یادداشت: آخرین دربی در آخرین پنج شنبه قرن

هواداران دو تیم استقلال و پرسپولیس شمارش معکوس را برای حساسترین داربی چند سال اخیر در آخرین بازی دو تیم در آخرین پنج شنبه قرن آغاز کرده اند....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، اختلاف شش امتیازی دو تیم استقلال و پرسپولیس در هشت هفته مانده به پایان لیگ برتر ، نبرد دو تیم را حساس کرده است. فاصله 13 امتیازی استقلال با سپاهان تیم سوم جدول ، شرایطی ایجاد کرده است که آبی ها تنها رقیبی که می تواند آنها را ازقهرمانی دور کند را پرسپولیس می بینند.

اینکه استقلال با آمار خیره کننده 16برد و 6 تساوی هنوز خیالش از قهرمانی راحت نشده است، یکی از دلایل جذابیت بالای لیگ برتر در دوره بیست و یکم است. پرسپولیس با یحیی گل محمدی بعد از پنج قهرمانی پیاپی و برای رسیدن به عدد 6 لیگ امسال را خیلی خوب شروع و ادامه داده و با 48 امتیاز و کسب 2.18صدم درصدپیروزی در هر بازی  ، آمار خیره کننده ای از خود به جا گذاشته است ولی برای رسیدن به قهرمانی  چاره ای ندارد تا در این بازی به دنبال برد باشد.برد در برابر تیمی که با میانگین 2.45درصد امتیاز در هر3.14درصد در هر بازی تنها یک گل خورده است، اتفاقی که برروی کاغذ هم سخت و دشوار است. 
آمار خیره کننده استقلال به همراه آمار عالی پرسپولیس باعث شده است تا آخرین دربی پایتخت در قرن حال حاضر که تنها چند روزی به پایان آن مانده است به شدت برای هواداران و بازیکنان دو تیم حساس شود. 
اگر هواداران پرسپولس با داشتن وحید امیری و مهدی ترابی به  کارهای ترکیبی این دو با دیگرمردان میانی در کناره های زمین می بالند ،هواداران استقلال نظم بالای تیمی بازیکنانشان در زمین و انسجام تیمی که وابسته به بازیکن خاصی نیست را افتخار می دانند. 
اگر سرخ ها ،اعتقاد دارند بهترین خط حمله لیگ برتر را با زدن 33 گل در اختیار دارند،آبی ها هم به داشتن بهترین خط دفاعی خود فخرمی فروشند.

اگر پرسپولیسی ها به بازگشت های مقتدرانه شان در تمامی دقایق بازی اشاره می کنند ، آبی ها آمار رقابت ها را نشان می دهند که در آن تنها در بازی با نفت آبادان در دقایقی از بازی عقب بودند و گل تساوی را در همان نیمه اول به ثمر رساندند. 
اگر پرسپولیس داشتن یحیی گل محمدی بر روی نیمکت خود با داشتن دو قهرمانی و رساندن پرسپولیس به فینال آسیا را نقطه قوت خود می داند ، استقلال فرهاد مجیدی را داردکه پرچمدار نسل جدید مربیان ایران است و در 22 بازی گذشته خود در لیگ برتر شکست نخورده است.
اتفاق جالب در بازی فردا ، احتمال عدم حضور دو کاپیتان اصلی دو تیم سیدجلال حسینی و وریا غفوری از ابتدای بازی است ، اتفاقی که در این چند سال اخیر و حتی دورترکمتر سراغ آن را دیده ایم .
بازی فردای دو تیم می تواند همانند  یک رقابت مهیج در فینال حذفی باشد، با این تفاوت که نتیجه تساوی برای استقلال نتیجه بدی نیست و تیم یحیی باید در برابر تیمی پیروز شود که ساختار دفاعی آن تا اینجای لیگ برتر کم نظیر بوده است. خیلی ها فکر می کردند با رفتن سیاوش یزدانی و مرادمند دفاع استقلال متزلزل خواهد شد، ولی آنها در چهار  بازی گذشته خود  تنها یک گل از گل گهر دریافت کرده اند و با همین داشته های خود که سیلوا هم به آن اضافه شده است ، راه خود را همانند روزهای اولیه و اواسط لیگ ادامه می دهند. این ها دلیل بر این نیست که آبی ها روز راحتی را در برابر ارتش سرخ سپری خواهند کرد چرا که پرسپولس در 22 بازی گذشته خود تنها در سه دیدار موفق به گلزنی نشده است .
حالا همه منتظر هستند تا عقربه های ساعت به 17:30دقیقه آخرین پنج شنبه قرن برسد، تا یکی از حساسترین داربی های تاریخ لیگ برتر را به نظاره بنشینند، داربی که حساسیت آن از چهار دیدار دو تیم در رقابت های حذفی کمتر نیست و می تواند یکی از روزهای تاریخی را برای یکی از دو تیم و هوادارانشان رقم بزند.

 

تگ ها


فوتبال ایران پرسپولیس استقلال لیگ برتر خلیج فارس فوتبال