیز با بوی نفت به مشامش برسد!


محمدرضا شعاعی

بیشتر بخوانید:

قایدی: حرف های داور شیخ را بهم ریخت

هافبک تیم فوتبال استقلال در کمیته انضباطی

 

 

تگ ها


استقلال تهران فوتبال ایران محمد دانشگر پیکان تهران استقلال استقلال-پیکان تهران لیگ برتر خلیج فارس فوتبال