یک مدرس دانشگاه: فدراسیون همگانی باید سبک زندگی مردم را تغییر دهد

یک استاد دانشگاه با توجه به تعطیلی باشگاه ها گفت: فدراسیون ورزش های همگانی باید سبک زندگی مردم را تغییر دهد....

حسینی خطیبی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره نقش ورزش همگانی در تحرک مردم گفت: تحرک یکی از موضوعات بسیار مهم در جوامع امروزی است. سبک زندگی مردم تغییر کرده و آنها بیشتر در دفاتر کار پشت میزها می نشینند به همین دلیل دچار فقر حرکتی شده اند، یعنی میزان حرکت افراد در طول روز بسیار کمتر از آن چیزی است که باید به صورت استاندارد باشد.

مدرس دانشگاه در ادامه تأکید کرد: فاصله افراد تا محل کار بیشتر شده به همین دلیل مردم مانند قدیم پیاده به محل کار نمی روند و از حمل و نقل عمومی استفاده می کنند، بنابراین رفتارهایی مانند نشستن بسیار بیشتر از حرکت، پیاده روی و حرکت های بدنی اتفاق می افتد.

وی اظهارداشت: همین باعث شده تا افراد عوارضی مانند اضافه وزن، اختلالات ستون فقرات که به دلیل کمبود ورزش، عضلات تضعیف می شود پیدا کنند. اینها زمینه ساز برای بیماری های قابل پیشگیری است. بسیاری از بیماری ها در اثر بی حرکتی و کم تحرکی رخ می دهند که در نهایت بروز این بیماری ها می تواند خطرآفرین باشد.

خطیبی تأکید کرد: فعالیت فقط این نیست که مردم به باشگاه ورزشی بروند، بلکه باید یاد بگیرند سبک زندگی خود را تغییر دهند. برای مثال بیشتر پیاده روی کنند و از پله به جای آسانسور استفاده کنند.

وی درباره نقش فدراسیون همگانی نیز گفت: بیشترین نقش فدراسیون، اطلاع رسانی، آگاهی رسانی و ترغیب است. مردم باید بسیاری از اطلاعات را از فدراسیون آموزش ببینند. بهترین مرجع نیز از لحاظ علمی برای کمک، فدراسیون است. پس فدراسیون ورزش های همگانی می تواند نقش ترغیبی و ترویجی داشته باشد. به نظر می رسد اقدامات خوبی در این زمینه آغاز شده است اما برای اینکه بدانیم چقدر تأثیرگذار بوده باید آمار را در اختیار داشته باشیم.

خطیبی درباره کرونا و تعطیلی باشگاه ها نیز گفت: باشگاه ها مراکزی برای ترغیب و محلی برای ورزش هستند. جدا از بحث مشکلات اقتصادی که برای باشگاه ها به وجود آمده اما نکته این است که ورزش همگانی به یک فضای خاص نیاز ندارد، بلکه همه افراد در همه زمان ها و مکان ها می توانند ورزش کنند.

مدرس دانشگاه ادامه داد: یعنی فرد در هر لحظه که تصمیم بگیرد می تواند ورزش کند. از پله به جای آسانسور استفاده کند که این نقش بسیار مهمی در تحرک شما ایجاد خواهد کرد یا در محیط کار هر نیم ساعت یک بار بایستد و یا راه برود. حتی فرد می تواند به صورت ایستاده کارهایش را انجام دهد، اینها همه نیاز به آموزش دارد، علیرغم اینکه باشگاه ها تعطیل هستند اما افراد می توانند سبک زندگی خود را تغییر دهند و فدراسیون ورزش های همگانی باید به مردم تغییر سبک زندگی را آموزش داده و راهکارهایی در این زمینه ارائه دهد.

تگ ها


حسین خطیبی مدرس دانشگاه فدراسیون ورزش همگانی ویروس کرونا