بیرانوند: برانکو تا ابد قهرمان خواهد ماند

علیرضا بیرانوند دروازهبان پرسپولیس در مورد شرایط فوتبال خود صحبت کرد...

گلر ملی‌پوش تیم فوتبال پرسپولیس گفت: پرسپولیس یک تیم بزرگ و پرافتخار است که خیلی‌ها به آن آمده و رفته‌اند، اما اسم پرسپولیس همیشه بزرگ می‌ماند.

به گزارش مدال، کم نیستند کسانی که معتقدند بعد از سال‌ها و خداحافظی احمدرضا عابدزاده بالاخره فوتبال ایران صاحب دروازه‌بانی ستاره شده است. علیرضا بیرانوند دو، سه سالی می‌شود به استاندارد‌های بالایی رسیده است و بسیاری از کارشناسان فوتبال آسیا هم او را یکی از دو دروازه‌بان برتر قاره می‌نامند. سنگربان کم‌اشتباه و خوش‌قد و بالایی که هرگز اسیر غرور نشده و توانسته است به قول معروف خودش را حفظ کند. به اعتقاد نگارنده اگر بیرانوند بتواند با همین فرمان جلو برود و یک جام جهانی و یک جام ملت‌های دیگر را با قدرت تجربه کند آن‌گاه می‌تواند برترین گلر تمام ادوار تاریخ کشورمان لقب بگیرد. البته به شرط آن که همین تواضع، فروتنی و پیشرفت فنی را در پیش بگیرد و اسیر وسوسه شهرت نشود. پنج‌شنبه گذشته در جشن تولد مصطفی سلیمانی وکیل علیرضا بیرانوند با این گلر ملی‌پوش برخورد کردیم و دقایقی با او در خصوص مسائل مختلف از جمله جدایی برانکو از پرسپولیس و کار با مارک ویلموتس و... حرف زدیم.
* همه تو را بهترین دروازه‌بان ایران می‌دانند. چه احساسی پیدا می‌کنی وقتی این حرف‌ها را می‌شنوی؟
شما مرا می‌شناسید. اصلاً دنبال این حرف‌ها نیستم. من هنوز همان علیرضا بیرانوندی هستم که از خرم‌آباد به تهران آمدم و گذشته خودم را فراموش نکرده‌ام.
* به هر حال در کوچه و خیابان یا حتی فضای مجازی خیلی‌ها از تو تعریف و تمجید می‌کنند.
طبیعی است وقتی آدم، هر آدمی، فرقی هم نمی‌کند من باشم یا خود شما تعریف می‌شنود خوشحال می‌شود و احساس خوبی پیدا می‌کند، اما این حرف‌ها گذراست. من به عنوان یک گلر ملی‌پوش باید تلاش کنم و با تمرینات بیشتر و جدی‌تر هر روز بهتر از دیروز باشم. این تعریف و تمجید‌ها نباید مرا غافل کند.
* نقاط قوت زیادی داری. از جمله پرتاب‌های بلند دست، خروج‌هایت روی توپ‌های هوایی، شوت‌گیری و شروع مجددهایت، ولی می‌خواهیم از زبان خودت نقطه ضعف علیرضا بیرانوند را بپرسیم؟
همه را گفتید غیر از ضربات پنالتی!
* (با خنده) راست می‌گویی! ناسلامتی پنالتی رونالدو را مهار کردی!
نه، شوخی کردم. مهار پنالتی رونالدو تمام شد و به تاریخ پیوست. دیگر خیلی به آن روز و آن لحظه فکر نمی‌کنم، چون باید رو به جلو حرکت کرد. اگر بخواهم در گذشته بمانم و فقط به جام جهانی فکر کنم پیشرفت نخواهم کرد، اما نقطه ضعف زیاد دارم.
* یکی را بخواهی بگویی؟
(به شوخی) نقطه ضعف‌هایم را نمی‌گویم تا آنالیزور‌های حریف بیکار نشوند! (می‌خندد)
* بهترین واکنش تو که بخواهی بگویی؟
ضربه سر ژاوی در نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا چیزی است که الان به ذهنم رسید.
* اگر آن توپ و ضربه سر را نمی‌گرفتی، پرسپولیس به فینال آسیا نمی‌رسید؟
نه این‌طور‌ها نیست. خدا خواست. تا آن بالایی نخواهد اتفاقی نمی‌افتد. واقعاً خدا را شاکرم که همیشه حواسش به من بوده است. همیشه گفتم و باز هم می‌گویم که هرگز فکرش را نمی‌کردم به این جایگاه برسم و روزی هزار بار هم خدا را شکر کنم باز کم است.
