دورخیز ۴ بوکسور ایرانی برای صعود به المپیک

۴ نماینده بوکس ایران امروز برای رسیدن به سهمیه المپیک مبارزه می کنند....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، مسابقات بوکس گزینشی المپیک در قاره آسیا در حالی امروز در کشور اردن به پایان می‌رسد که تیم ملی بوکس ایران ۴ شانس برای رسیدن به سهمیه المپیک دارد. این تیم بعد از کش و قوس‌های فراوانی که به خاطر شیوع ویروس کرونا در آسیا به وجود آمده بود با هشت نفر راهی این مسابقات شد که حالا از این جمع ۸ نفره فقط ۴ نفر شانس رسیدن به سهمیه المپیک را دارند.


 این چهار نفر ‌می‌توانند امروز موفقیت تاریخی را برای بوکس ایران رقم بزنند و برای اولین بار بتوانند بوکس ایران را در یک دوره صاحب ۴ سهمیه کنند. هر چند که اگر هم هیچ‌کدام به سهمیه نرسند، اتفاق خاصی رخ نمی‌دهد؛ چرا که این نتیجه همانند اتفاقاتی است که در گزینشی‌های قبل از المپیک ریو برای تیم ملی بوکس رقم خورد.


شاید امروز را بتوان روز مرگ و زندگی برای بوکس ایران نامید. روزی که اگر با موفقیت همراه باشد، اعتماد به نفس دوباره‌ای را به این رشته تزریق می‌کند و اگر با ناکامی همراه شود شاید دوباره باعث به وجود آمدن حواشی زیادی در این رشته شود.


امید احمدی صفا در وزن ۵۲ کیلوگرم، دانیال شه‌بخش در وزن ۵۷ کیلوگرم، اشکان رضایی در وزن ۶۳ کیلوگرم و شاهین موسوی در وزن ۷۵ کیلوگرم چهار بوکسور تیم ملی هستند که امروز روی رینگ می‌روند تا برای گرفتن سهمیه تلاش کنند. حضور چهار نماینده ایران در یک قدمی رسیدن به سهمیه المپیک توکیو موفقیت خوبی برای کادر فنی و برای بوکس ایران محسوب می‌شود اما اگر این چهار نفر بتوانند در مسابقات امروز خود پیروز شوند، شاید موفقیت کم نظیری در دو دهه اخیر برای بوکس باشد.


کسب سهمیه در اوزانی که تا به حال بوکس ایران در آن حرفی برای گفتن نداشته می‌تواند نماد خوبی از رشد تیم ملی بوکس باشد.


یکی از شانس‌های ایران برای کسب سهمیه شاهین موسوی در وزن ۷۵ کیلوگرم است. کسی که حقش بود با برتری مقابل بوکسور چینی به نیمه نهایی برسد و سهمیه خود را قطعی کند اما عجیب بود که داوران رأی را به حریف چینی دادند. برتری حرف چینی نه برای شاهین قابل هضم بود نه برای کادر فنی و به همین دلیل شاهین موسوی با انگیزه‌ای مضاعف مقابل بوکسور ازبکستانی کاخرامونوف در شانس مجدد قرار گرفت و با برتری قاطعانه توانست به یک قدمی سهمیه برسد.

 آخرین باری که بوکسور ایرانی توانسته بود در یک مسابقه رسمی حریفی از ازبکستان را شکست بدهد، کسی به یاد نمی‌آورد و شاید همین یک مورد خودش نشان دهنده حرکت رو به جلوی بوکس ایران باشد. موسوی برای کسب سهمیه المپیک روز چهارشنبه به مصاف بوکسوری از مغولستان می‌رود و باید در این مسابقه همانند مبارزه با حریف ازبک رقابت کند و مهم‌ترین موفقیت دوران ورزشی خود را ثبت کند.
دیگر نماینده ایران در وزن ۵۷ کیلوگرم است.


 دانیال شه‌بخش که پیش از این مقابل حریفانی از چین‌تایپه و پاپوآ گینه‌نو با ارائه مبارزاتی تماشایی به پیروزی رسیده بود، در یک قدمی رسیدن به سهمیه مقابل تیمرژانوف از قزاقستان شکست خورد. بوکسور وزن ۵۷ کیلوگرم کشورمان روز چهارشنبه در جدول شانس مجدد مقابل بوکسوری از هنگ‌کنگ قرار می‌گیرد. شه بخش اگر بتواند این مسابقه را با برتری پشت سر بگذارد، سهمیه را می‌گیرد. هر چند که واقعاً کار بسیار سختی را در پیش دارد.


در وزن ۵۲ کیلوگرم هم امید احمدی‌صفا امروز باید روی رینگ برود. احمدی صفا هم تا اینجا عملکرد خوبی داشته. او در راه رسیدن به سهمیه المپیک ابتدا حریف عراقی را شکست داد اما بعد در ادامه برابر زویروف، قهرمان المپیک و جهان از ازبکستان مغلوب شد. امید با این شکست به جدول شانس مجدد رفت و باید امروز با بوکسور استرالیایی برای کسب سهمیه المپیک مبارزه کند. موفقیت امید در این وزن تاریخی خواهد بود و اگر بتواند با غلبه بر حریف استرالیایی سهمیه بگیرد یک اتفاق تاریخی را رقم زده است.


آخرین نماینده ایران هم در وزن ۶۳ کیلوگرم است. جایی که اشکان رضایی باید روی رینگ برود و یک کار نشدنی را انجام بدهد. اشکان رضایی با ۲۰ سال سن جوان‌ترین بوکسور تیم ملی است که در اولین مسابقه خود برابر حریفی از کره جنوبی به برد دست یافته بود اما در ادامه برابر سافیولین ذکار از قزاقستان روی رینگ رفت و در نهایت با رأی داوران شکست خورد. اشکان رضایی هم با این شکست راهی جدول شانس مجدد شد و باید روز چهارشنبه با بوکسور تاجیکستانی که سید دوی جدول وزن ۶۳ کیلوگرم است، مبارزه کند.


این چهار نماینده ایران امروز شاید برایشان روز مرگ و زندگی باشد. آنها برای رسیدن سهمیه فقط یک مسابقه در پیش دارند و اگر چه رقبایی از کشورهای صاحب سبک در بوکس دارند و اگر چه با دست خالی به نبرد با بزرگان رفته‌اند اما امیدوار هستند که بتوانند از سد این رقبا عبور کنند و سهمیه برای ایران کسب کنند.

بیشتر بخوانید:

شریفی از کسب سهمیه المپیک بازماند

پیروزی مقتدرانه احمدی‌صفا مقابل بوکسور عراقی

 

 

تگ ها


بوکس المپیک ۲۰۲۰ توکیو بوکس