یک پنالتی با نقش آفرینی نکونام و مجیدی (عکس)

فرهاد مجیدی و جواد نکونام در حالی امروز در فینال جام حذفی به مصاف هم می روند که این دو نفر، در آخرین قهرمانی استقلال در لیگ برتر نقش ویژه ای داشته اند....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، این فصل از رقابت های فوتبالی در ایران، امروز به پایان می رسد. استقلال و فولاد با غلبه بر تمامی حریفان خود راهی دیدار فینال جام حذفی شده اند و هر دو تیم از انگیزه های فراوانی برای غلبه بر حریف و به دست آوردن جام قهرمانی برخوردارند.


پس از دیدار برگشت دو تیم در لیگ نوزدهم که با حواشی زیادی همراه بود، استقلال 9 نفره که فرهاد مجیدی را نیز به دلیل اخراج در کنار زمین نداشت، مغلوب فولادِ نکونام شد و پس از آن دیدار بود که حاشیه ها و جنگ سرد میان دو باشگاه به اوج خود رسید که در این میان نیز رابطه مجیدی و نکونام به سمت سردترین حالت ممکن رفت.


اما نکونام و مجیدی در حالی امروز برای بالا بردن جام قهرمانی تلاش می کنند که 8 سال قبل این دو مربی با لباس استقلال موفق شدند آخرین قهرمانی آبی پوشان در لیگ برتر را به ارمغان بیاورند. در تاریخ 15 اردیبهشت سال 1392 یکی از آن روزهای عجیب فوتبال ایران است، جایی که در یک روز و به فاصله تنها چند ساعت فوتبال ایران قهرمان دو جام خود را شناخت، امری که پیش‌ازاین یا سابقه نداشت یا اگر داشت ما یادمان نمی‌آید.


استقلال در اهواز میهمان فولادی بود که حسین فرکی هدایتش را برعهده داشت و شاگردان امیر قلعه نویی در صورت کسب پیروزی، با افزایش فاصله خود با سپاهان رده دومی، در فاصله یک هفته تا پایان لیگ دوازدهم قهرمانی اش را قطعی می کرد و در همان زمان و در تهران، زردپوشان اصفهانی در فینال جام حذفی به مصاف پرسپولیس می رفتند.

 

جواد نکونام سرمربی امروز فولاد که فصل موفقی را پشت سر گذاشته بود، پشت این ضربه پنالتی ایستاد. او با ضربه ای دقیق دروازه ارشاد یوسفی را باز کرد و تیمش را پیش انداخت تا استقلال در آستانه کسب عنوان قهرمانی لیگ دوازدهم قرار بگیرد. اما دقایقی بعد همه چیز در حال از دست رفتن بود.

 

لوسیانو پریرا مهاجم فولاد که سخت در پی زدن گل تساوی بود، پس از ورود به درون محوطه جریمه، با خطای مهدی رحمتی سرنگون شد و محسن ترکی نیز بلافاصله در سوت خود دمید و یک خطای پنالتی به سود خوزستانی ها اعلام کرد. مهدی نوری مدافع آن روز فولاد قلب خط دفاعی را رها کرد و برای زدن پنالتی و به تساوی کشاندن بازی جلو آمد اما ضربه او قلب آسمان را شکافت تا بهترین فرصت فولاد برای زدن گل تساوی به هدر برود.


در ادامه تلاش فولادی ها برای زدن گل مساوی بی نتیجه بود و استقلال به لطف تک گل نکونام از روی نقطه پنالتی که با تیزهوشی و فرصت طلبی مجیدی به دست آمده بود، عنوان قهرمانی را از آن خود کرد. به فاصله چند ساعت از این بازی، سپاهان در تهران با غلبه بر پرسپولیس، عنوان قهرمانی جام حذفی را از آن خود کرد تا پس از شکست رقیب دیرینه، کام استقلالی ها شیرین تر از قبل شود.

در آن فصل فرهاد مجیدی و نکونام از ارکان اصلی قهرمانی استقلال در لیگ برتر بودند. از آن روز تاکنون، آبی پوشان در راه رسیدن به قهرمانی در لیگ ایران ناکام بوده اند و موفق به تکرار این عنوان نشده اند. حالا دو عامل اصلی آخرین قهرمانی استقلال در لیگ برتر، برای فتح جام حذفی روبروی همدیگر قرار خواهند گرفت.


البته در آن فصل از رقابت های لیگ برتر، مجیدی تنها 11 بازی برای استقلال انجام داد چرا که دیر به تیم اضافه شد او اما سه بار در لیگ برتر برای استقلال گلزنی کرد. او در هفته بیست و چهارم به پیکان، بیست و پنجم به راه آهن و بیست و هفتم به صنعت نفت آبادان گل زد. مجیدی سه گل هم در لیگ قهرمانان آسیا برای استقلال به ثمر رساند و در بازی برابر تیم های الریان و العین در مرحله گروهی و در برابر الشباب عربستان در مرحله یک هشتم نهایی گلزنی کرد. نکته جالب اینجا است که در تمام بازی هایی که مجیدی گل زد استقلال برنده بازی شد.

 

اما جواد نکونام هم در استقلال لیگ دوازدهم فصل موفقی داشت. او در 27 بازی لیگ برتر 5 گل برای استقلال زد. گل های او در بازی برابر فولاد (2گل)، فجر سپاسی، تراکتور و گهر زاگرس در لیگ برتر به ثمر رسیدند. او سه بار هم در لیگ قهرمانان آسیا برابر الریان ، العین و الشباب گلزنی کرد. در هشت بازی که نکونام در لیگ برتر و لیگ قهرمانان برای استقلال گلزنی کرد ، این تیم شش برد به دست آورد ، یک بار برابر فولاد شکست خورد و یک تساوی هم با الریان به دست آورد.


حالا باید دید سرانجام از میان این دو استقلال سابق کدام یک جام قهرمانی را بالای سر می برد. فرهاد مجیدی که سال قبل نیز تا فینال حذفی پیش رفت و در گام آخر مغلوب تراکتور شد، حالا در پی جبران این اتفاق است و نکونام نیز که در سالهای حضوری روی نیمکت فولاد نتایج قابل قبولی را کسب کرده، به دنبال نخستین جام خود در فوتبال ایران است.

تگ ها


فوتبال ایران جواد نکونام فرهاد مجیدی جام حذفی استقلال فولاد خوزستان جام حذفی فوتبال