دستمزدهای نجومی بارسلونا؛ سقوط با شیب تند

چگونه باشگاه بارسلونا که از لحاظ دستمزدهای نجومی شماره یک جهان بود، هم ردیف باشگاه هایی چون آ ث میلان و تاتنهام قرار گرفت...

خوان لاپورتا، رئیس جدید بارسلونا، که در بدو ریاستش، با بحران مالی بارسا روبرو شد، در یک جمله اوضاع کاتالان ها را اینگونه را تفسیر کرد: اوضاع این باشگاه وخیم تر از آن است که انتظار داشتم.

لاپورتا زمانی که به عنوان رئیس جدید بارسا انتخاب شد، در مصاحبه ای با روزنامه ی اسپانیایی لا وانگواردیا گفت: "ما با باشگاهی مواجه هستیم که قراردادهایی به سبک قدیم دارد بنابراین باید کاری در قبال آنها انجام دهیم. او در ادامه گفت: قرادادهای کنونی بارسلونا باید تغییر کنند و یا از نو تنظیم شوند. در ضمن، معیارهای سرسختانه ای وجود دارد که امیدوارم نیازی نباشد به آن ها مراجعه کنیم."

تنها باشگاه بارسلونا نیست که گرفتار این بحران شده، رئال مادرید هم اوضاع چندان خوشایندی ندارد.

بارسا و رئال در فصل جدید، درباره دستمزد بازیکنان وکارکنان با محدودیت هایی مواجه خواهند شد. برای کسانی که اطلاعات چندانی ندارند باید بگوییم محدودیت هایی که در هزینه های باشگاه های لالیگا اعمال می شود شبیه به همان قواعدی است که یوفا اعمال کرده اما در قالبی پیشرفته تر.

این قواعد درواقع برای اطمینان از سلامت مالی باشگاه های اسپانیایی وضع شد. به طبع این قواعد، درآمدها، سود و ضررها، هزینه های حاشیه ای، پس اندازها، قراردهایی که با افرادی غیر از بازیکنان بسته می شود، سرمایه گذاری و بدهی ها با دقت بررسی می شود. پس از آن محدودیت هایی برای دستمزد تعیین می کنند. این قانون با در نظر گرفتن هزینه های ترانسفر و دستمزدهای سالانه بازیکنان تعیین می شود و باشگاه برای فرار از جریمه ها باید از این قانون تبعیت کند.  

درواقع طبق توضیحات سایت Athletic  ، سقف هزینه های باشگاه بارسلونا بابت دستمزدها و ترانسفرها در فصل آینده چیزی حدود 138 میلیون پوند معادل 160 میلیون یورو است. اوضاع برای رئال مادرید کمی بهتر است و این رقم به 255 میلیون پوند معادل 300 میلیون یورو می رسد. در فصل 20/2019 محدودیت دستمزد بازیکنان در باشگاه بارسلونا 579 میلیون پوند (671 میلیون یورو) و برای رئال مادرید، 553 پوند معادل 641 میلیون یورو بود.

در نهایت، هر سقف دستمزدی که توسط لالیگا تعیین شود، نتیجه برای هر دو باشگاه سقوط با شیب تند خواهد بود که در تصویر هم به وضوح مشخص است. این گراف که با تلاش Swiss Ramble تهیه شده، نه تنها دستمزد های دو باشگاه در فصل های اخیرا و فصل جدید را مقایسه می کند، بلکه می توان وضعیت آن ها را نسبت به همتایانشان در سوپر لیگ هم مشاهده کرد. این اعداد بر اساس همان داده هایی تنظیم شده که باشگاه ها در معرض عموم قرار می دهند.

دو باشگاه بارسا و رئال مادرید، در فصل های اخیر بریز و بپاش های زیادی در دادن دستمزد به بازیکنان کرده اند و حالا وقت یک صرفه جویی اساسی است.

تصورش را بکنید که باشگاه بارسلونا باید محدودیت را به حدی برساند که ازسال 2012 چنین ارقامی را ندیده بود. سقف 138 میلیون پوند (160 میلیون یورو) بارسا را به رتبه ای پایین تر از آ ث میلان در فصل 20/2019 می رساند که معادل 141 میلیون پوند بود. درواقع این مبلغ تنها کمی بیشتر از یک چهارم رقمی است که آن ها در فصل 19/2018 هزینه می کردند.

برای آنکه عمق ماجرا را بهتر درک کنید، باید بگوییم برای اولین بار در یک دهه اخیر، دستمزد بازیکنان بارسا از مبلغی که دو برابر باشگاه اتلتیکو مادرید در فصل 19/2018 بود به کمتر از دستمزد رقبای دیگر آن ها در لالیگا رسیده.

مادرید با وجودیکه وضعیت بهتری دارد، باید به پنج سال پیش خود بازگردد. سطح دستمزد بازیکنان به سطح باشگاه یوونتوس تنزل پیدا کرده چیزی در حدود 50 درصد دستمزد باشگاه تاتنهام در فصل 20/2019 .

دو گراف بالا، دستمزد های محتمل دو باشگاه اسپانیایی در فصل 21/2020 را نشان می دهد و این در حالی است که مقیاس های باقی باشگاه با این دو غول اسپانیایی متفاوت است و شرایط باشگاه اتلتیکو هم هنوز مشخص نیست. البته این را هم باید در نظر گرفت که پاندمی ویروس کرونا تاثیرات بدی در پی داشته.

کاهش مبالغ حق پخش، افت شدید درآمدهای حاصل از فروش بلیط و غیره وضعیت را بدتر کرده است. بر طبق آمار Deloitte در سال 2021، درآمد بارسلونا در سال 2020 نسبت به سال 2019 با کاهش 15 درصدی روبرو بوده و این رقم برای رئال مادرید 9 درصد بوده.

