روشنفکری که می‌خواهد استقلال را نجات دهد!

گابریل پین روزهای درخشانی در کارنامه ورزشی خود داشته و حالا برای کمک به فرهاد مجیدی به کادر این تیم اضافه شده است....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، از چند ماه قبل بود که فرهاد مجیدی، سرمربی جوان استقلال اعلام کرد برای همکاری با گابریل پین، دستیار سابق چزاره پراندلی و البته آریگو ساکی با او به توافق رسیده است. در نهایت و علیرغم شایعات فراوان، گابریل پین دیشب و در امارات به اردوی آبی پوشان اضافه شد. در ادامه زندگی این بازیکن- مربی ایتالیایی و به خصوص فصل درخشان او در یوونتوس را مرور خواهیم کرد.

گابریل پین در مورد دوران کودکی خود می گوید: "زندگی آرام و مسالمت آمیزی داشتیم. اگرچه در آن مقطع ایتالیا کشور مرفه و فوق العاده ای برای زندگی نبود، اما والدین من روزهای دشوار جنگ جهانی را پشت سر گذاشته بودند و نمی خواستند اجازه دهند آن سرنوشت تلخ برای فرزندان‌شان نیز تکرار شود. پدرم در سن ۳۰ سالگی و هنگام کار در ساختمان دچار حادثه تلخی شد و تا پایان عمر هنگام راه رفتن مشکل داشت. آنها هزینه ساختن زندگی فرزندان خود را با سلامتی خود دادند."

گابریل پین در خانواده ای رشد کردند که پدر و مادر هر دو کارگر بودند؛ یکی در کارخانه ابریشم و دیگری در نساجی. او متولد ۲۱ ژانویه ۱۹۶۲ در وتریو ونه تو در استان ترویزو بود و از همان ابتدا علاقه شدید خود به فوتبال را نشان داد.

جدال گابریل پین، هافبک پارما و هانس پیتر از رویال آنتورپ در دیدار فینال جام برندگان اروپا در ورزشگاه ومبلی در تاریخ ۱۲ می سال ۱۹۹۳

گابریل پین در مورد ورود خود به عرصه فوتبال در سن نوجوانی گفت: "گاهی اوقات مسیر یک بازیکن با رقم خوردن اتفاقاتی تصادفی تعیین می شود. در این ورزش اغلب تشویق شدن از سوی دیگران و کشف زودهنگام نقش مهمی را ایفا می کند. اگرچه نوجوان بودم، اما مشخص بود که از کیفیت لازم برای درخشش در سطح اول فوتبال برخوردارم. بپه زنت، استاد ایتالیایی و مربی من در دوران کودکی، از طرفداران سرسخت یوونتوس و در باشگاه محلی ما فردی شناخته شده بود. در نهایت این بپه زنت بود که باعث شد من روزی برای یوونتوس بازی کنم."

گابریل پین ​​بازیکنی غیرعادی در میان ستاره های آن نسل یوونتوس محسوب می شد. رفتاری جدی و مودبانه داشته و خیلی اهل شوخی های عرف و تفریحات دیگر هم تیمی های خود نبود. معمولا در سفرهای طولانی شاهد آن بودیم که گابریله پین زمان خود را با مطالعه و خواندن یک کتاب خوب سپری می کرد. گابریل پین در گذشته در این رابطه گفته بود: "متاسفانه کلیشه ای احمقانه در مورد بازیکنان فوتبال در اذهان عمومی ایجاد شده است و بازیکنان فعلی به نظر من متفاوت هستند. من همیشه خواندن کتاب را به ورق بازی کردن و قمار ترجیح می دهم."

گابریل در سن ۱۳ سالگی راهی ویارار پروسا شده و در طبقه آخر و اتاق زیر شیروانی کمپ قدیمی باشگاه یوونتوس مستقر شد. آنجا شرایط اصلا برای گابریل پین راحت سپری نشد و او مجبور بود با ۳۰ بازیکن نوجوان و هم سن و سال خود روزگارش را سر کند. گابریل به تازگی مادرش ماریا را از دست داده و پدر او علاقه نداشت در این شرایط فرزندش نیز از خانواده جدا شود، اما اشتیاق شدید گابریل باعث شد در نهایت او پله های ترقی را در جمع ستاره های جوان بیانکونری طی کرده و خیلی زود به یکی از بازیکنان تیم اصلی یوونتوس تبدیل شود.

گابریل در سن ۱۹ سالگی و در سال ۱۹۷۹ اولین بازی خود برای تیم اصلی یوونتوس را در بین بزرگانی چون دینو زوف، آنتونی کابرینی، مارکو تاردلی، روبرتو بتگا و ..... انجام داد. اما نقطه عطف زندگی گابریل پین همانجا رقم خورد. چزاره پراندلی نیز عضو آن تیم بیانکونری بود و دوستی گابریل و چزاره از همان اردوی یوونتوس آغاز شده و چهار دهه و تا امروز ادامه یافت.

