سرنوشتی که رونالد کومان به آن عادت کرده است

رونالد کومان بالاخره شب گذشته بعد از کش و قوس های فراوان از هدایت بارسلونا برکنار شد....

به گزارش "ورزش سه"، رونالد کومان به عنوان یک اسطوره سرمربی بارسلونا شد. او در آگوست ۲۰۲۰ به زمره کسانی پیوست که به عنوان مربی و بازیکن در یک باشگاه فعالیت کرده‌اند. او در دوران پر تلاطمی به بارسلونا آمد و از دوره مدیریت قبلی یعنی جوزپ بارتومئو به دوران خوان لاپورتا پا گذاشت‌. همچنین در این مدت لیونل مسی از بارسلونا جدا شد. در واقع بهترین بازیکن تاریخ باشگاه در دوره کومان جدا شد که این نیز یک بدشانسی برای او به حساب می آمد.

اما کومان دست به کارهای خوبی نظیر استفاده از جوانان زد اما این نیز برای او کافی نبود. افزایش فشارها روی این سرمربی پس از شکست مقابل بنفیکا شروع شد اما لاپورتا تحمل کرد. با این حال شکست در ال کلاسیکو و بعد از آن باخت به رایو وایکانو کاسه صبر رئیس باشگاه را لبریز کرد. او بلافاصله بعد از شکست دیشب برکنار شد اما این اولین بار نیست که مرد هلندی پروژه ای را پیش از پایان قراردادش ترک می کند.

طوفان در والنسیا
او پس از اینکه دو ماجراجویی اول خود را به عنوان سرمربی در آژاکس و بنفیکا به پایان رساند و بعد از لئو بینهاکر دومین سرمربی‌ای شد که با تیم های آژاکس و پی اس وی قهرمان مسابقات اردیویسه شده، در اکتبر به والنسیا آمد. او از همان ابتدای ابتدای حضور خود در والنسیا علاقه اش با آینده نگری را نشان داد و برخی بازیکنان پا به سن گذاشته این تیم را کنار گذاشت. نتایج حاصل نشد و این مسئله به علاوه تصمیمات قبلی باعث شد که هواداران والنسیا بر علیه او شوند‌. با این حال نهایتاً بعد از شکست سنگین ۵-۱ در آوریل ۲۰۰۸ مقابل بیلبائو در سن مامس، این سرمربی هلندی از هدایت والنسیا کنار گذاشته شد.

شکستی دیگر این بار در آلکمار
کمتر از یک سال بعد خاطرات خوبی که رونالد کومان در کشورش باقی گذاشته بود باعث شد که در های اردویسه به سمتش باز باشد و او این بار هدایت آلکمار را برعهده بگیرد. او در سال ۲۰۰۹ هدایت باشگاهی را برعهده گرفت که به تازگی قهرمان لیگ شده بود. با این حال دوران والنسیا در آلکمار نیز برای کومان تکرار شد و بعد از قرار گرفتن در رده ششم جدول در ماه دسامبر و کسب نتایج ضعیف با این تیم برکنار شد.

حضور در لیگ برتر انگلیس
در سال ۲۰۱۱ اما کومان دوباره نام خود را بر سر زبان‌ها انداخت. او در حالی هدایت فاینورد را برعهده گرفت که در رده دهم جدول قرار داشت اما نهایتاً این تیم را به نایب قهرمانی رساند.  او پس از فاینورد فرصت حضور در لیگ برتر انگلیس را پیدا کرد و هدایت ساوتهمپتون را بر عهده گرفت. او به جای مائوریسیو پوچتینو هدایت این تیم را برعهده گرفت که اتفاقات شیرینی را برای هواداران ساوتهمپتون رقم زده بود. با این حال کومان به خوبی شرایط را کنترل کرد و توانست به رقیبی قابل احترام برای تیم های قدرتمند لیگ برتر انگلیس تبدیل می‌شود. در ابتدا با ساوتهمپتون به چهارمی رسید. اگرچه فصل دوم او حضور به خوبی اولی نبود اما با قرار گرفتن ساوتهمپتون در رده هفتم باز هم اتفاق خوبی را برای هواداران این تیم رقم زد.

موفقیت های رونالد کومان باعث شد که دوباره نگاه ها به سمت این سرمربی هلندی جلب شد و نهایتاً اورتون در سال ۲۰۱۶ مبلغ ۶ میلیون یورو برای جذب او هزینه کرد. او درست مثل ساوتهمپتون  در اورتون نیز شروعی طوفانی داشت و نهایتاً توانست این تیم را به رتبه هفتم برساند. اما فصل بعد از آن با توجه به تغییراتی که در این باشگاه ایجاد شد او نتایج ضعیفی کسب کرد و نهایتاً در اکتبر ۲۰۱۷ اخراج شد، جایی که اورتون حتی در خطر سقوط به چمپیونشیپ نیز قرار داشت. این آخرین تجربه باشگاهی او پیش از هدایت بارسلونا بود که به تلخی به پایان رسید.

تگ ها


رونالد کومان بارسلونا