دوندگی و خلق موقعیت؛رکوردهای خیره‌کننده طارمی

مهدی طارمی با خلق ۱۰ موقعیت گل بالاتر از مسی، صلاح و لوکاکو در رده دهم جدول خلق موقعیت گل بین بازیکنان چمپیونزلیگ قرار گرفته، همچنین شانزدهمین بازیکن دونده لیگ قهرمانان اروپا بوده....

به گزارش ورزش سه ، مهاجم ایرانی پورتو بهترین بازیکن تیمش در مصاف با میلان بود که بعد از خلق چهار موقعیت گل در نهایت پاس منجربه گل لوییز دیاز وینگر چپ تیمش را به نام خودش ثبت کرد.


برای اولین بار بعد از بازی برابر اتلتیکو مادرید بود که امار دوندگی طارمی نگاه ها را به خود جلب کرد اما حالا در پایان دور رفت مرحله گروهی، هنوز هم مهدی در بین تمامی ستارگان این تورنمنت، دونده ترین مهاجم لیگ قهرمانان محسوب می شود. هرچند او دونده ترین بازیکن این مسابقات نیست و سباستین تیل بازیکن تیم شریف مولداوی این عنوان را به خودش اختصاص داده اما عملکرد چشمگیر او برابر سه تیم مدعی لیورپول، اتلتیکو مادرید و میلان آن هم در حالی که برابر میلان در دقیقه ۸۰ تعویض شد، او را به دونده ترین فوروارد جام باشگاه ها تبدیل کرده است که نشان دهنده اکشن های مکرر این ستاره بوشهری تیم پورتو است که در دیدار برابر تیم میلان، هم در حملات حضور موثر داشت و هم در پرس های تیمی و توپ دزدی ها شرکت داشت و بارها دروازه این تیم را تهدید کرد.


 بد نیست با هم مروری داشته باشیم بر عملکرد انفرادی طارمی و جدوالی که او در آنها حاضر بوده است.

طارمی در طول سه مسابقه دور رفت برابر تیم های اتلتیکو، لیورپول و میلان، در مجموع ۲۶۳ دقیقه به میدان رفت که در این دقایق، ۱۰ بار موفق به خلق موقعیت روی دروازه حریف شد  تا بطور میانگین ۳.۳۴ موقعیت برای هر مسابقه را ثبت کند و از این حیث دهمین بازیکن برتر جام بوده است.


 او یک گل زد و یک پاس گل داد تا امار خوب ۰.۳۴ برای هر بازی را در این دو شاخص به خود اختصاص دهد. او در مجموع ۳۳.۶ کیلومتر دوید تا به ازای هر مسابقه ۱۱.۲ کیلومتر را به جای بگذارد در حالی که بالاترین سرعتی که مهدی به آن رسیده ۲۹.۶ کیلومتر بر ساعت بوده است.

در نهایت هم لیست دونده ترین بازیکنان مسابقات را مشاهده می کنید که مهدی طارمی بعد از بازیکنان مطرحی چون دی یانگ و کیمیش، از نظر میانگین دوندگی بر حسب دقایق بازی، دونده ترین فوروارد این رقابت ها لقب گرفته است که ۳۳.۶ کیلومتر دویده است.( عکس ۶و۷)


عملکرد خوب طارمی و تاثیرگذاری مثبتش در کسب نتایج قابل قبو پورتو در دور رفت لیگ قهرمانان، اعتماد به نفس ستاره جنوبی کشورمان را هم تا حد زیادی افزایش داده به طوری‌که بعد از بازی در میکسدزون، با ویتور فریرا هم تیمی‌اش به شوخی می‌پرداخت و وقتی  گفت که مهدی چند شانس را از دست داد، او گفت از دست دادم ولی بردیم و هردو بازیکن به اهمیت پیروزی اشاره کردند و پس از آن هم طارمی شروع به مصاحبه به زبان پرتغالی کرد که باعث شد در فضای هواداری پورتو هم واکنش‌های جالبی در پی داشته باشد و هواداران این تیم معتقد بودند پرتغالی صحبت کردن مهدی از فریرا هم بهتر بوده است.

تگ ها


پورتو مهدی طارمی