کولاکوویچ؛ از انتقاد تا موفقیت

در حالی که انتقادات زیادی از عملکرد ایگور کولاکوویچ در تیم‌ملی والیبال کشورمان مطرح می‌شود وی در رقابت‌های انتخابی المپیک مقتدرانه به قهرمانی رسید و سهمیه ۲۰۲۰ توکیو را کسب کرد...

به گزارش مدال  و به نقل از ورزش سه، مردی که شبیه والیبالیست‌ها نیست اما معلوم نیست چرا اغلب مربیان موفق والیبال اینگونه هستند. شاید به این دلیل که بیشتر پاسورها هستند که مربی‌های مطرحی می‌شوند. ایگور کولاکوویچ هم در دوران والیبالش یک پاسور و تنظیم کننده بوده است؛ از اواخر دهه هفتاد تا اواسط دهه نود میلادی در کشور یوگسلاوی سابق. او فارغ التحصیل رشته مدیریت بازرگانی از دانشکده اقتصاد مونته نگرو است. مردی کم سر و صدا که مثل خیلی دیگر از مربیان این بخش از اروپا با صبر و تلاش دنبال موفقیت است.
کولاکوویچ حالا توانسته از مرز بدبینی‌ها و انتقادها عبور کند. با رساندن تیم والیبال به المپیک توکیو و قهرمانی در رقابت‌های قهرمانی آسیا حالا توانسته کمی نگاه مقایسه‌ای که همه مربیان بعد از ولاسکو را دائم تحلیل می‌کرد را از روی خودش بردارد. او کاریزمای ولاسکو، جذابیت و اشتیاق کواچ و تجربه لوزانو را ندارد اما یک مربی با روش و سبک خاص خودش است. شاید سبک مربیگری او را بتوان با برانکو ایوانکوویچ در فوتبال مقایسه کرد.
سرمربی اهل مونته نگروی والیبال بعد از قهرمانی در رقابت‌های قهرمانی آسیا رو به دوربین عکاس‌ها ژستی در پاسخ به انتقادها داشت. او کسانی که در این مدت انتقادهای تندی به او داشتند را به سکوت فراخواند. انتقادهایی که از او می‌شد این بود که چرا مثل ولاسکو یک تیم پشتوانه ندارد و تمام تمرکزش بر 16 ، 17 بازیکن است و این یکی دیگر از شباهت‌های کولاکوویچ و ایوانکوویچ است.
البته که دامنه انتقادهای وسیع‌تر بود، فرهاد ظریف بازیکن سابق تیم ملی انتقادهای تندی به عملکرد فنی کولاکوویچ پیش از مسابقات داشت یا جواد محتشمیان گزارشگر قدیمی والیبال که یک منتقد جدی و همیشگی او بوده و حتی در لیگ ملت‌ها کولاکوویچ را عامل اصلی حذف تیم ایران دانست یا حرف‌هایی که در این رابطه مطرح می‌شد که او حریفان را آنالیز نمی‌کند. این حرف‌ها باعث شده بود که او بعد از قهرمانی در بازی‌های آسیایی بگوید:"باید به من جایزه نوبل بدهند اگر واقعاً تنها با تفکرات خودم و بدون آنالیز توانستم چندین موفقیت کسب کنم."
او امروز همراه تیم ملی والیبال به ایران بازگشت و وقتی یک خبرنگار درباره تشکیل دو تیم ملی با دستور مستقیم رئیس فدراسیون والیبال پرسید پاسخ داد:"تازه تورنمنت مهمی تمام شده و باید جشن بگیریم. بعد از جشن می‌رویم برای برنامه‌ریزی و آماده‌سازی برای مسابقات مهمی که پیش رو داریم."
جواب کولاکوویچ نشان می‌داد که از این سوال خیلی خوشش نیامده است. این همان حرف منتقدان است که او را به تمرکز روی یک تیم شانزده نفره متهم می‌کنند. با این وجود المپیک در راه است و این علامت هیس که او به منتقدان نشان داده است مسئولیتش را سنگین‌تر می‌کند، هر چند خودش هم از کاری که کرده چندان راضی نیست:" من در سه سالی که اینجا بودم هیچ حرفی راجع به اتفاقات و مشکلاتی که دارم نزدم. همه ما زیر فشار هستیم. بعد از سه سال به آدم‌های خاصی جواب دادم. آن‌ها خودشان می‌دانند چه کسانی هستند و مطمئن هستم که جواب خواهند داد. من هیچوقت نمی‌خواستم عکس العمل نشان بدهم و به این کاری که کردم افتخار نمی‌کنم. کار خیلی خوبی نبود."

بیشتر بخوانید:

ملی‌پوشان والیبال به تهران بازگشتند

تگ ها


ایگور کولاکوویچ تیم ملی والیبال ایران انتخابی المپیک والیبال ۲۰۲۰ المپیک ۲۰۲۰ توکیو والیبال والیبال