این دو باشگاه اسپانیایی در افزایش سریع دستمزدهای سالیانه در فصل های اخیر تنها نیستند. همانگونه که در گراف مشخص است، دستمزد بازیکنان لیورپول در بین سال های 2012 و 2019 سه برابر شد و از 109 میلیون پوند به 310 میلیون پوند رسید. مجموعا دستمزد تمامی این باشگاه ها در عرض 5 سال 1 میلیارد پوند افزایش داشته است.

البته این فقط حکایت باشگاه های سرآمد نیست. Deloitte در بررسی ای که درباره پنج لیگ برتر اروپا انجام داده نشان می دهد که در باقی باشگاه ها در این پنج لیگ به جز دستمزد، نسبت دستمزد به عایدی باشگاه هم افزایش پیدا کرده. 

در نگاه اول تصور می کنیم که رئال مادرید و بارسلونا می توانند با دستمزدهای بالا شرایط باشگاه را تطبیق دهند و البته بر طبق Deloitte جواب مثبت است. این دو تیم اسپانیایی با بزرگ ترین منبع درآمد در جایگاه اول و دوم جدول پر درآمد ترین باشگاه ها هستند. با وجود کاهش درآمد باشگاه ها، کاتالان ها در سال 2020، 627 میلیون پوند معادل 715 میلیون یورو به دست آوردند و عایدی رئال مادرید نیز 607 میلیون پوند (692 میلیون یورو) بود. این رقم برای منچستریونایتد که در جایگاه چهارم جدول قرار دارد، 509 میلیون پوند معادل 580 میلیون یورو است.

روی این ارقام نجومی حساب باز نکنید، شرایط برای هر دو تیم به خصوص بارسلونا بغرنج است. پیش از آنکه هیئت مدیره کنونی باشگاه مجوزاین را کسب کند که 525 میلیون یوروی دیگر قرض کند، آن ها در جلسه سالانه باشگاه تایید کردند که بدهی سرسام آوری به مبلغ 1.3 میلیارد یورو روی دستشان مانده. از آن سو رئال مادرید وضعیت بهتری دارد، بدهی آن ها چیزی در حدود 651 میلیون پوند است.

فروش چند بازیکن در پنجره نقل و انتقالات تا حدودی کمک کننده بود. رئال مادرید با فروش اشرف حکیمی، سرجیو رگیلون و اسکار رودریگز 100 میلیون یورو به دست آورد. اما وقتی این مبلغ را با ضررهای باشگاه مقایسه می کنیم، مبلغ ناچیزی به نظر می رسد.

باشگاه رئال مادرید برای کاهش ضررها، عملکرد بهتری در کم کردن دستمزدها در دوران پاندمی کرونا داشت. این باشگاه 15 درصد دستمزد کل تیم را کاهش داد و خود بازیکنان نیز از خیر دستمزدهای ویژه ی قهرمانی لالیگا و سوپرکوپای 20/2019 گذشتند.

رئیس سابق بارسلونا، ژوسپ بارتومئو دوران سخت تری داشت. در دوره ی او ضررهای باشگاه چیزی معادل 152 میلیون پوند بود و این مبلغ برای رقیب دیرینه آن ها یعنی رئال مادرید 88 میلیون پوند بود.

در طی سه سال گذشته، این دو باشگاه به ترتیب ضرری معادل 381 میلیون و 135 میلیون پوند را تجربه کردند.

در کنار هزینه هایی که خرج پروژه های زیر ساختی در نیوکمپ و برنابئو شد، ترانسفرهای ناموفق و قرادادهای سنگین نیز ضربه مهلکی بر پیکره این دو تیم وارد کرد.

از زمان عقد قرارداد با آنتوان گریزمان، عثمان دمبله و فیلیپ کوتینیو، بارسلونا با استهلاک مالی روبرو شد. از آن سو، لوکا یوویچ و ادن هازارد نیز بازدهی چندانی برای مادریدی ها نداشتند.

حالا این به چه معناست؟ این یعنی با عایدی های اضافه ی فصل های اخیر باید محتاطانه برخورد کرد. آن قرادادهای قدیمی که لاپورتا به آن ها اشاره کرد، باید تغییر کنند. فاکتور پوست اندازی هم مهم است. باشگاه بارسلونا پیش از این با ژان کلیر تودیبو، جونیور فیرپو، کنراد دلا فوئنته و فرانسیسکو ترینکائو خداحافظی کرده است. در ضمن به اومتیتی و پیانیچ هم اعلام شد که می توانند در قامت بازیکن آزاد از تیم خداحافظی کنند. به هر حال اگر این باشگاه قصد دارد بازیکنانی چون سرجیو آگوئرو، ممفیس دپای، امرسون و اریک گارسیا را جذب کند، باید با تعدادی از مهره هایش خداحافظی کند. ظاهرا مادرید هم با توجه به مشکلات مالی ای که برای آن ها در دوره  ویروس کرونا به وجود آمد، باید همین روند را در پیش بگیرد. در عرض چند سال بارسلونا و رئال مادرید از باشگاه های پولداری که بیش از 200 میلیون پوند برای بازیکنانی چون دی یونگ، آنتوان گریزمان ، ادن هازارد و لوکا مودریچ هزینه کردند، به تیم هایی تبدیل شدند که حالا نیاز به کاهش دستمزد مولتی میلیونی بازیکنان دارند.

 بله حقیقت این است که به دوران تصمیمات سخت نزدیک می شویم.

منبع: سایت theathletic.com

تگ ها


باشگاه بارسلونا بارسلونا باشگاه رئال مادرید نقل و انتقالات بارسلونا نقل و انتقالات رئال مادرید مقاله فوتبال