شریفات: اسکوچیچ یک مربی خوب و لج‌باز است!

تیم فوتبال آلومینیوم اراک در این فصل از رقابت‌های لیگ برتر نتایج درخشانی را به‌دست آورده و در بین غول‌های مدعی لیگ صدرنشین است....

به گزارش مدال و به نقل از فرهیختگان ، شاگردان رسول خطیبی که در هفته سوم و در اراک از سد پرسپولیس گذشته بودند، هفته‌ قبل هم در مصاف نفت مسجدسلیمان با گل دقیقه ۹۰ اسماعیل شریفات، سه امتیاز شیرین دیگر به اندوخته‌هایشان اضافه کردند. تیم خوب اراک که جزء تیم‌های تازه لیگ برتری شده فوتبال ما است، پیشرفت خیلی خوبی داشته و با تلفیقی از بازیکنان جوان و نفرات باتجربه‌ای مثل اسماعیل شریفات نشان داده می‌تواند حرف‌های زیادی بین تیم‌های مدعی داشته باشد. گفت‌وگوی «فرهیختگان» با شریفات را بخوانید.

آلومینیوم در بازی با نفت مسجدسلیمان با گل دقیقه نود تو برنده از میدان خارج شد. درباره این بازی بگو‌. ‌

نفت مسجدسلیمان تیم خیلی دونده و جنگنده و سختکوشی بود، آنها خیلی محکم و پرفشار کار را شروع کردند و به گل هم رسیدند، اما خوشبختانه ما خیلی زود گل مساوی را به ثمر رساندیم و به رختکن رفتیم. در نیمه دوم با انرژی بیشتری وارد زمین شدیم و زودتر از گل دقیقه نود من می‌توانستیم گل دوم را بزنیم، اما حکمت در این بود با گل دقیقه نودی برنده شویم. درباره نفت هم بگویم هر تیمی  مقابل این تیم قرار بگیرد با دردسر مواجه خواهد شد.

صدرنشینی آلومینیوم شانسی است یا برنامه‌ریزی شده بود؟

بدون‌شک صدرنشینی تیم ما شانسی نیست. ما ارزش بالای جدول بودن را می‌دانیم و برای ماندن در صدر بیشتر تلاش می‌کنیم. تیم ما شخصیت خوبی دارد و می‌خواهیم تا آخر فصل روزهای  خوب‌مان را ادامه بدهیم. صدرنشینی لذت خاصی دارد!

البته شما پرسپولیس را هم شکست دادید.

پرسپولیس تیم خیلی خوبی است و همیشه مثل استقلال یکی از مدعیان قهرمانی در لیگ بوده. هنوز در اول فصل قرار داریم و شرایط این تیم هم بهتر خواهد شد.

 آلومینیوم می‌تواند مدعی عنوان قهرمانی باشد؟

وقتی امسال  نتایج سایر تیم‌های مدعی را با تیم خودمان مقایسه می‌کنم فکر کنم آلومینیوم یکی از مدعیان قهرمانی باشد! امیدوارم بقیه تیم‌ها همین‌طور نتیجه نگیرند تا ما صدرنشین بمانیم.

دوست نداری حتی تیم سابقت استقلال نتیجه بگیرد؟

برای من درحال حاضر هیچ تیمی به‌جز آلومینیوم مهم نیست. به هیچ تیمی جز تیم خودم فکر نمی‌کنم. من تازه پارسال طلبم را از استقلال گرفتم و هنوز موفق نشدم پولم را از مدیران نفت مسجدسلیمان بگیرم، اما مدیران آلومینیوم به‌لحاظ مالی کمکم کردند و خطیبی دو سال پیش دستم را گرفت تا بازهم به روزهای خوبم برگردم. برای همین هم دوست ندارم هیچ تیمی به‌جز آلومینیوم نتیجه بگیرد‌.

پارسال در دفاع راست بازی می‌کردی، اما امسال وینگر راست هستی، در کدام  پست راحت‌تر بازی می‌کنی؟

بله، پارسال برای آلومینیوم در تمام بازی‌ها دفاع راست بودم، اما امسال با حضور فخرالدینی در سمت راست خط دفاع، من جلوتر از او بازی می‌کنم و فکر می‌کنم  توانستیم زوج خیلی خوبی بسازیم. ترجیح خودم بازی در پست وینگر راست است.

