یک فصل کامل به سولسشر زمان بدهید

منچستریونایتد در آخرین بازی خود مقابل لسترسیتی گرچه به پیروزی رسید اما سولسشر سرمربی این تیم همچنان زیر فشار سنگین انتقادات قرار دارد، انتقاداتی که شاید در این مقطع چندان منصفانه به نظر نرسد....

به گزارش مدال؛ پیش از تعطیلات ملی و در شروع فصل جدید لیگ برتر انگلیس، «اوله‌گونار سولسشر» ضعیف‌ترین شروع منچستریونایتد در 27 سال اخیر لیگ برتر را با یک پیروزی، دو تساوی و یک شکست رقم زد اما وقفه رقابت‌های باشگاهی برای او فرصتی شد تا نفسی تازه به کالبد تیم تحت رهبری‌اش بدمد. شیاطین‌سرخ در هفته پنجم لیگ برتر توانستند در دیداری حساس و حیاتی، لسترسیتیِ سرسخت را شکست دهند و حالا به لطف این 3 امتیاز، جمع اندوخته‌های خود را به عدد 8 رساندند و به رده چهارم جدول رده‌بندی صعود کردند.

در وانفسای این وقفه و انجام بازی‌های ملی و زمانی که سولسشر به دنبال آرامش و پیدا کردن راه‌حل جهت برگشت به مسیر موفقیت و پیروزی بود؛ «نمانیا ماتیچ» در آستانه دیدار تیم‌های ملی صربستان و پرتغال با رسانه‌ها صحبت کرد و به خبرنگاران گفت: «سرمربی باید برای تیم تصمیم بگیرد و تیم برای قهرمانی بجنگد. اگر تیم موفق به کسب پیروزی نشود، مسئولیتش با سرمربی است.»

ماتیچ حرف کاملاً درستی زد؛ «اوله‌گونار سولسشر» سرمربی نروژی شیاطین سرخ مسئول تمام نتایج تیمش به حساب می‌آید و به همین دلیل نیز در هفته‌های اخیر هواداران یونایتد بارها او را مورد انتقاد قرار دادند. من‌یونایتد در حالی برابر لسترسیتی به میدان رفت که روباه‌ها تا پایان هفته چهارم لیگ برتر انگلیس در رتبه سوم جدول قرار داشتند و شکست در این جدال می‌توانست شرایط شیاطین‌سرخ و در راس آن سولسشر را وخیم‌تر از پیش کند اما پنالتی «مارکوس رشفورد» به منزله خروج موقت سرخ‌های شهر منچستر از بحران بود.

من‌یو برابر لسترسیتی به چهارمین پیروزی خود در 17 بازی اخیرش رسید و جالب است بدانید از دور برگشت مرحله یک‌هشتم نهایی فصل گذشته رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا - که پاری‌سن‌ژرمن را در فرانسه شکست دادند - هنوز نتوانسته‌اند خارج از اولدترافورد به پیروزی برسند. به همین دلیل می‌توان حدس زد که اگر شاگردان سولسشر موفق به شکار روباه‌ها نمی‌شدند، هواداران حتی شایستگی‌های یونایتد برای حضور در جمع TOP 6 را نیز زیر سوال می‌بردند.

اوله که فصل گذشته در ابتدا عملکرد درخشانی داشت، حالا جایگاهش به شدت متزلزل شده است؛ حتی در هفته‌های اخیر هشتگ #OleOut در شبکه‌های اجتماعی به خصوص در «توئیتر» بارها مورد بازنشر قرار گرفته و این نشان می‌دهد که هواداران در فضای مجازی خواهان تغییر هستند. البته در سکوهای «اولدترافورد» به اندازه فضای مجازی، این موج منفی علیه سرمربی تیم وجود ندارد اما همگان می‌دانند که چند نتیجه ضعیف می‌تواند موج منفی فضای مجازی را به سکوهای پر شور «تئاتر رویاها» نیز تزریق کند.

«اندی لانگموئیر» که بلیت تمام بازی‌های خانگی منچستریونایتد را خریده است و به بیشتر مسابقات خارج از خانه این تیم می‌رود، درباره سولسشر می‌گوید: «اوله فاکتور حس خوب را به یونایتد بازگرداند و می‌توانیم تلاش او برای بازگرداندن هویت و سبک بازی تیم را مشاهده کنیم. ما هویت‌مان را زیر نظر مربیان سابق از دست دادیم. او هنوز مربی کم‌تجربه‌ای‌ست ولی بازیکنان خوب ما تا این مقطع از فصل خریدهای او هستند. به او باید زمان داد، می‌دانیم نتایج خوب نبوده اما باید زمان داد تا به ثبات رسید. ترکیب تیم کامل نیست، لیگ اروپا هم در راه است. از بیرون وضعیت روبراه به نظر نمی‌رسد. مشکل بزرگتر، فرای مربی است؛ ما به یک مدیر ورزشی نیاز داریم و اگر به زودی شخصی کاربلد برای این پست انتخاب نشود، نه فقط اوله بلکه مشکلات با خانواده وودوارد هم جدی‌تر خواهد شد. همه از شرایط و موج منفی در فضای مجازی با خبر هستیم و بسیاری از ما می‌دانیم که مسبب اصلی مشکلات عدم مدیریت صحیح است اما در عین حال از سرمربی تیم انتظار داریم مشکلات را با مدیریت در میان بگذارد و خواهان پاسخگویی آنها به خود و هواداران باشد.»