البته در میان آن همه ستاره باتجربه، عجیب نبود که یک بازیکن ۱۸ ساله فرصت چندانی برای درخشش نداشته باشد.  گابریل پین در طول آن فصل نیمکت نشین یوده و اولین بازی خود را در آخرین روز مسابقات فصل سری آ ۱۹۷۹-۱۹۸۰ انجام داد و تنها در جریان پیروزی ۰-۳ بیانکونری مقابل فیورنتینا به میدان رفت. در سال ۱۹۸۱ گابریل پین برای کسب تجربه بیشتر در تیم های گمنامی چون سانرمس و فورلی بازی کرده و در سال ۱۹۸۳ و در ۲۱ سالگی راهی پارما شد.

در همان سالها بود که تحول بزرگ دیگری در زندگی گابریل پین رقم خورده و او با آریگو ساکی آشنا شد. سرمربی شهیر ایتالیایی که در آن مقطع هدایت تیم جوانان فیورنتینا را به عهده داشت، بعدها نقش مهمی در ساخته شدن اندیشه های گابریل پین ایفا کرد و او حتی تجربه دستیاری آریگو ساکی را نیز پیدا کرد.

اما درخشش در پارما باعث بازگشت گابریل پین به عنوان یک هافبک باتجربه و توپ نگهدار به یوونتوس در سال ۱۹۸۵ و رقم خوردن بهترین فصل دوران ورزشی او شد. گابریل زیر نظر تراپاتونی به اوج فوتبال خود رسیده و در قهرمانی بیانکونری در لیگ ایتالیا نقش آفرینی کرد.

یوونتوس در آن فصل در سری آ عملکرد فوق العاده ای داشته و در هشت هفته ابتدایی به پیروزی دست یافت. در نهایت بیانکونری با هدایت تراپاتوتی در آن فصل به عنوان قهرمانی دست یافت و این سرمربی پرافتخار ایتایایی در وصف گابریل پین گفت: "یوونتوس به خاطر حضور این بازیکن در ترکیب خود موفق به کسب عنوان قهرمانی شد. او بازی تکنیکی را آموخته و شور و اشتیاق را به ترکیب تیم منتقل کرد."

خود گابریل پین در مورد آن فصل طلایی می گوید: "تصور می کردم دیگر قرار به بازگشت من به یوونتوس نیست، اما آنها دوباره برای خریدم اقدام کردند. وقتی به اردوی بیانکونری اضافه شدم، شرایط تیم تغییر کرده بود و چهره های جدیدی به رختکن اضافه شده بودند. اما این حضور تراپاتونی بود که قهرمانی ما را تضمین کرد. او هر روز یک ساعت بیشتر در زمین تمرین مانده و با جوانان کار می کرد. من حافظه فوق العاده ای دارم و آن جا بود که یاد گرفتم کسب پیروزی آسان نیست، حتی اگر ستاره های بزرگی در تیم خود داشته باشید."

در پایان آن فصل تراپاتوتی و گابریل پین هر دو از یوونتوس جدا شدند. گابریل در ادامه شش سال برای لاتزیو و البته چهار سال به عنوان کاپیتان در این تیم بازی کرده و روزهای درخشانی را در پایتخت سپری کرد. در سال ۱۹۹۲ بود که گابریل پین دوباره پارما بازگشته و افتخارات بزرگی چون قهرمانی در جام برندگان، جام یوفا و سوپر جام اروپا را در پست بازی‌ساز کسب کرد.

پارما در آن فصول یکی از قدرت های مهم فوتبال ایتالیا بود، نه این تیم نگون بخت فعلی و گابریل پین هر چه گذشت، افتخارات مهم تری در دوران حضور خود در مستطیل سبز کسب کرد.

کار کردن زیر نظر آریگو ساکی و چزاره پراندلی باعث شده گابریل پین آموخته های ارزشمندی از نظر تئوریک در چنته داشته باشد. پش از ایتالیایی روبرتو مانچینی، تیم پراندلی در ۱۵ سال اخیر بهترین ایتالیایی این ادوار بود و گابریل پین زیر نظر پراندلی نقش مهمی در احیای آتزوری بعد از فاجعه جام جهانی ۲۰۱۰ ایفا کرد.

گابریل پین در مورد حضور در دنیای مربیگری می گوید: "مربی شدن نتیجه منطقی زندگی من به عنوان هافبک و البته یک روشنفکر است. هیچگاه فراموش نکنید که تلاش کردن کلید اصلی کسب موفقیت است. من اولین درآمد خود را بعد از سال ها تلاش کسب کرده و به خوبی ارزش آن را درک کردم."

آریا فاطمی مقدم

تگ ها


امر جیووانی تراپاتونی پیشکسوت ایرلند فرهاد مجیدی استقلال تهران گابریل پین جمهوری ایرلند فوتبال ایران استقلال لیگ برتر خلیج فارس فوتبال