ایران، پارالمپیک و رویایی که باید محقق شود!

کاروان پارالمپیکی ایران با یک نگاه کیفی در توکیو به دنبال ثبت بهترین نتیجه تاریخ خواهد بود....

به گزارش "ورزش سه"، بعد از فروکش کردن تب المپیک در سراسر جهان، حالا علاقه مندان به ورزش آماده برگزاری پارالمپیک ۲۰۲۰ در توکیو هستند. شانزدهمین دوره بازی‌های پارالمپیک از ۲ تا ۱۴ شهریور ۱۴۰۰ به میزبانی توکیو برگزار می‌شود. ایران تاکنون در هشت دوره از این بازی‌ها حضور داشته و در نهمین دوره با یک نگاه کیفی به دنبال ثبت بهترین جایگاه تاریخ است.


اقدام جالب مسئولان کمیته ملی پارالمپیک جایی بوده آن ها نفر به نفر توانایی ۶۲ ورزشکار اعزامی را بررسی کرده و حتی جدول پیش بینی مدال های کاروان ایران را هم منتشر کرده اند؛ اقدامی که شاید در صورت عدم تحقق تبعاتی برای مسئولان این کمیته داشته باشد.


نگاهی آماری به کاروان اعزامی


کاروان ایران در توکیو تنها ۶۲ ورزشکار خواهد داشت که این تعداد نسبت به چهار دوره گذشته، کمترین میزان ورزشکار خواهد بود. مدیران کمیته ملی پارالمپیک باوجود اینکه می‌توانستند ورزشکاران بیشتری را به توکیو اعزام کنند، اما به دلیل سیاست‌های تعیین شده، از این کار خودداری و اعلام کردند در این دوره یک نگاه کیفی دارند. حتی تیم فوتبال نابینایان که حامیان زیادی داشت هم به خاطر سیاست های کمیته پارالمپیک از اعزام بازماند. این ۶۲ ورزشکار توسط ۲۱ مربی در توکیو هدایت می شوند و در ۱۰ رشته رقابت خواهند کرد. والیبال نشسته و بسکتبال با ویلچر رشته های تیمی هستند و بقیه ورزشکاران در رشته های انفرادی حضور خواهند داشت.


پیش بینی دقیق رنگ مدال ها!


با بررسی دقیق و کارشناسی ورزشکاران اعزامی، کمیته ملی پارالمپیک ایران پیش بینی دقیق خود از مدال آوران و حتی رنگ مدال ورزشکاران در توکیو را منتشر کرده است. پیش بینی کمیته ملی پارالمپیک این است که با ۶۲ ورزشکار، صاحب ۲۸ مدال شود. این پیش بینی به صورت جزئی‌تر شامل ۱۱ مدال طلا، ۱۱ نقره و ۶ برنز می‌شود و به شرح زیر در همه رشته ها منتشر شده است:


-تیراندازی یک طلا و یک نقره
-وزنه‌برداری سه طلا، یک نقره و یک برنز
-والیبال نشسته یک طلا
-بسکتبال با ویلچر قرار گرفتن در رتبه هشتم
-دوومیدانی دو طلا، دو نقره نزدیک به طلا، سه نقره و چهار برنز
-جودو دو نقره
-تکواندو یک طلا و یک نقره
-تیراندازی با کمان سه طلا، یک نقره و دو برنز
-پاراکانو و دوچرخه سواری رشته‌هایی است که از عملکرد آنها ارزیابی مدالی و جایگاهی صورت نگرفته است.


رکورد لندن در توکیو شکسته می شود؟


تاکنون بهترین نتیجه تاریخ برای کاروان ایران در پارالمپیک لندن به ثبت رسیده است. ۱۰ طلا، ۷ نقره و ۷ برنز در پارالمپیک ۲۰۱۲ به نام ایرانی ها به ثبت رسیده و کاروان ایران را در رده یازدهم این رویداد قرار داده است. حالا اگر پیش بینی کمیته پارالمپیک در این دوره تحقق پیدا کند، ایران با ۱۱ طلا می تواند رکورد بهتری را به ثبت برساند و شاید برای نخستین بار بین ۱۰ کشور برتر پارالمپیک هم قرار بگیرد.


