پرسپولیس - الهلال بعد از اشتباه مهلک

قضاوت دیدار پرسپولیس و الهلال به ریوجی ساتو داور معروف و ژاپنی سپرده شد....

به گزارش "ورزش سه"، تیم های پرسپولیس و الهلال فردا در دیداری حساس از مرحله یک چهارم نهایی رقابت های لیگ قهرمانان آسیا به مصاف هم می روند. طبق اعلام کمیته داوران کنفدراسیون فوتبال آسیا، قضاوت این دیدار حساس به ریوجی ساتو داور کهنه کار ژاپنی سپرده شده است.

آخرین قضاوت این داور ژاپنی به دیدار سوریه و امارات در مرحله مقدماتی جام جهانی بازمیگردد. جایی که این داور در ثانیه های پایانی اشتباه مهلک و عجیبی داشت. چرا که در دقیقه ۹۵ توپ خلفان مبارک از خط دروازه عراق عبور کرد و این داور پس از کمک گرفتن از VAR، ابتدا به نشانه تأیید گل در سوت خود دمید ولی بلافاصله تصمیم خود را تغییر داد و مدعی شد او سوت پایان دیدار را به صدا درآورده است.

این داور ۴۴ ساله دیدارهای زیادی را در رقابت های لیگ قهرمانان آسیا برای نمایندگان ایران سوت زده است. او در سال ۲۰۱۲ دیدار سپاهان و لخویا را که با برتری دو بر یک اصفهانی ها به پایان رسید و در سال ۲۰۱۳ دیدار مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان میان استقلال و بوریرام که با برتری ۲ بر یک آبی ها همراه بود را سوت زد.

ریوجی ساتو در سال ۲۰۱۴ دو دیدار فولاد برابر الفتح عربستان و السد قطر را داوری کرد که اولی با برتری یک بر صفر خوزستانی ها همراه شد و دیدار دوم نیز با تساوی بدون گل به پایان رسید. این داور در سال ۲۰۱۵ سه دیدار نمایندگان ایرانی را قضاوت کرد. لوکوموتیو تاشکند با فولاد (۱-۱)، النصر مقابل پرسپولیس (۳-۰ به سود تیم عربستانی) و تراکتور در برابر الاهلی عربستان (۲-۲).

ساتو در سال ۲۰۱۶ نیز دیدارهای سپاهان در برابر لوکوموتیو تاشکند (۲-۰ به سود تیم ازبک)، ذوب آهن مقابل النصر (۳-۰ به سود اصفهانی ها) و النصر امارات در مصاف با تراکتور (۴-۱ به سود النصر) را قضاوت کرد. در سال ۲۰۱۷ نیز دیدار پرسپولیس برابر الریان که با تساوی بدون گل به پایان رسید و همچنین جدال الاهلی عربستان در تقابل با ذوب آهن که دو بر صفر به سود سعودی ها به پایان رسید را ساتو سوت زد.

در سال ۲۰۱۸ در جریان شکست ۳ بر یک ذوب آهن برابر الدحیل و پیروزی یک بر صفر استقلال مقابل الهلال، ریوجی ساتو قضاوت این دیدارها را برعهده داشت. او در سال ۲۰۱۹ یک بار دیگر داور دیدار استقلال و الهلال شد که این بار سعودی ها یک بر صفر برنده از زمین خارج شدند.

این داور ژاپنی در رقابت های امسال لیگ قهرمانان آسیا نیز ۲ دیدار نمایندگان ایران را سوت زد. در جریان تساوی های یک – یک فولاد برابر النصر و صفر – صفر استقلال در تقابل با الاهلی، قضاوت بازی ها بر عهده ریوجی ساتو بود.

ریوجی ساتو همچنین ۶ بار برای تیم ملی ایران نیز قضاوت کرده است. او دیدارهای ایران در مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ برابر کره جنوبی و سوریه را داوری کرد که دیدار نخست با برتری یک بر صفر شاگردان کی روش به پایان رسید و دیدار با حریف سوری در استادیوم آزادی هم با تساوی ۲ – ۲ همراه بود.

در جام ملت های آسیا ۲۰۱۵ که ایران با گل دقیقه ۹۰ قوچان نژاد از سد امارات گذشت و همچنین جام ملت های آسیا ۲۰۱۹ که تیم ملی با ۵ گل یمن را در هم کوبید، ریوجی ساتو آن دیدارها را داوری کرد. ساتو همچنین داور دیدار دوستانه ایران و کره جنوبی در سال ۲۰۱۹ بود که با تساوی یک – یک به پایان رسید. او در مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ نیز داور دیدار نخست ایران برابر سوریه بود که با تک گل علیرضا جهانبخش به نفع شاگردان اسکوچیچ به پایان رسید.

به طور کلی، ریوجی ساتو تاکنون ۶ بار دیدارهای الهلال در لیگ قهرمانان آسیا را سوت زده که تیم سعودی ۳ بار برنده از زمین خارج شده و ۲ بار نیز تن به شکست داده است و یک مرتبه نیز بازی این تیم با نتیجه تساوی به پایان رسیده است. او ۲ بار نیز برای پرسپولیس سوت زده که یک مرتبه با شکست همراه بوده و در یک مورد نیز سرخپوشان به تساوی رسیده اند.

تگ ها


الهلال عربستان پرسپولیس تهران لیگ قهرمانان آسیا عربستان سعودی