رکوردها و نکات جالب دیدار آژاکس و تاتنهام

این دیدار تاریخ نکات و رکوردهای بسیاری به جای گذاشت...

تاتنهام موفق شد برای اولین بار به فینال لیگ قهرمانان اروپا صعود کند.

به گزارش مدال، در دور برگشت از مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا، تاتنهام هاتسپر موفق شد با نتیجه 3-2 در زمین آژاکس پیروز شود، تا به دلیل گل زده بیشتر در خانه حریف راهی فینال مسابقات شود. نکات آماری جالب این دیدار به شرح ذیل است:

- تاتنهام هاتسپر برای اولین بار حضور در لیگ قهرمانان اروپا را تجربه خواهد کرد. این تیم چهلمین باشگاهی خواهد بود که حضور در فینال جام باشگاه های اروپا/لیگ قهرمانان اروپا را تجربه خواهد کرد. آخرین تیمی که برای اولین بار حضور در فینال لیگ قهرمانان اروپا را تجربه کرده بود، چلسی در سال 2008 بود.
- تاتنهام پس از لیورپول، منچستریونایتد، ناتینگهام فارست، استون ویلا، لیدز یونایتد، آرسنال و چلسی هشتمین باشگاه انگلیسی است که راهی فینال جام باشگاه های اروپا/لیگ قهرمانان اروپا می شود. از این منظر باشگاه های انگلیسی رکورددار هستند.
- تاتنهام هاتسپر پس از لیورپول، منچستریونایتد، آرسنال و چلسی پنجمین باشگاه انگلیسی است که راهی فینال لیگ قهرمانان اروپا می شود. از این منظر باشگاه های انگلیسی از باشگاه های اسپانیایی (4 باشگاه) پیشی گرفتند.
- لندن به اولین شهری بدل شد که سه باشگاه مختلف در فینال لیگ قهرمانان اروپا خواهد داشت. پس از آرسنال و چلسی، اسپرز نیز طعم حضور در فینال لیگ قهرمانان اروپا را خواهد چشید.
- برای هفتمین بار باشگاه های انگلیسی دیداری که با دو گل یا بیشتر از حریف عقب بودند را کامبک زدند و پیروز شدند تا در این زمینه بهتر از باشگاه های سایر کشورها عمل کرده باشند.
- برای دومین بار در تاریخ لیگ قهرمانان اروپا، یک تیم پس از شکست خانگی در دور رفت مرحله نیمه نهایی، موفق به صعود به فینال می شود. اولین بار در سال 1996 آژاکس در مقابل پاناتینایکوس موفق به ثبت این اتفاق شده بود.
- تاتنهام هاتسپر با دریافت 7 گل در 15 دقیقه ابتدایی مسابقاتش در فصل جاری لیگ قهرمانان اروپا، بیشتر از هر تیمی در این بازه زمانی دروازه اش باز شده است.
- تاتنهام هاتسپر اولین تیم از سال 1999 است که پس از دریافت دو گل در یک دیدار مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا، موفق به کامبک شده و پیروز می شود. آخرین بار منچستریونایتد در مقابل یوونتوس موفق به ثبت این موضوع شده بود.
- برای هفتمین بار فینال لیگ قهرمانان اروپا میان دو تیم از یک کشور برگزار خواهد شد. اسپانیا (3)، انگلیس (2)، ایتالیا (1) و آلمان (1) کشورهایی بودند که چنین فینالی را تجربه کرده اند.
- پس از فینال جام یوفا در فصل 1971/72 میان تاتنهام و وولورهمپتون و فینال لیگ قهرمانان اروپا در فصل 2007/08 میان منچستریونایتد و چلسی، فینال لیورپول و تاتنهام هاتسپر در فصل جاری لیگ قهرمانان اروپا، سومین فینال تمام انگلیسی در تمامی رقابت های باشگاهی اروپایی است.
- آژاکس برای اولین بار در تاریخ لیگ قهرمانان اروپا، دیداری که از حریف پیش بوده و گل اول مسابقه را به ثمر رسانده بوده را واگذار کرد. این تیم در 49 دیدار گذشته خود که از حریف پیش افتاده بود 41 برد و 8 تساوی کسب کرده بود.
- آژاکس به اولین تیم هلندی بدل شد که موفق به ثبت 150 گل در لیگ قهرمانان اروپا می شود.
- آژاکس تنها تیمی است که در تمامی مسابقاتش در فصل جاری لیگ قهرمانان اروپا موفق به گلزنی می شود.
- پس از 287 روز، آژاکس از دور مسابقات لیگ قهرمانان اروپا کنار رفت. این تیم از دور سوم مرحله مقدماتی مسابقات حاضر بود.
- ماتیس ده لیخت با 19 سال و 269 روز سن به چهارمین بازیکن جوان تاریخ لیگ قهرمانان اروپا بدل شد که موفق به گلزنی در مرحله نیمه نهایی مسابقات می شود. کیلیان ام باپه (موناکو با 18 سال و 140 روز)، اوبافمی مارتینز (اینتر با 18 سال و 197 روز) و نوردین ووتر (آژاکس با 19 سال و 237 روز) سه نفر نخست این لیست هستند.
- تمامی سه گل حکیم زیاش در فصل جاری لیگ قهرمانان اروپا در مراحل حذفی به ثمر رسیده است.
- حکیم زیاش در 5 دیدار از 6 دیدار مرحله حذفی فصل جاری لیگ قهرمانان اروپا موفق شده یا گلزنی کند یا پاس گل دهد. وی 3 گل و 2 پاس گل داده تا پس از لیونل مسی (8) تاثیرگذارترین بازیکن مراحل حذفی فصل جاری مسابقات باشد.
- حکیم زیاش در 40 گل آژاکس در تمامی رقابت های فصل جاری اثرگذار بوده است. 21 گل و 19 پاس گل توسط او به ثبت رسیده است.
- چهار گل اخیر حکیم زیاش در تمامی رقابت ها با پاس دوشان تادیچ به ثمر رسیده است.
- دوشان تادیچ به دومین بازیکن پس از لیونل مسی بدل شد که در 10 گل تیمش در فصل جاری لیگ قهرمانان اروپا اثرگذار بوده است. 6 گل و 4 پاس گل توسط وی به ثبت رسیده است.
- لوکاس مورا به پنجمین بازیکن پس از الساندرو دل پیرو، ایویکا اولیچ، روبرت لواندوفسکی و کریستیانو رونالدو بدل شد که موفق به هت تریک در مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا می شود. وی اولین برزیلی است که موفق به ثبت چنین رکوردی می شود.
- لوکاس مورا به سومین بازیکن پس از گرت بیل (اکتبر 2010 مقابل اینتر) و هری کین (سپتامبر 2017 مقابل آپوئل) بدل شد که موفق به ثبت هت تریک برای تاتنهام در لیگ قهرمانان اروپا می شود. نکته جالب اینکه هر سه هت تریک در خارج از خانه به ثبت رسیده است.

 

تگ ها


لیگ قهرمانان اروپا فینال لیگ قهرمانان اروپا نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا مائوریتسیو پوچتینو لوکاس مورا حکیم زییچ Dušan Tadić تاتنهام آژاکس UEFA Champions League فوتبال