جای خالی سیامند رحمان در توکیو


بدون شک در این دوره کاروان ایران جای خالی فوق ستاره اش را در توکیو احساس خواهد کرد. وزنه بردار دسته فوق سنگین ایران که دو طلای لندن و ریو را در کارنامه داشت، در دوره قبلی پارالمپیک با رکورد رویایی ۳۱۰ کیلوگرم توجه همه دنیا را به خود جلب کرد. او که خودش را برای پارالمپیک توکیو آماده می کرد، ۱۱ اسفندماه در زادگاه خود به شکل شوکه کننده ای درگذشت. این ستاره ۳۱ ساله پارالمپیکی ایران بدون شک توانایی ثبت رکوردهای جدید را در توکیو هم داشت، اما حالا فقط جای خالی اش احساس خواهد شد.

لیست ورزشکاران و مربیان اعزامی به پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو به شرح زیر است:

*پاراتیراندازی:
ورزشکار: ساره جوانمردی، سمیرا ارم، رقیه شجاعی
کادر فنی: حسین امیری (سرمربی)، زینب آقا علی اکبری (مربی)

* پاراوزنه‌برداری:
ورزشکار: امیر جعفری، روح اله رستمی، سامان رضی، سید حامد صلحی ، منصور پور میرزایی
کادر فنی: علی اصغر رواسی (سرمربی)، علی فخرآور (مربی)

* پاراتکواندو:
ورزشکار: اصغر عزیزی ، مهدی پوررهنما، رایحه شهاب
کادر فنی: پیام خانلرخانی (مربی)، عاطفه کشاورز (مربی)

* والیبال نشسته:
ورزشکار: حسین گلستانی، داود علی‌پوریان، رمضان صالحی ، سید محمد حسین حسینی، صادق بیگدلی، مجید لشکری، محمد نعمتی، مرتضی رمضانی ، مرتضی مهرزاد ، مهدی بابادی، مهرزاد مهروان، میثم علیپور
کادر فنی: هادی رضایی (سرمربی)، فرید صائبی (مربی)

* جودو:
ورزشکار: وحید نوری، محمدرضا خیرالله‌زاده
کادر فنی: محمدرضا حاجی یوسف‌زاده (مربی)، علیرضا امینی (مربی)

* بسکتبال با ویلچر:
ورزشکار: ایمان بگ‌زاده، مجتبی کمالی، حسن عبدی، فالح عیاشی، عبدالجلیل قرنجیک، محمد محمدنژاد، دانیال ذاکری، امیررضا احمدی، محمدحسن سیاری، محسن طلوعی ، مرتضی عابدی، وحید سعادت‌پور
کادر فنی: عباس آقاکوچکی (سرمربی)، کمال عشق (مربی)

* پاراتیراندازی با کمان:
ورزشکار: رمضان بیابانی، زهرا نعمتی، علی سینا منشازاده، غلامرضا رحیمی، محمدرضا زندی، فرزانه عسگری
کادر فنی: مجید کهتری (سرمربی)، جبرائیل عبادی (مربی)

* پارادوومیدانی ( جانبازان و معلولین – نابینایان و کم بینایان)
ورزشکار: امان‌الله پاپی، الناز دارابیان، هاشمیه متقیان ، صادق بیت سیاح، علی‌اصغر جوانمردی، سعید افروز، سجاد محمدیان، علیرضا مختاری ، سیامک صالح فرج‌زاده، حامد امیری، علی پیروج، مهدی اولاد، وحید علی‌نجیمی، امیر خسروانی، سامان پاکباز، نورمحمد آرخی
کادر فنی: بهمن رضایی فرعی (مربی)،  زهرا کرم‌زاده (مربی)، ، ابراهیم مومنی(مربی)، سید مهدی شاهرخی (مربی)، مصطفی بهرامی (مربی)

* پارا کانو:
ورزشکار: شهلا بهروزی‌راد، اسلام جاهدی
کادر فنی: مسعود مهدوی‌نیا (مربی)

* پارا دوچرخه‌سواری:
ورزشکار: مهدی محمدی
کادر فنی:فرهاد عصفوری (مربی)

تگ ها


پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو