یک قلب بزرگ برای جهانبخش که دوست دارد بماند!

این منصفانه است اگر بگوییم علیرضا جهانبخش در دو فصل حضورش در برایتون هنوز آنطور که همه انتظار داشتند نتوانسته به موفقیت برسد....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، دو گل و صفر پاس گل در ۳۶ بازی ، نمی تواند آمار خوبی برای بازیکنی باشد که در تابستان ۲۰۱۸ با ۱۷ میلیون پوند رکورد نقل و انتقالات باشگاه را شکست. این گزارشی است که سایت ۹۰min در ارتباط با شرایط وینگر ایرانی تیم برایتون منتشر کرده است. در این گزارش آمده است:" جهانبخش از آلکمار به برایتون آمد؛ تیمی که او ۲۱ گل برایش در یک فصل به ثمر رسانده و عنوان آقای گلی فصل ۲۰۱۷/۲۰۱۸ لیگ هلند را به دست آورد. با وجود علاقه شدید لستر که او را جانشینی برای ریاض محرز که به منچستر سیتی رفته بود می دید ، در یک انتقال جالب به برایتون پیوست.

علیرضا جهانبخش در فصل ۲۰۱۷/۲۰۱۸ توانست با لباس آلکمار آقای گل لیگ هلند شود


تاریخ نشان داده که ورود بازیکنان از هلند به فوتبال انگلستان همیشه یک تجارت پرریسک بوده است. در کنار لوئیزسوارز و رود فن نیستلروی که توانستند در فوتبال انگلستان بدرخشند، بازیکنانی مثل وینسنت یانسن، ممفیس دپای و ریکی ون ولفسوینکل هم بوده اند.


خود برایتون نیز قبلا چنین نقل و انتقالی داشته است. شش ماه قبل از ورود جهانبخش ، این باشگاه ۱۴ میلیون پوند برای یورگن لوکادیا برای انتقال از آیندهوون هزینه کرد.  بازیکنی که در نهایت بی سر و صدا به تیم سین سیناتی در فوتبال ایالات متحده رفت. الویس مانو، دنی هولا و رولند برگکمپ دیگر واردات ناکام هلندی باشگاه برایتون در سال های گذشته بوده اند.

یورگن لوکادیا  مهاجم هلندی که قبل از جهانبخش با ۱۴ میلیون پوند از آیندهوون به برایتون آمد اما خرید موفقی نبود و در نهایت از این تیم جدا شد

وینگر ایرانی با مبلغ ۱۷ میلیون پوند و در حالی که از لستر سیتی پیشنهاد جدی برای جانشینی ریاض محرز داشت به برایتون پیوست


شاید تا الان دیوی پروپر تنها انتقال مستقیم موفق از فوتبال هلند دریک دهه گذشته برای برایتون بوده است. جالب خواهد بود که ببینیم یوئل ولتمن که در تابستان با ۹۰۰ هزارپوند از آژاکس به این تیم پیوست چه عملکردی خواهد داشت.


اما برای جهانبخش اتفاقاتی که رخ داده نیز تاثیرگذار بوده اند. در فصل ۲۰۱۸/۲۰۱۹ او در ۲۴ بازی گل و پاس گلی نداشت. کریس هیوتون سرمربی برایتون با تاکتیک های تدافعی اش باعث شد که این مهاجم با استعداد نتواند توانایی هایش را نشان بدهد. اما انتصاب گراهام پاتر در تابستان گذشته را می توان به معنای نادیده گرفتن پتانسیل بالای جهانبخش دانست. این مربی جهانبخش را از ابتدای لیگ بازی نداد تا اینکه در بازی برابر بورنموث او با گلی که زد در پیروزی دو صفر تیم نقش کلیدی ایفا کرده و سه روز بعد از آن نیز با یک ضربه برگردان حیرت انگیز دروازه چلسی را باز کرد.گلی که می توانست بهترین گل فصل هم باشد.

لحظه به ثمر رسیدن گل علیرضا جهانبخش به چلسی تنها لحظاتی بعد از حضورش در زمین. گلی که می توانست عنوان زیباترین گل فصل انگلستان را هم به دست بیاورد


 بعد از به ثمر رساندن دو گل در دوبازی ، این امید وجود داشت که جهانبخش به ترکیب اصلی برسد. او به پاتر نشان داده بود که چه توانایی دارد و چه کارهایی می تواند انجام بدهد. او راه افتاده بود و با نزدیک شدن به فرم دوران آلکمار برایتون را متقاعد کرد که ارزش هزینه ای که برایش کرده اند را دارد.اما این اتفاق هرگز نیفتاد.


این بازیکن تا پایان فصل ۲۰۱۹/۲۰۲۰ فقط سه بازی در لیگ برتر در ترکیب اصلی و ۷ بازی دیگر را از روی نیمکت آغاز کرده بود. نکته قابل توجه اینجا است که حتی زمانی که قانون ۵ تعویض در ۹ بازی پایانی اجرا شد ، جهانبخش تنها ۲۱ دقیقه فرصت بازی پیدا کرد. ۲۰ دقیقه در بازی که با شکست سنگین برایتون برابر منچستر سیتی  همراه بود و ۱ دقیقه در بازی آخر برابر برنلی که برایتون بازی را دو بر یک برد.


اما بهانه ناامیدکننده ای که برای بازی نکردن جهانبخش در فصل ۲۰۱۹/۲۰  استفاده شد این بود که گراهام پاتر در ترکیبش از وینگر استفاده نکرده است و بنابراین جایی برای حضور جهانبخش در ترکیب نبوده است. اما این اصلا درست نیست. پاتر در این فصل در بعضی مواقع ۲-۴-۴ بازی کرد هرچند به مراتب تعداد کمتری نسبت به روش های مورد علاقه اش ۲-۲-۲-۴ و یا ۳-۴-۳ که در ابتدای فصل بیشتر به کار گرفت. این ادعا که جهانبخش به دلیل اینکه برایتون از عرض و کناره ها استفاده نمی کند در ترکیب قرار نمی گیرد نیز ادعای درستی نیست چرا که این بازیکن در آلکمار در سمت راست در سه پست مختلف استفاده شده است. ضمن اینکه در روش ۳-۴-۳ و یا ۳-۳-۴ پاتر نیز جهانبخش می توانست بازی کند.


به نظر می رسد که مشکلات جهانبخش به جای مشکلات تاکتیکی ، از این واقعیت ناشی می شود که پاتر او را نمی خواهد. اگر او به بازی جهانبخش اعتقاد داشت دستکم این بازیکن روی نیمکت می نشست. پاتر مربی است که دنبال انعطاف پذیری تاکتیکی است و غالبا بازی را با یک شکل شروع و با اشکال دیگربه پایان می رساند. اگر پاتر این وینگر ایرانی را دوست داشت پس این بازیکن نباید برای انجام اولین دقایق بازی اش در لیگ تا ماه دسامبر منتظر می ماند.

گراهام پاتر که حضورش در برایتون به معنای نادیده گرفتن پتانسیل بازیکنی مثل علیرضا جهانبخش بود؛ مربی که برخلاف حرف هایش انگار به ستاره ایرانی اعتقادی ندارد


شاید به نظر برسد که یک مهاجم ۱۷ میلیون پوندی که در ۳۶ بازی فقط دو گل زده است می تواند هدف اعتراض و موجب ناامیدی هوادران باشد؛ جهانبخش در ۱۸ ماه اول کار خودش در برایتون با انتقادات زیادی روبرو شد.اما وقتی او مقابل بورنموث گلزنی کرد شرایط برایش تغییر کرد. وقتی در سومین دقیقه بازی ضربه او به تور دروازه چسبید ، این مهاجم ایرانی روی زمین زانو زد و به خاطر اولین گلش در لیگ برتر اشک ریخت.


فوتبالیست موفق شدن در لیگ برتر به وضوح برای جهانبخش معنا دارد و نگرش او در این مدت مثال زدنی بود. در حالی که خیلی از بازیکنان با خوشحالی در چنین شرایطی می نشینند و دستمزد هفتگی شان را می گیرند اما جهانبخش هیچگاه از عدم بازی کردن شکایت نکرده و تنها به تلاش برای به دست آوردن جایگاهش تلاش کرد.

لحظه ای بعد از اولین گل جهانبخش در لیگ برتر انگلستان در برابر بورنموث که او از فرط احساسات اشک ریخت.


او تمام تمرکزش را گذاشت و برای به دست آوردن فرصت دوباره سخت تلاش کرد.در این میان توجه بسیار زیاد رسانه های فوتبال ایران در ارتباط با حضور یکی از بازیکنان این کشور در لیگ برتر قابل توجه است و همه دائما از او درباره آینده اش سوال می کنند؛ پاسخ او هم همیشه یکسان است: هیچ تمایلی به ترک برایتون ندارد چرا که می خواهد خودش را در فوتبال انگلستان اثبات کند.

نگرش جهانبخش قابل تحسین است اما اکنون شرایط در حال نزدیک شدن به جایی است که ممکن است جدایی به نفع طرفین باشد. آژاکس مشتری جدی او است و به نظر می رسد بازگشت به فوتبال هلند می تواند کمک کند تا جهانبخش دوباره به روزهای درخشان بازگردد چرا که نمی توان امیدواری زیادی داشت که او در برایتون راه به جایی ببرد. آنطور که پیدا است شانس او برای فصل ۲۰۲۰/۲۰۲۱ هم در برایتون کم است چرا که احتمالا گراهام پاتر در ترکیب سه نفره خط جلو از لوئیس دانک، آدام وبستر و بن وایت استفاده کند.


برای انتقال جهانبخش اما این باشگاه باید بپذیرد که ضرر قابل توجهی خواهد کرد. هیچ باشگاهی ۱۷ میلیون پوندی که برایتون هزینه کرده را نخواهد داد. این موضوع می تواند باعث شود که برایتون برای جدایی او بی میلی نشان بدهد.


علیرغم پیامدهای مالی اما برایتون باید اجازه خروج جهانبخش را در یک انتقال معقولانه بدهد. نگرش و حرفه ای بودن جهانبخش در سطح بسیار خوبی است اما اگر پاتر احساس می کند که جهانبخش به اندازه کافی خوب نیست، پس او لیاقت آن را دارد که در باشگاهی حضور داشته باشد که فرصت های بیشتری را در اختیارش قرار بدهد.

بیشتر بخوانید:

صحبتهای جهانبخش درمورد حواشی حضورش در برایتون

روایت جهانبخش از جلسات خشن با سرمربی برایتون!

 

 

تگ ها


برایتون علیرضا جهانبخش فوتبال