* علیرضا! برای بچه‌هایی که بخواهند راه تو را بروند و دروازه‌بان موفق و مطرحی شوند چه صحبتی داری؟
به شدت تلاش کنند، کار کنند و نومید نشوند. نومیدی بدترین درد است و جلوی موفقیت را می‌گیرد. اگر کسی به خودش اطمینان داشته باشد و به خدا توکل کند موفق می‌شود.
* اگر بخواهی فقط یک توصیه به گلر‌های نوجوان و جوان فوتبال کشورمان که امروز در رده‌های باشگاهی یا پایه‌ای ملی کار می‌کنند داشته باشی چه می‌گویی؟
مغرور نشوند. غرور آفت هر ورزشکاری است.
* تا به حال دچار غرور نشدی؟
من هم به هر حال یک انسان هستم و بعضی اوقات دچار غرور می‌شوم، اما بلافاصله یاد گذشته‌ام می‌افتم و همه چیز را فراموش می‌کنم. یادم می‌رود امروز کجا ایستاده‌ام و بیشتر در گذشته و سختی‌هایی که کشیدم غرق می‌شوم. به هر حال غرور سراغ هر کس می‌آید، اما مهم این است که آن را مهار کنیم.
* علیرضا بیرانوند سه سال به پرسپولیس آمده و سه بار هم قهرمان لیگ برتر شده است. راز این قهرمانی‌ها چه بوده است؟
کادر فنی خوب و همبازیان کاردرست! در این سه سال همه تا سر حد جان تلاش کردیم و غر نزدیم. بدترین فصل شاید همین سال گذشته بود که محروم بودیم و با ۱۲ بازیکن به فینال آسیا رسیدیم. بچه‌ها با همه وجود جنگیدند، رباط پاره کردند، اما کم نیاوردند. همه ما با مصدومیت‌های متعدد ناشی از فشردگی بازی‌ها دست و پنجه نرم کردیم، اما به عشق هواداران و برای موفقیت پرسپولیس تلاش کردیم.
* حالا این هواداران دلخور، شاکی و عصبانی هستند. دلیلش را می‌دانی که به جدایی برانکو مرتبط است؟
طبیعی است هواداران ناراحت باشند. ما هم ناراحتیم. به هر حال ما یک سرمربی را از دست دادیم که سه سال پی‌درپی پرسپولیس را قهرمان کرده است. آقای برانکو تا ابد قهرمان خواهد ماند، اما باید با این مسئله کنار بیاییم. جابه‌جایی مربیان و بازیکنان در فوتبال حرفه‌ای عادی است هر چند خود ما هم هنوز با رفتن آقای برانکو کنار نیامدیم. 
* هواداران بیشتر نگران غروب پرسپولیس هستند!
نه، پرسپولیس غروب نمی‌کند. پرسپولیس یک تیم بزرگ و پرافتخار است که خیلی‌ها به آن آمده و رفته‌اند، اما اسم پرسپولیس همیشه بزرگ می‌ماند. آقای برانکو هم خیلی برای پرسپولیس و ما زحمت کشید. او یک مربی جنتلمن و بسیار فنی است که رفتنش از پرسپولیس ناراحت‌کننده است، اما به نظر می‌رسد باید با آن کنار بیاییم.
* این روز‌ها صحبت از جانشینی یحیی گل‌محمدی است. می‌دانیم رابطه خیلی صمیمانه‌ای با این مربی داری. نظرت چیست؟
من رابطه خیلی خوبی با آقایحیی دارم. او هم یک مربی کاربلد است که کارنامه مشخصی دارد، اما به عنوان یک بازیکن نمی‌توانم درباره جانشین آقای برانکو نظر بدهم. این مسئولیت مدیران باشگاه پرسپولیس است که باید در این رابطه تصمیم بگیرند.
* خودت ترجیح می‌دهی سرمربی پرسپولیس خارجی باشد یا داخلی؟
این سؤال را هم باید از مدیران باشگاه بپرسید!
* راستی شنیدیم به علی پروین سر زدید. حالش چطور بود؟