این روزها صحبت از بازگشت «ادوین فن‌در‌سار» به «اولدترافورد» به عنوان مدیر ورزشی منچستریونایتد جدی شده و اگر چنین شود کمک شایانی برای سولسشر خواهد بود. اوله از شرایط سکوها نگران است و اکنون متوجه ناراحتی هواداران متعصب یونایتد نیز شده ولی او باید پیش از هر چیز دیگری به پیشرفت و سبک بازی تیمش بیاندیشد و مسئولیت رفع برخی از نگرانی‌های خود را به مدیر ورزشی تیم واگذار کند. نکته امیدوارکننده اینجاست که نشانه‌هایی از موفقیت و پیشرفت در جدال برابر لستر در یونایتد مشهود بود و طبق برخی الگوریتم‌ها شیاطین‌سرخ اکنون با کسب این 3 امتیاز، از آنچه انتظار می‌رفت امتیاز بیشتری تا این مقطع فصل به دست آورده‌اند.

با این وجود این آمارها به سولسشر در رسانه‌ها و نزد مردم کمکی نخواهد کرد. سرمربی نروژی شیاطین سرخ پس از تساوی یک بر یک برابر تیم ساوتهمپتون در صحبت‌های خود به ضعف تیمش اعتراف کرد و به خبرنگاران گفت: «گاهی اوقات به گل‌های اتفاقی هم نیاز داریم. با دقت نبودیم، باید بازی را می‌بردیم اما نبردیم.»

شخصی که با نتایج قضاوت می‌شود، سرمربی تیم است و به همین خاطر اوله در رختکن و پشت در‌های بسته به بازیکنانش سخت گرفت و گفت: «خجالت‌آور است که برخی توپ‌ها را به گل تبدیل نمی‌کنید. بازیکن حرفه‌ای هستید و باید در چنین مواقعی بی‌نقص ظاهر شوید.»

اوله در تابستان به دو مدافعی که نیاز داشت رسید اما در خط هافبک و حمله، نه تنها موفق به جذب بازیکنان مد نظرش نشد بلکه چند ستاره دیگر خود را نیز از دست داد. اهداف اصلی او «جیدن سانچو» و «پائولو دیبالا» بودند که عدم جذب آنها به برنامه‌های اوله ضربه مهلکی وارد کرد. فراموش نکنید او بازیکنانی را در ترکیب تیمش می‌خواهد که در پروژه‌ای بلند مدتش بتوانند ایفای نقش کنند. به همین دلیل است که منابع نزدیک به باشگاه می‌گویند پس از جدایی «روملو لوکاکو» و «الکسیس سانچز» هنگامی که باشگاه قصد جذب رایگان «فرناندو یورنته» را داشت، سولسشر به مخالفت پرداخت زیرا نگران بود حضور یورنته راه استعداد جوانی همچون «میسون گرینوود» را سد کند.

یکی از هواداران متعصب شیاطین سرخ درباره شرایط تیم صحبت کرد و گفت: «مدیران اوله را نا امید کردند. او خواهان جذب سانچو بود. او یک هافبک جدید می‌خواست! فصل سختی‌ست و شاید حتی دهم شویم. هواداران شروع به هو کردن سولسشر کرده‌اند اما من فعلاً پشت او هستم و از اوله حمایت می‌کنم اما این حمایت ابدی نیست. قطعاً کسب چند پیروزی می‌تواند شعله‌های آتش را کمی کاهش دهد اما برای خاموش کردن این آتش تداوم نتایج خوب در کنار ارائه بازی جذاب و تماشاگرپسند الزامی است.»

جایگاه اوله حالا با کسب پیروزی برابر لستر تا حدودی امن شده، هواداران به صورت موقت از سردادن شعار علیه او دست برداشته‌اند و از باشگاه خبری مبنی بر تصمیم جهت ایجاد تغییرات در کادرفنی به گوش نمی‌رسد. ضمن اینکه حتی اگر همین لحظه شمارش معکوس اخراج اوله آغاز شود نیز مربی مناسبی در دسترس شیاطین‌سرخ نیست و قطعاً مربی جایگزین بهتر از او هم عمل نخواهد کرد! به همین دلیل یونایتدی‌ها برای بازگشت به دوران شکوه و طلایی خود، باید حداقل یک فصل کامل به سولسشر زمان بدهند و پیشرفت تیم را ببینند.

بیشتر بخوانید:

معاوضه بزرگ بین رئال و منچستریونایتد در تابستان 2020

تگ ها


اوله گونار سولسشر منچستریونایتد شیاطین سرخ لیگ برتر انگلیس فرصت به سولسشر فوتبال جهان یادداشت اختصاصی منچستر یونایتد لیگ برتر فوتبال