چه تیم‌هایی را مدعی قهرمانی می‌دانی؟

سپاهان، پرسپولیس و استقلال. آلومینیوم هم اگر بتواند سهمیه بگیرد خیلی خوب می‌شود.

رقیب‌های آلومینیوم برای کسب سهمیه چه تیم‌هایی هستند؟

گل‌گهر و مس‌رفسنجان و سپاهان و استقلال و پرسپولیس هزینه زیادی کردند. فکر‌می‌کنم به غیر از آن سه تیم ‌مدعی قهرمانی ما و سه، چهار تیم ‌دیگر که گفتم باید برای سهمیه بجنگیم.

کار کردن با خطیبی چطور است؟

من با مربیان بزرگ زیادی مثل فرکی، قلعه‌نویی، مظلومی و... کار کردم و از هرکدام‌شان چیزهای زیادی یاد گرفتم، اما رسول خطیبی برای من جایگاه ویژه‌ای دارد، چون او بود که دست من را گرفت و او را بالاتر از همه مربیانم می‌دانم و مدیونش هستم.

بازی بعد آلومینیوم با هوادار است. نظرت ‌درباره تقابل با عنایتی و شاگردانش چیست؟

نتایجی  که هوادار گرفته برخلاف بازی‌هایی بود که به‌نمایش گذاشتند. آنها تیم خوبی هستند با یک مربی خوب. هوادار مقابل ما با تمام توانش به میدان می‌آید تا امتیاز بگیرد، آنها نفرات باتجربه‌ای دارند. بازی سختی مقابل آنها داریم، اما امیدوارم بتوانیم‌ با دست پر به اراک برگردیم.

زمانی که اسکوچیچ مربی فولاد بود و بازیکن این تیم بودی با او به مشکل خورده بودی؟

بله، سر بازی با ذوب‌آهن بود؛ بین دونیمه به ارنج تیم  معترض شدم و با یکی از دستیاران اسکوچیچ بحث کردم. آن بازی را ۳ بر صفر باختیم، اسکوچیچ قضیه را متوجه شد و بازوبند کاپیتانی را از من گرفت و به خالدی داد. او یک مربی لجباز است، اما به‌لحاظ فنی خیلی خوب کارش را انجام می‌دهد و تا الان هم موفق بوده.

فکر می‌کنی با طارمی هم لجبازی می‌کند؟

نه فکر می‌کنم مشکل او با طارمی حل می‌شود. طارمی و سردار و جهانبخش از بزرگان تیم‌ملی هستند، اما در حالت کلی فکر می‌کنم باید حق را به مربی داد. چون مربی در هرتیمی حرف اول و آخر را  می‌زند. ان‌شاءالله مشکل طارمی هم حل خواهد شد و او بازهم به تیم‌ملی دعوت می‌شود.

ایران با اسکوچیچ موفق می‌شود؟

فکر می‌کنم نتایج گویای همه چیز باشد. همه این بازیکنان با مربی قبلی هم کار کردند، اما شما ببینید با ویلموتس چه نتایجی می‌گرفتیم. به‌نظر من تنها کسی که می‌توانست ما را از لبه پرتگاه نجات دهد، همین اسکوچیچ بود. حق او است که در جام‌جهانی روی نیمکت بنشیند، اگر امکانات برای اسکوچیچ فراهم باشد و وارد حاشیه نشود، شک نکنید با او در جام‌جهانی هم موفق خواهیم بود‌. چرا باید با پول‌های زیاد به‌دنبال مربی‌ای مثل ویلموتس باشیم که بازدهی نداشت. رقم قرارداد  و نتایج به‌دست آورده این دو را باهم مقایسه کنید، ببینید کدام‌یک از آنها برای تیم ملی سودده بودند و کدام‌یک باعث ضرر شدند.

تگ ها


فوتبال ایران اسماعیل شریفات لیگ برتر خلیج فارس فوتبال