بله، وقتی شنیدم حال علی‌آقا خوب نیست و بستری شده به بیمارستان کسری رفتم. الحمدلله حال آقای پروین بهتر شده و امیدوارم همیشه سر حال و سلامت باشند. ما باید قدر اسطوره‌هایمان را بیشتر بدانیم و فقط زمانی که روی تخت بیمارستان می‌افتند سراغ‌شان نرویم.
* علی پروین حرفی به تو نزد؟
نه، خیلی به من لطف و محبت نشان دادند و شرمنده‌ام کردند.
* برای آن که قدر امثال پروین را بیشتر بدانیم خودت چه پیشنهادی داری؟
همان کاری که باشگاه‌های صاحب‌نام دنیا با اسطوره‌های خودشان می‌کنند. همان‌طور که آرسنال و منچستریونایتد مجسمه آرسن ونگر و سرالکس فرگوسن را جلوی در ورزشگاه خود نصب کرده‌اند ما هم مجسمه علی پروین را بسازیم و جلوی در ورزشگاه محل تمرین پرسپولیس نصب کنیم. قدر امثال پروین را باید زمان حیات آن‌ها بدانیم.
* پیشنهاد جالبی بود. ما هم آن را از قول تو می‌نویسیم. 
امیدوارم روزی این اتفاق بیفتد.
* ببخشید یکی، یکی یادمان می‌افتد. این ماجرای سلفی گرفتن تو و پرسپولیسی‌ها با سیدحسین حسینی در اردوی تیم ملی و استوری علی علیپور چه بود که این همه پر سر و صدا شد؟
ما پرسپولیسی‌ها و سیدحسین کنار هم بودیم و گفتیم یک سلفی دسته‌جمعی بگیریم. علی علیپور که رابطه خوبی با سیدحسین حسینی گلر استقلال دارد فقط یک شوخی کرد و بلافاصله هم آن استوری را پاک کرد. همه می‌دانند سیدحسین یک استقلالی است و دیدید در استقلال هم ماند.
* (خیلی ناگهانی) تو هم در پرسپولیس می‌مانی؟
ان‌شاالله تصمیم خوبی می‌گیرم!
* ولی ما چند هفته‌ای است این سؤال را از تو می‌پرسیم و همین جواب را می‌دهی؟!
باز هم همین جواب را می‌دهم.
* ولی می‌دانیم با ایرج عرب مذاکراتی برای جدایی داشتی؟
گفتم اجازه بدهید چند روز دیگر همه چیز مشخص خواهد شد. تصمیمی می‌گیرم که هم به نفع پرسپولیس باشد و هم خودم!
* علی علیپور هم مشابه حرف تو را زده است. رفتن تو و علی پرسپولیس را تضعیف نمی‌کند؟
هنوز که چیزی معلوم نیست، اما پرسپولیس قبل از ما هم بازیکنان بزرگی را از دست داده بود، نداده بود؟ (منتظر جواب ما نمی‌ماند و ادامه می‌دهد)، ولی پرسپولیس متوقف نشد. پرسپولیس به هیچ شخصی وابسته نیست. این را همه باید بدانند.
* شنیدیم ۲ پیشنهاد اروپایی و یک پیشنهاد از ژاپن داری. می‌توانی اسم تیم‌ها را بگویی؟
باور کنید نمی‌توانم الان اسمی بگویم. هیچ چیز مشخص نیست.
* شنیدی کارلوس کی‌روش با کلمبیا توانست هم آرژانتین و هم قطر را شکست دهد؟
آقای کارلوس کی‌روش یک مربی کاربلد و بزرگ است که هر جایی برود اثرش را می‌گذارد. او در کلمبیا هم موفق می‌شود. امیدوارم بتواند در کوپا آمریکا هم موفق شود. آقای کی‌روش به گردن من خیلی حق دارد و فوتبال ملی‌ام را مدیون او هستم.
* کار کردن با مارک ویلموتس چگونه است؟
حرف ندارد. آقای ویلموتس هم یک مربی شناخته شده و فنی است. او به فوتبال تهاجمی علاقه زیادی دارد و در کنارش آقاوحید (هاشمیان) حضور دارد که کمک زیادی به ما می‌کند. ان‌شاءا... با کمک کادر فنی جدید بتوانیم بهترین نتایج را در تیم ملی و قاره آسیا کسب کنیم.

بیشتر ببینید:

استقبال گرم از گل‌محمدی و رحمتی در فرودگاه مشهد/ویدیو

 

تگ ها


پرسپولیس علیرضا بیرانوند برانکو جدایی برانکو لیگ برتر فوتبال ایران علیرضا بیرانوند پرسپولیس لیگ برتر خلیج فارس فوتبال